
В Канада учени, преподаватели и теолози се изказват относно делото на Божиите ръце
Съществената роля на пчелите. Една разумно проектирана усмивка. Най-малкият мотор на света. Проекти за екологично възстановяване. Теологията на рециклирането.
Всички тези теми и десетки други бяха изложени на десетки цветни интерактивни щандове и изложби по време на организираната от адвентистите от седмия ден среща на върха по повод Деня на земята в Торонто, Канада на 21 април 2019 г.
Събитието, което се състоя в навечерието на световния Ден на земята, привлече църковни членове и една най-вече светска общност докато внесе в него едно солидно в научен план, но неприбягващо към оправдания библейско тълкувание.
Времевото разположение на срещата на върха по повод Деня на земята, озаглавена „Неговото творение – наше, за да се грижим за него“, не би могло да бъде по-добро. Във въведителните коментари на този ден организаторите на събитието отбелязаха, че от 1970 г., когато бил отбелязан първият Ден на земята, топенето на леда се ускорява, морските равнища продължават да се покачват, животинските популации са се свили и повече от 170 животински вида са изчезнали.
„Денят на земята е спомогнал за повишаване на информираността на хората за екологичните опасения,“ казаха организаторите.
Но защо трябва християните да се грижат за околната среда?
Първо, понеже християните следват Исус, Който прекарваше много време далеч от тълпите, в природата, наслаждавайки се на творението, каза старшият учен към изследователския институт „Геонаука“ Тимъти Стендиш във въведителните си коментари. „Също така ние вярваме, че Бог се грижи за всяко дребно нещо и че Той ни е поставил настойници, за да се грижим за Неговото фантастично творение,“ каза той.
По-конкретно адвентистите от седмия ден, както беше отбелязано, би трябвало да внесат ново значение в това често пъти светско празненство.
„Всичко се отнася за това да съответстваме на обществото си като се има предвид приносът на библейски издържаните стратегии за настойничество към изменението в климата,“ каза президентът на конференцията на Онтарио, Мансфийлд Едуардс, който представи за първи път идеята за тази инициатива в своята местна област през 2016 г. „Убеден съм, че адвентистите от седмия ден би трябвало да бъдат сред водещите популяризатори на Деня на земята като настойници на Божието творение.“
Заздравяване на вярата ни
Като част от организирането на събитието, Едуардс събрал някои от най-блестящите научни умове в рамките на адвентната църква в Северна Америка и на други места.
„Това беше смела идея,“ каза Холзи Пийт, асистент на президента на конференцията на Онтарио, като отбеляза двете години подготовка, през които било организирано събитието. Повече от хиляда души дойдоха в Международния център на Торонто в деня на срещата. „Не съм сигурен, че разбирахме тогава колко смела беше.“
Целта на събитието, според думите на Едуардс, била преди всичко „да се заеме с въпроси, повдигани от еволюцията, и да покаже как вярата в Бога като Създател може да се опре стабилно на научни доказателства“.
В допълнение, подчерта Едуардс, важна цел била да осигури ресурси за адвентни младежи, обучаващи се в адвентни училища, където според него „те биват бомбардирани с еволюция от преподаватели и професори атеисти“.
Като църковни членове и водачи, отчасти трябва да бъдем обвинявани ние, призна Едуардс. „В отсъствието на възможности да чуваме или виждаме противоречащи научни доказателства, които да говорят за Бога Създател, влиянието на тези професори често може да бъде дълбоко,“ каза той. „Една от целите на тази среща на върха беше да даде на младите в гимназиите и университетите възможност да чуят становищата на адвентни учени.“
Както беше планирано, събитието предостави изобилни възможности присъстващите да чуят становищата на експерти в разнородни научни области, включително физика, археология, морска биология, горско стопанство, имунология, токсикология, орнитология и епидемиология, сред много други. В изложбената зала се помещаваха щандове на Изследователския институт „Геонаука“ към Адвентната църква, университета „Лома Линда“, университета „Андрюс“, Севернокарибския университет, университета „Бурман“ и други спонсориращи организации.
Във време, в което проучванията показват, че много адвентни младежи считат църквата си за антинаучна, Едуардс каза, че отварянето на канали за откровено разискване е от първостепенно значение.
„Трябва да помогнем на младежите и всеки църковен член с по-ясно разбиране на вярата и науката, така че да могат да съвместят двата светогледа,“ каза той. „Трябва да помогнем на другите да се научат да виждат науката в светлината на Писанието.“
Средство за достигане на хора
Една адвентна среща по повод Деня на земята не е просто насочено навътре упражнение, каза Едуардс. То може да бъде също и мощен инструмент за достигане на хора.
„Силно вярваме, че [събитието] може да бъде евангелизационно,“ каза той. „Мнозина просто са се подвели от теорията за еволюцията при отсъствието на правдоподобна алтернатива. Затова употребяваме това събитие, за да достигнем общата публика с креационистката вест.“
Усилията на организаторите се отплатиха като хора от общността се разходиха из щандовете получавайки правдоподобна в научен план, но също така солидна в библейски план информация по теми, толкова разнородни, колкото замърсяването на въздуха и почвата, растителното хранене, „зелените“ коли и сложността на човешкия мозък.
Като част от достигането на по-голямата общност на Торонто – област с население от 6,5 милиона души – организаторите наградиха четири местни компании или организации, които са се откроили в „зелените“ практики. Това включваше разположения наблизо град Маркъм, наречен „Най-зеленият град в Канада“ поради своите проекти по рециклиране и слънчева енергия, и йоркската регионална полиция в областта, която работи заедно с общността за подобряване на жизнените стандарти, вземайки под внимание опазването и устойчивостта.
„Почетени сме да бъдем заобиколени и подкрепени от една такава мрежа от приятели,“ каза Едуардс.
Оставяне на следа
Както църковните членове и водачи, така и посетители от общността казаха, че са трогнати в положителен план от еднодневното събитие, което освен интерактивните щандове включваше изложба на адвентни ученици, плакати относно настойничеството спрямо земята и опазването й. В събитието се включваше също и една „Стена на ангажираността“, при която хората можеха да се спрат, за да запишат конкретна промяна, която планират да внесат в живота си, за да бъдат по-добри настойници на земята и нейните природни ресурси.
„Това събитие е ясен пример за това да бъдеш пример,“ каза заместник-редакторът на Adventist Review Ministries Лаел Цезар, поздравявайки организаторите. Adventist Review Ministries беше един от съоснователите на срещата на върха по повод Деня на земята като издаде и разпространи специален брой относно адвентистите и околната среда.
Даниел Санчес, адвентен пастор в областта на Торонто, се съгласи. „Днес мога да кажа, че се чувствам наистина горд от църквата си,“ каза той. „Прави ме горд да виждам впечатляващото събитие, което са подготвили организаторите.“
„Това е прекрасна инициатива,“ каза църковният член Куам Скот, който шофирал пет часа, за да посети събитието. „Навсякъде около нас виждам млади хора, които питат защо църквата е толкова мълчалива и не се занимава с дезинформацията от страна на медиите [относно произхода],” каза той. „Това събитие сигнализира за тенденция в противоположното направление.“
Мирянинът в църквата и учен Джак Полихронов откри още една причина да похвали събитието. „Бях учен през целия си живот, но дотук никога не бях намирал такова място, на което да споделя онова, което съм проучвал, с други членове на църквата и общността,“ каза той. „Никога не съм виждал нещо такова.“
Накрая обаче това не се отнася толкова до обогатяване на другите, колкото за собствената ни връзка със Създателя чрез Неговото творение, казаха организаторите. Във въведителната си молитва президентът на Църквата на адвентистите от седмия ден в Канада, Марк Джонсън, благодари на Бога, че в природата можем да очакваме обещанието за пресътворяване.
„Благодаря за величието и нежността [на природата],“ каза той, „емблема на онова, което Ти [Боже] желаеш да направиш.“
Коментар на Последните дни
Мислите ли, че Сатана някога е отивал при Божия народ с думите: "Направете зло и ще бъдете угодни на Бога"? Или: " Нарушавайте заповедите Му и Бог ще е доволен"? Не. Лукавщините на дявола винаги са били обвити в лъскав целофан. Когато иска да прокара някоя измама, той не казва: "Сега ще ви измамя", а кара вярващите да си мислят, че служат на Бога, докато всъщност вършат точно обратното. Така е и в посочения случай. Ако организаторите на този "празник" бяха се замислили, че е в чест на земята, щяха да схванат, че никъде в Библията няма нещо подобно, освен в езичеството. За съжаление отстъплението в Адвентната църква става все по-очевидно. Какво ли не се допусна: ЕРЦ; католически и йезуитски свещеници на адвентни амвони; Коледа; Великден; а сега и ден на земята, прикрит под маската на благодарност към Бога! Толкова ли е трудно да се разбере, че всяка идея, идваща от Ватикана, е задълбочаваща се връзка с блудницата? Както празнуването на Великден и Коледа е поклонение пред слънцето, независимо от претекста, че се използват само за евангелизиране, така и празнуването "Денят на Земята" в чест на Бога е подобна подигравка със Създателя! А обяснението, че земята е наистина в плачевно състояние и много животински видове изчезват само доказва, че зад тази изява се вижда дългата ръка на Франциск и неговата енциклика Laudato Si. Никъде в Библията няма дори намек, че Бог иска сатанински идеи да бъдат приети и ползвани за издигане Божието име! Точно обратното:
2 Коринтяни 6:17 Затова -
"Излезте изсред тях и отделете се",
казва Господ,
"И не се допирайте до нечисто";
и
"Аз ще ви приема,
За съжаление, това няма да бъде последното отстъпление. По същия начин вероятно ще се стигне и до приемането на неделята, като на адвентистите ще им бъде внушавано, че ще служат в неделя, за да изяват, че това не е ден за поклонение! Но не е чудно, защото от подмяната на единия истинен Бог с триединството Божият Дух вече не води църквата и който се съмнява, може да види резултата - почти нищо от това, в което са вярвали пионерите и Елън Уайт не остана в адвентните учения... включително и отношението към самата Божия вестителка. Справка - последните решения на ГК от 2015 г.
Дано Бог се смили над църквата!
Николай Георгиев