Последните дни
  • Начало
  • Библия
  • Новини
  • Мнението ми
  • Статии
  • Теологични измами
  • Истински Адвентизъм

Духовното формиране

2/6/2013

Comments

 
Picture
            Част първа

Какво толкова лошо има в духовното формиране?

Автор: Джон Уитком

Публикувана: 9 декември 2009 г.

Духовното формиране е популярен нов начин на приближаване до Бога. Но под повърхността на добрите намерения лежат опасни практики, които могат всъщност да привлекат хората по-скоро към окултизма, отколкото към Бога.


Движението „Духовно формиране” се разпространява бързо в християнската общност. Концепцията за него не е погрешна сама по себе си, но много практики, които го придружават, пропускат автентичния смисъл. Често мистичните ритуали не прославят истинския Бог, а вместо това могат да ни доведат до опасен спиритизъм.

Какво представлява духовното формиране?

Както Роджър Оуклънд пише в книгата си Изгубената вяра, терминът „духовно формиране” „предполага, че  има различни начини и средства да се приближим до Бога и да Го отразим в себе си. Такава е и идеята, че ако извършвате определени практики, можете да бъдете в по-голяма степен като Исус” (курсивът е оригинален).
Да се приближим до Бога и да станем в по-голяма степен като Него -  това са чудесни, библейски цели (Вж. Псалом 73:28 и Филипяни 3:8-11). Обаче трябва внимателно да изберем правилните средства, чрез които да потърсим връзката си с Бога. Оуклънд продължава: „Да имаме обител в личността на Исус Христос и Святия Дух, духовно да се формираме чрез духовни практики, по общо мнение това преобразява търсещия чрез влизането му в една различна сфера на съзнанието.”i

„Пътят на фара” нарича духовното формиране “канал, през който задълбочената молитва навлиза в църквата”.ii

На духовното формиране в такъв случай може да се гледа като на начин на търсене на връзка с Бога и преобразеното вътрешно Аз чрез практикуването на духовни  – и често мистични -- традиции. За нещастие много ревностни християни и християнски ръководители навлизат в духовния начин на живот, без дори да осъзнават какво той означава. Тяхното желание да се приближат до Бога ги води до мистични и дори окултни ритуали, скрити сред божествените практики.

Следните моменти се фокусират върху аспекти на движението духовно формиране, с които трябва да внимаваме. Запомнете дефиницията и опасностите от определени практики, вижте как те се преливат в християнството на 21-ви век и преоткрийте здравословните и библейски начини да живеете в Божия Дух, което е "сила, любов и себевладеене" (2 Тимотей 1:7).

i. Роджър Оуклънд, Неосъществената вяра (Oregon: Lighthouse Trails Publishing, 2007): 90.

ii. "Exposing Contemplative Christianity," Lighthouse Trails Research Project: www.lighthousetrailsresearch.com.

Picture
             Част втора
Автор: Джон Уитком

Дата на публикуване: 12 март 2010 г.

Резюме: Нашата мисия се състои в това, да изучаваме Божието Слово и да му се подчиняваме. Но има ли методи, които трябва да избягваме?

            Изучаването е библейско, мистицизмът - не

Lectio divina, или “божествено четене”, на пръв поглед изглежда една сигурна и свята по естеството си практика. Изучаването на Писанието всъщност е важно. Самата Библия ни казва, че познаването на Божието Слово и подчинението пред него е решаващ момент в израстването на всеки християнин: „Блажен онзи човек, който не ходи по съвета на нечестивите и в пътя на грешните не стои, и в събранието на присмивателите не седи; а се наслаждава в закона на Господа и в Неговия закон се поучава ден и нощ.” (Псалм 1:1-2).

Начинът, по който lectio divina подхожда към Писанието обаче понякога може да отиде отвъд слушането или изучаването и вместо това да се фокусира върху една промяна на съзнанието. Майк Пършън от „Млади специалисти” казва, че lectio divina "е практиката да се чете Писанието бавно с дух на съзерцание. Целта на това не е екзегетическа или аналитична, а да позволим на Бога да ни говори чрез Словото."i

Cellofpeace.com, сайтът за екуменическата посветена молитвена група в Далас, сравнява четирите стъпки на lectio divina с “четири нива на съзнанието…при което всяко ново ниво ви запознава с цял нов свят от реалността”, като процесът се осъществява посредством четирите нива на повторяемото четене:


1- Lectio: буквално ниво на съзнанието, което се стреми към буквална интерпретация на Писанието
2- Meditatio: морално ниво на съзнанието, размишляващо над Словото чрез повторение -  не чрез съзнателно мислене
3- Oratio: алегорично ниво на съзнанието, което изисква духовно ниво на слушане и отговаряне на Бога в молитва

4- Contemplatio: Съюзът на Живота или обединяващото ниво на съзнанието, което включва седене в тишина и „просто наслаждаване на преживяването на това, да бъдем в Божието присъствие"ii.

Според предишния информатор на Ню Ейдж Брайън Флин някои аспекти на lectio divina са основани на окултизъм:

„Като преднамерено взема някои пасажи от Писанието и ги раздробява на по-малки, отделни части, често с цел отново и отново да да ги повтори, истинското значение на цитатите се изгубва. Това, което се получава, е по-скоро практикуване на форма на мистицизъм -- с надеждата и намерението да се преживее нещо мистично, което Бог никога не е възнамерявал, когато е давал вдъхновените думи на служителите Си.”iii

                     Изследвайте всичко

Молитвата и четенето на Библията трябва да вървят заедно — това са аспекти на връзката ни с Бога. Трябва обаче да внимаваме с практики, като lectio divina, които разкриват “удивително сходство с трансцендентната медитация и други опасни ритуали.”iv

Желанието на Бога за нас е да четем Неговото Слово по един буден, бдителен начин и да му се подчиняваме. 1 Солунци 5:17-21 ни казва да „не гасим Духа” и “да не презираме никое пророчество”, а също да “изследваме всичко; да държим доброто”. Бог иска да се приближи повече до нас чрез изучаване и молитва, не с променено съзнание или посредством мистично преживяване.

[Трябва да използваме] Писанията, за да търсим знанието за Бога, мъдрост и святост посредством обективния смисъл на текста с цел да се преобрази умът ни в съответствие с истината. Бог казва, че хората Му са загинали от липса на знание (Йосия 4:6), не поради липса на мистични, лични срещи с Него.v

i. Майк Пършън, "Съзерцателни молитвени практики", Youth Specialties Blog.

ii. 
"Опитът от Lectio Divina", cellofpeace.com.

iii. Брайън Флин, "Lectio Divina — свещено пророкуване," One Truth Ministries.

iv. "Lectio Divina," gotquestions.org

v. Пак там.

Comments
    DMCA.com

    Автор

    Преводни материали

    Архив

    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    August 2016
    June 2016
    May 2016
    March 2016
    January 2016
    December 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    September 2014
    August 2014
    April 2014
    February 2014
    November 2013
    October 2013
    June 2013
    May 2013

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.