
Какво толкова лошо има в духовното формиране?
Автор: Джон Уитком
Публикувана: 9 декември 2009 г.
Духовното формиране е популярен нов начин на приближаване до Бога. Но под повърхността на добрите намерения лежат опасни практики, които могат всъщност да привлекат хората по-скоро към окултизма, отколкото към Бога.
Какво представлява духовното формиране?
Както Роджър Оуклънд пише в книгата си Изгубената вяра, терминът „духовно формиране” „предполага, че има различни начини и средства да се приближим до Бога и да Го отразим в себе си. Такава е и идеята, че ако извършвате определени практики, можете да бъдете в по-голяма степен като Исус” (курсивът е оригинален).
Да се приближим до Бога и да станем в по-голяма степен като Него - това са чудесни, библейски цели (Вж. Псалом 73:28 и Филипяни 3:8-11). Обаче трябва внимателно да изберем правилните средства, чрез които да потърсим връзката си с Бога. Оуклънд продължава: „Да имаме обител в личността на Исус Христос и Святия Дух, духовно да се формираме чрез духовни практики, по общо мнение това преобразява търсещия чрез влизането му в една различна сфера на съзнанието.”i
„Пътят на фара” нарича духовното формиране “канал, през който задълбочената молитва навлиза в църквата”.ii
На духовното формиране в такъв случай може да се гледа като на начин на търсене на връзка с Бога и преобразеното вътрешно Аз чрез практикуването на духовни – и често мистични -- традиции. За нещастие много ревностни християни и християнски ръководители навлизат в духовния начин на живот, без дори да осъзнават какво той означава. Тяхното желание да се приближат до Бога ги води до мистични и дори окултни ритуали, скрити сред божествените практики.
Следните моменти се фокусират върху аспекти на движението духовно формиране, с които трябва да внимаваме. Запомнете дефиницията и опасностите от определени практики, вижте как те се преливат в християнството на 21-ви век и преоткрийте здравословните и библейски начини да живеете в Божия Дух, което е "сила, любов и себевладеене" (2 Тимотей 1:7).
i. Роджър Оуклънд, Неосъществената вяра (Oregon: Lighthouse Trails Publishing, 2007): 90.
ii. "Exposing Contemplative Christianity," Lighthouse Trails Research Project: www.lighthousetrailsresearch.com.

Автор: Джон Уитком
Дата на публикуване: 12 март 2010 г.
Резюме: Нашата мисия се състои в това, да изучаваме Божието Слово и да му се подчиняваме. Но има ли методи, които трябва да избягваме?
Изучаването е библейско, мистицизмът - не
Lectio divina, или “божествено четене”, на пръв поглед изглежда една сигурна и свята по естеството си практика. Изучаването на Писанието всъщност е важно. Самата Библия ни казва, че познаването на Божието Слово и подчинението пред него е решаващ момент в израстването на всеки християнин: „Блажен онзи човек, който не ходи по съвета на нечестивите и в пътя на грешните не стои, и в събранието на присмивателите не седи; а се наслаждава в закона на Господа и в Неговия закон се поучава ден и нощ.” (Псалм 1:1-2).
Начинът, по който lectio divina подхожда към Писанието обаче понякога може да отиде отвъд слушането или изучаването и вместо това да се фокусира върху една промяна на съзнанието. Майк Пършън от „Млади специалисти” казва, че lectio divina "е практиката да се чете Писанието бавно с дух на съзерцание. Целта на това не е екзегетическа или аналитична, а да позволим на Бога да ни говори чрез Словото."i
Cellofpeace.com, сайтът за екуменическата посветена молитвена група в Далас, сравнява четирите стъпки на lectio divina с “четири нива на съзнанието…при което всяко ново ниво ви запознава с цял нов свят от реалността”, като процесът се осъществява посредством четирите нива на повторяемото четене:
1- Lectio: буквално ниво на съзнанието, което се стреми към буквална интерпретация на Писанието
2- Meditatio: морално ниво на съзнанието, размишляващо над Словото чрез повторение - не чрез съзнателно мислене
3- Oratio: алегорично ниво на съзнанието, което изисква духовно ниво на слушане и отговаряне на Бога в молитва
4- Contemplatio: Съюзът на Живота или обединяващото ниво на съзнанието, което включва седене в тишина и „просто наслаждаване на преживяването на това, да бъдем в Божието присъствие"ii.
Според предишния информатор на Ню Ейдж Брайън Флин някои аспекти на lectio divina са основани на окултизъм:
„Като преднамерено взема някои пасажи от Писанието и ги раздробява на по-малки, отделни части, често с цел отново и отново да да ги повтори, истинското значение на цитатите се изгубва. Това, което се получава, е по-скоро практикуване на форма на мистицизъм -- с надеждата и намерението да се преживее нещо мистично, което Бог никога не е възнамерявал, когато е давал вдъхновените думи на служителите Си.”iii
Изследвайте всичко
Молитвата и четенето на Библията трябва да вървят заедно — това са аспекти на връзката ни с Бога. Трябва обаче да внимаваме с практики, като lectio divina, които разкриват “удивително сходство с трансцендентната медитация и други опасни ритуали.”iv
Желанието на Бога за нас е да четем Неговото Слово по един буден, бдителен начин и да му се подчиняваме. 1 Солунци 5:17-21 ни казва да „не гасим Духа” и “да не презираме никое пророчество”, а също да “изследваме всичко; да държим доброто”. Бог иска да се приближи повече до нас чрез изучаване и молитва, не с променено съзнание или посредством мистично преживяване.
[Трябва да използваме] Писанията, за да търсим знанието за Бога, мъдрост и святост посредством обективния смисъл на текста с цел да се преобрази умът ни в съответствие с истината. Бог казва, че хората Му са загинали от липса на знание (Йосия 4:6), не поради липса на мистични, лични срещи с Него.v
i. Майк Пършън, "Съзерцателни молитвени практики", Youth Specialties Blog.
ii. "Опитът от Lectio Divina", cellofpeace.com.
iii. Брайън Флин, "Lectio Divina — свещено пророкуване," One Truth Ministries.
iv. "Lectio Divina," gotquestions.org
v. Пак там.