
Съзерцателна молитва и размишления
Автор: Джон Уитком и Изумителни открития™
Дата на публикуване: 12 март 2010 г.
Обобщение: Каква е разликата между библейските размишления и Ню Ейдж размишленията? Кои са ключовите подкрепящи фактори в полза на съзерцателната молитва?
Renovare: Изоставяне на сетивата
Допълнителни източници: Роберт Шулер
Размишленията, или съзерцателната молитва, е практика от духовното формиране, използвана с цел лично обновление и мир.
Ню Ейдж размишленията, които си проправят пътя, промъквайки се в утвърденото християнство посредством движението духовно формиране, се фокусират върху утихването и опразването на ума. Библейското размишляване, от друга страна, включва в себе си съзнателната мисъл за Писанието и неговото приложение.
Опасно е да се навлезе в пасивно състояние на ума, защото в такива ситуации умовете ни нямат защита срещу фалшификациите или злото.
Библейското размишление държи умовете ни активно ангажирани с мислите над Божието Слово. Яков 4:7 казва: "предавайте се на Бога, противете се на дявола и той ще бяга от вас". Съпротивата е ключът към трезвия ум.i
Мирът, преживян по време на християнските размишления, не се постига чрез дълбоко дишане или гледане „навътре”. А по-скоро мирът идва чрез гледане към Бога, схващане на познанието, според което Той е всемогъщ и има изобилен живот, който е запазил за нас (Вж. Исая 40:13-31 и Йоан 10:10). Когато съзнателно размишляваме над божествената истина в умовете си, Святият Дух ще започне да променя сърцата ни и да ни води до подчинение:
„Тази книга на закона да се не отдалечава от устата ти; но да разсъждаваш над нея денем и нощем, за да постъпваш внимателно според всичко, което е написано в нея; защото тогава ще напредваш в пътя си и тогава ще имаш добър успех.” (Исус Навин 1:8)
Фокусираща молитва и мантри
Фокусиращата молитва е техника, която много християни използват в опита си да се доближат до Бога. Тя включва медитиране върху една-единствена дума или мисъл с цел отваряне на сърцето, при което се постига духовна връзка с Бога. Според една брошура, издадена от епископалната църква „Царят на мира” фокусиращата молитва е различна от Ню Ейдж медитацията, защото тя „не е медитация върху самата дума".
Просто използвайте молитвеното слово, за да пази ума ви иначе празен, докато безмълвно прекарвате време с Бога... Не се предавайте на безкрайно съзерцаване на звука и значението на дума в молитва. Просто кажете думата вътре в себе си. Целта на фокусиращата молитва, както и на другите форми на съзерцателната молитва, е да прекарате време със своя любим Спасител.ii
Въпреки че целта може да бъде различна, фокусиращата молитва все пак е опасно сходна с източната медитация. Мантрите са използвани в йога, Дзен, Хинду и трансцендентната медитация, както следните цитати от уебсайт на Ню Ейдж показват:
„Мантра медитацията е МНОГО мощна техника! Ще откриете, че повторението на мантрата позволява на ума ви да се фокусира и да се концентрира по-пълно върху звука и да изчисти другите мисли, емоции и отклонения, които отвръщат енергиите ни.”iii
Защитници на източната медитация
Източник: TXD on Flickr
Според Роджър Оуклънд католическите мистици Томас Мъртън и Хенри Ноуен изнасят съзерцателната молитва "вън от манастирите… до протестантските кръгове и дори евангелските”.v
В книгата му Пътят на сърцето Хенри Ноуен обсъжда повтарянето на една дума в молитва: „Тихото повторение на една дума може да ни помогне да се спуснем в ума си в сърцето. Повторението няма нищо общо с магията. То няма за цел да отправи заклинание към Бога или да Го накара да ни чуе. Напротив, една дума или тишина, повтаряна често, може да ни помогне да се концентрираме, да се придвижим към центъра, да създадем вътрешна тишина и така да слушаме Божия глас.”vi
Един евангелист, който подкрепя този вид съзерцателна молитва, е Ричард Фостър. Неговата книга Празникът на обучението, която подкрепя медитативната молитва, е продадена в над двумилионен тираж.
Албърт Дагър от Мидиа Спотлайт написа, че Празникът на обучението е пълна с "Източна религия и крайно разрушителни от духовна гледна точка практики".
Дагър също пише един специален доклад за служенето на Фостър. Той вярва, че Фостър подкрепя ритуалите на Ню Ейдж:
„За нещастие всички тези упражнения за изпълнение са отворена врата за демонични влияния, които успокояват съвестта чрез чувства на еуфория и дори „любов”, произтичаща от едно присъствие, което е нахлуло в съзнанието. Тази еуфория се приема за потвърждение на това, че личността е на прав път духовно. Тя може да резултира във видения, преживявания вън от тялото, белези, появяващи се на местата на раните на Христос, левитиране, дори изцеления и други, подобни на чудеса феномени.” vii
Let Us Reason Ministries казва: “Ричард Фостър говори върху личното обновление чрез медитативна молитва, при която този, който се концентрира, става тих и пасивен и след това използва образността и визуализацията на Христос… методите, които той предлага, приличат на тези на Ню Ейдж или източните техники, използвани при медитация. Медитацията на Фостър, която има за цел концентрирането върху себе си, започва с концентриране върху дишането.”viii
Тони Камполо също практикува концентриращата молитва, както четем на с. 26 от книгата му Писма до един млад евангелист. Ето един малък откъс:
„Аз произнасям името му отново и отново, за да извлека стоте и едно неща, които започват да разбъркват ума ми в минутата, в която отварям очи. Исус е моята мантра, както биха казали някои.”ix
Трябва да пазим сърцата си и умовете си, докато се стремим да следваме Бога и да водим дисциплиниран живот, чрез който да Го почитаме. Бог обещава обновление и мир за онези, които Го търсят в тишина и почивка (вж. Исая 30:15), но не чрез хипнотичен транс, повтаряне на мантри или дихателни упражнения.
i. "Медитацията: Да намериш бога в себе си", Let Us Reason Ministries.
ii. Съсредоточаващата молитва: Една древна християнска форма на молитва (Kingsland, Georgia: King of Peace Episcopal Church).
iii. "Медитацията", Rhea's Rhapsody website.
iv. "Четирите нива на мантрическата медитация", Meditation4Life website.
v. Роджър Оуклънд, Нереализирана вяра (Oregon: Lighthouse Trails Publishing, 2007): 83.
vi. Хенри Ноуен, Пътят на сърцето (New York: Ballantine Books, 2003): 80-81.
vii. Алберт Джеймс Дагър, "Специален доклад: Renovaré, напускане на сетивата", Media Spotlight: 5.
viii. "Медитацията: Да намериш бога в себе си", Let Us Reason Ministries.
ix. Тони Камполо, Писма до един млад евангелист (Основни книги 2006): 26.