
Названието на спонсорираната от правителството инициатива, свързана с изменението в климата, е „Добри практики в климатичната култура“. Инициативата поощрява икуменизъм, екологизъм, спиритизъм, пантеизъм, евхаристийни чествания и дори призовава за „събота за планетата“. Испанската конференция на църквите на адвентистите от седмия ден е направила това утвърждаващо Laudato Si’ ръководство относно изменението в климата (от 102 страници), достъпно за всички адвентисти от седмия ден през официалния й новинарски уебсайт. [1]
Учрежденията на адвентистите от седмия ден са В ТОЗИ ДОКЛАД заедно с всичките различни религии, включително католици и йезуити. Ще подчертаем първо енцикликата на папата относно изменението в климата, след което ще разгледаме ролята на адвентистите от седмия ден. Припомнете си, че както тази климатична инициатива, така и съответният доклад са финансирани и издадени от Отдела по религиозните работи към правителственото Министерство на правосъдието.
Църквата на адвентистите от седмия ден в Испания пък съставя следния доклад, популяризиращ Laudato Si’, който е достъпен за теглене на официалния й уебсайт. Има два линка. Първият ви отвежда до краткото резюме, публикувано от адвентистите от седмия ден. В това резюме Църквата на адвентистите от седмия ден предоставя линк за теглене на пълния доклад от 102 страници. [1] Резюмето на доклада от 102 страници е както следва:
Икуменическият доклад за климата популяризира Laudato Si’
Стр. 11: „През 2015 г. ООН постави Целите за устойчиво развитие за 2030 г. и публикува енцикликата Laudato Si’ от папа Франциск – призив към цялото човечество, но особено към католиците, към цялостно екологично обръщане, която посочва, че социалните и екологични предизвикателства, с които трябва да се заемем, са тясно свързани и из основи нравствени и етични в естеството си.“
Стр. 23: „Те дефинират също и стъпките, които да се следват за създаване на План за енорийска устойчивост и екология. И накрая са подчертани трите възможности (пасторска, теологична и духовна), пораждащи се от участието на църквата в екологичния въпрос и от личните отношения, които биха могли да се придобият, за да бъдем примерни и да насърчаваме екологическото обръщане, за което призовава папа Франциск в енцикликата Laudato Si’.“
Стр. 27: „Добрата практика беше да се създаде мозъчен тръст около енцикликата на папа Франциск Laudato Si’, като конкретно да се анализира приносът, който може да направи християнската мъдрост към предизвикателството на глобалната социално-екологична криза.“
Стр. 39: „„Времето на Творението“ е икуменическа инициатива, поведена от православния патриарх Вартоломей I с подкрепата на папа Франциск, за полагане на грижа за творението по особен начин и за възстановяване на наранените отношения между хората на земята. Това са седмиците между 1 септември и 4 октомври – празника на свети Франциск от Асизи.“
Стр. 72: „„Християнство и справедливост“ поощрява разпространението на енцикликата на папа Франциск Laudato Si’, а посвещението произлиза от сътрудничество с Мрежата от структури на интегралната екология, поощрявана от „Справедливост и мир“.
Икуменическият климатичен доклад призовава за събота (Шабат) за планетата
Стр. 99: „Събота за нашата планета – Религиозни деноминации и структури, които ще я проведат: католически, православни и протестантски християни... Сто християни от различни деноминации призоваха за „смелостта да честваме събота за планетата си“ на събитие, проведено в енорията на „Девата от Витлеем“ в Барселона. Това са католически, православни и протестантски християни, отдадени на това да превърнат един „Юбилей за земята“ в действителност... В това икуменическо честване присъстващите изразиха отхвърляне на един начин на живот, който „експлоатира извънредно много планетата“ и не уважава „съботата за земята“... По време на честването беше припомнено, че трябва да се заемем съвместно с климатичната криза и със социалната криза, в съответствие с онова, което отстоява папа Франциск в своя понтификат.“
Икуменическият доклад за климата поощрява евхаристията и пантеизма
Стр. 39: „Отслужва се „Евхаристийно обожание“ за творението. [Четат се] откъси от Laudato Si’, в които се споменава универсалното и всемирно значение на Евхаристията. В един от тях той казва: „Евхаристията е също така източник на светлина и мотив за безпокойствата ни за околната среда и ни направлява да бъдем настойници на всичко сътворено“ (Laudato Si’, пар. 236).
Стр. 40: „Завършекът на „Времето за Творението“ за 2020 г. беше проведен с отбелязване на празника в чест на свети Франциск от Асизи. Ректорът на енорията спомена по време на всички литургии през онзи ден, че на този ден приключва „Времето за Творението“. Той свири и пя за първи път молитвата за творението, намираща се в Laudato Si’ („Отче наш, Ти присъстваш във всичко във вселената и в най-малкото от Своите творения...“), а също и в края на всички литургии бяха продавани екземпляри от енцикликата Laudato Si’, a брошури от групата, разпространяваща размислите от Laudato Si’, приканваха хората да вземат участие във вторничната обучителна сесия на 6 октомври относно енцикликата (Laudato Si’).”
Ролята на Църквата на адвентистите от седмия ден в икуменическия доклад за климата
Адвентистите от седмия ден се намират на стр. 70 и 71 от доклада. Тези страници описват делото и ролята, които изпълняват адвентистите в „Междурелигиозното ръководство в добри практики в климатичната култура“. Докладът твърди, че „Църквата на адвентистите от седмия ден“ получила „добри“ оценки за изпълняване на 12-та и 13-та от Целите за устойчиво развитие на ООН – (12) Устойчиво потребление и (13) Климатично действие.
В продължение се изброяват сферите, в които Църквата на адвентистите от седмия ден е поела ангажимент да изпълни своя дял в „климатичната култура“:
- провеждане на беседи за повишаване на информираността относно екологията, изменението в климата и честната търговия;
- пестене на енергия;
- подобряване на управлението на отпадъците;
- инсталиране на LED осветление;
- заместване на пластмасовите съдове за „Свято Причастие“;
- инсталиране на обществени чешми за заместване на стъклени съдове и на бутилки;
- многократна употреба на коледни декорации;
- изолиране на прозорците;
- въвеждане в употреба на кошчета за отделни видове боклук с различни цветове торбички;
- популяризиране на инициативи като засаждане на дърво, почистване на природни площи и т.н.;
- излети и лагери: подобряване на екологичната устойчивост при правенето на боклук, пътуването, потреблението на електроенергия и т.н.;
- популяризиране на духовност на екологична солидарност;
- спомагане за развиване на информираността, че ние сме едно семейство;
- развиване на навици на по-устойчиво и по-подкрепящо поведение;
- развиване на духовност на екологична солидарност;
- откриване на връзката между хората и между хората и другите в природата;
- развиване на навици на полагане на грижа за хората и света;
- отговорна икономия;
- съзерцание на света с благодарност;
- братско общение с всички живи същества.
в икуменическия доклад за климата:
- насърчаване на потреблението на екологично чисти и местно произведени продукти;
- поучаване на важността на това да се грижим за непосредствената си околна среда и за света, който е наш дом;
- разработване на проекти за управление на отпадъците, устойчиви закуски, алтернативи в електроенергията, растения и хигиена;
- образоване на общността за ценностите, свързани с устойчивостта;
- подхранване на знание за природата;
- свързване на добрите практики с религиозна вяра и свещени текстове.
Вярата ни бива отнемана от нас! Рим завладява църквите, училищата и децата ни. В Испания и на други места ние вече нямаме съюзи, конференции или църкви. Благодарение на Рим те биват преобразувани в неправителствени организации (неправителствени организации на ООН). Ставаме свидетели на пълното подчиняване на Конференцията на Съюза на адвентистите от седмия ден към екологичната идеология на Рим, която е в самата си същност противоадвентна. Алфата на отстъплението се е завърнала с отмъщение. Омегата се разгръща пред очите ни като учреждения на адвентистите от седмия ден, едно по едно, биват лишавани от историческата им адвентна вяра.
В този доклад адвентистите от седмия ден се появяват на стр. 70 и 71, а Обществото на Исус (йезуитите) се появява на стр. 72, като двете групи са една до друга. Дали това е просто съвпадение? И за да влоши нещата Съюзната конференция в Испания споделя целия този доклад за климата върху платформи, които са собственост на църквата, за да могат и други адвентни църкви да се вдъхновят и да се включат! Те представят този доклад като нещо добро.
Виждаме как папството популяризира една „събота за планетата“ както за държавата, така и за църквите. За каква събота говорят те? Ами, кой ден нарича „събота“ папа Франциск в Laudato Si’? Неделното поклонение! Как могат адвентисти от седмия ден да участват в „Междурелигиозно ръководство за добри практики в климатичната култура“, което се съставя и финансира от държавата? Това е обединяване на църква и държава с цел издигане светостта на неделята.
Не сме ли шокирани да видим как ръководството се е включило напълно в климатичната програма на Рим? Не сме ли шокирани да видим как съюзна конференция обявява необходимостта от екологично обръщане, заедно с онези, които призовават за „неделна събота за земята“? Малко нещо ли е да се види как адвентисти биват вписвани до йезуити в документ, пълен с призиви да се приеме Laudato Si’? Прочетете Езекил 8:16, 17.
Необходимо е някой да състави опровержение точка по точка по отношение на тези развития на обстоятелствата в Испания: Laudato Si’ и предложената неделна събота за планетата. Кой ще го направи? Ще го направи ли Интеревропейската дивизия – организацията-майка? Ще го направи ли Генералната конференция? Ще направи ли такова някой в нашите университети? Ако не го направим, светът ще започне да гледа на нас като на „нечестни“. Точно това казват боговдъхновените писания:
„Нека бъде разбрано, че адвентистите не могат да правят никакъв компромис. В мнението и вярата ви не бива да има и най-малък вид на нерешителност. Светът има право да знае какво да очаква от нас и ще гледа на нас като на нечестни, като на криещи истинските си чувства и принципи поради хитрост, ако даваме дори само вид на непосветеност докато гласът на обществото е посочил безопасния път. Утешителят, Светият Дух, който Христос каза, че ще изпрати на света, трябваше да даде непоколебимо свидетелство“ („Съвети към писатели и редактори“, стр. 95).
И така, какво мисли Бог за цялото това говорене и наблягане от страна на църквите, правителствата, училищата, защитните групи, глобалистите и целия свят за спасяване на околната среда, устойчивост и подхранване на връзка с природата и земята? Бог нарича това, чисто и просто, идолопоклонство:
„Природата не е Бог, нито е била някога Бог... Онези, които нямат знание за Бога чрез приемане на откровението, което е направил за Себе Си в Христос, ще придобият само несъвършено знание за Него в природата. А това знание, така далеч от това да приведе цялото същество в съобразие с Неговата воля, ще направи човеците идолопоклонници. Твърдейки, че са мъдри, те ще се превърнат в глупци. Онези, които мислят, че могат да придобият знание за Бога извън Неговия Представител, за Когото Словото завява, че е „отпечатъкът на Неговото същество“, ще бъде нужно да станат глупци в собствената си преценка преди да могат да бъдат мъдри. Невъзможно е да се придобие съвършено знание за Бога само от природата, защото самата природа е несъвършена“ („Адвентен библейски коментар“, том 6, стр. 1068).
Добре дошли в Омега на отстъплението и в съвременното идолопоклонство! Централните вести от Откровение 14:6-12 са заместени с екологична кръстоносна мисия. Сега ние сме напълно посветени на това да спасим околната среда, да гарантираме устойчиво развитие, да генерираме устойчив икономически растеж, да установим устойчив контрол над населението, аборти (част от Целите за устойчиво развитие на ООН) и всички останали безверни митове, които Рим е подготвил за нас и за света.
Използвана литература:
[1]https://revista.adventista.es/el-colegio-urgell-participa-en-una-guia-interreligiosa-de-cultura-climatica/