
1. Пиндар - земята е подпряна на греди
2. Анаксимен - земята има форма на маса
3. Библията - "...окачва земята на нищо." (Йов 26:7). Днес знаем, че земята стои в космическото пространство без да е подпряна на нещо/; "Той седи над кръга на земята..." (Исая 40:22). /Днес знаем, че земята има кълбовидна форма/
1. Хераклит - луната е по-голяма от слънцето и свети със собствена светлина
2. Библията - "Бог създаде двете големи светила: по-голямото светило, за да владее деня, а по-малкото светило, за да владее нощта..." (Битие 1:16) /Днес знаем, че слънцето е с по-големи размери от луната/. "Ето, и самата луна не е светла..." (Йов 25:5) /Днес знаем, че луната няма собствена светлина, а отразява слънчевата/=
1.Древногръцките учели вярвали, че човек се състои от едно вещество наречено "алименти", докато Библията казва, че хората се състоят от многото вещества в земната пръст - Битие 2:7 /Днес знаем, че същите вещества, като желязото, цинка и медта например, които се съдържат в пръстта, се съдържат и в човешкото тяло/.
2. Пак тези учени вярвали, че в тялото на бавните хора например пробладава слузта наречена "флегма"; Библията обаче ни казва в Исая 44:12 "... дори вода ако не пие, отслабва." /Днес знаем, че един голям процент от човешкото тяло се състои от вода, и че с течение на времето водата се губи от организма и затова при остаряването човек се смалява.
И така изводът за мен е, че т.нар. "противоречие" просто не съществува, а е един предразсъдък и неразбиране, понякога и осъзнат бунт и неприемане. Ние често се измъчваме, че трябва да доказваме с духовна борба истиността на Библията и страдаме от отхвърляне, но това не бива да ни очудва. Исус казва в Евангелието от Йоан: Блажени тези, които вярват без да имат нужда преди това да видят. А за Соломон се знае от 3 Царе 4:33 че е писал много върху природата, но просто Бог не е включил това произведение в Библията, защото нейната цел не е да бъде просто научен труд. Затова не е правилно да се отхвърля Божието Слово поради това, че там не присъства описание на физическите закони. Тази статия не е научен труд и все пак се надявам тя да бъде един малък принос за Божието дело.
Димитър Стоилов