Последните дни
  • Начало
  • Библия
  • Новини
  • Мнението ми
  • Статии
  • Теологични измами
  • Истински Адвентизъм

Религията на Бен Карсън отвътре

17/11/2015

 
PictureТръмп и Карсън, Сн. foxnews.com
 edition.cnn.com пише:

Доналд Тръмп се нахвърли върху Бен Карсън, когато бизнесменът милиардер внезапно бе изправен пред перспективата да загуби в Айова- и той използва религията да направи това.

„Обичам Айова. И не е необходимо да го казвам, но аз съм презвитерианец. Можете ли да го повярвате? Никой не вярва, че съм презвитерианец”, каза Тръмп на митинг във Флорида през този уикенд. ”Но за тези адвентисти от седмия ден, не знам нищо.”

С този единствен коментар, Тръмп се опита да спре възхода на Карсън в социологическите проучвания чрез внушение, че неговата вяра като адвентист от седмия ден е извън преобладаващите – значително предизвикателство в Айова, където евангелските избиратели играят голяма рола в първата в нацията парламентарна група.

Карсън говори открито за своята връзка с църквата на адвентистите от седмия ден и как неговата вяра е повлияла подхода му към политиката. Това е особено важно, защото религиозното минало на Карсън би могло да носи силата да се свърже с евангелистите. Но то би могло така също да бъде спънка, ако Тръмп и другите са в състояние да опишат неговата деноминация като противостояща на преобладаващото християнство.

Карсън говори мощно за ползите от вярата и как религията може да обедини общности, които иначе биха били разделени. Но той също така има случаи на засягане на хора, които не споделят неговите религиозни ценности, включително коментари през последния месец, в които той заяви, че не смята, че един мюсюлманин би трябвало да бъде президент.

В интервю със CNN през септември, Карсън говори за сложността на своята вяра и каза, че съществуват погрешни схващания за Църквата на адвентистите от седмия ден.
„Хората са склонни да приписват на Адвентизма всякакви странни неща, каквито са чули за религията, защото те всъщност не знаят”, заяви Карсън. „Адвентизмът вярва в целостта на Библията.”

Той описа себе си като „не типичен религиозен човек.”

„Аз съм човек, който има дълбока и пребъдваща вяра и връзка с Бога.”, каза той. „Но аз всъщност не се придържам към много от религиозните догми и ритуали – „не може да правиш това, не може да правиш онова.” Не вярвам в това. Вярвам, че трябва да имаш дълбока и пребъдваща вяра в Бог.”

Карсън е един от 18-те милиона адвентисти от седмия ден по целия свят. Църквата, най-разноликата в цялата страна, наброява 1,2 милиона членове в Северна Америка и около една трета са афро-американци. Стриктни и здравословно живеещи – много вярващи са вегетарианци – деноминацията привлича 1 милион нови членове всяка година през последното десетилетие.

И все пак, почти също толкова са напуснали църковните скамейки.

„В много отношения те са като консервативните евангелисти, не приемат еднополовите бракове и абортите”, каза Антеа Бътлър, религиозен професор в университета в Пенсилвания. „Това е религия, датираща от 19 век, която идва от време, когато здравето и святостта били важни. Но те имат този лидер, който е жена, Елън Г. Уайт, и се отклоняват от традиционното преобладаващо християнство.”
Уайт, чийто пророчески писания все още са неизменна част от църковните учения, е съосновател на църквата през 1863, почти две десетилетия след предсказанията за Второто идване на Христос, което се оказа прибързано през 1844. Завръщането на Христос остава централно за учението.

Карсън каза, че неговите вярвания за мюсюлманите и законите на шериата, не са учения на неговата църква, въпреки че те са в съответствие с това, което смятат някои консервативни евангелисти.

Бътлър добавя: „Адвентистите „не са политици. Това не е тяхна работа.”

Като момче, Карсън чул духовен напътстващ зов, който преобразил живота му.
В един съботен ден, той седял на църковната скамейка в Църквата на адвентистите от седмия ден в Детройт и слушал проповед за разбойници, преследващи лекар мисионер и неговата съпруга. Двойката избягала, намирайки спасение в „пукнатината на скалата, и Бог ги предпази от посегателства.”, си спомня Карсън думите на проповедника. „Въпреки, че бях само на 8, моето решение изглеждаше съвършено естествено”, пише той през 1996 г. в мемоарната си книга „Надарени ръце”. „Други деца на моята възраст бяха кръщавани и се присъединяваха към църквата, така че, когато историята и музиката ме докоснаха емоционално, аз откликнах.”
Той бил кръстен отново, когато бил на 12, а на 14 той научил за силата на Божията преобразяваща мощ, след като гневът му избухнал и се опитал да намушка приятел заради това, че сменил станцията на радиото. Пълен с ярост, Карсън насочил туристическо ножче към стомаха на своя приятел, но вместо него, ножът се ударил в тежката метална катарама на колана. Ножът се счупил наполовина, Карсън избягал в къщи.
В речта си във вторник в Седървийл Университет в Охайо, той разказа отново тази история, спомняйки си как е изливал чувствата си над Библията в банята, четейки Притчите.
„Когато след три часа излязох от банята, гневът си беше отишъл”, каза той. „А някои хора ми казват, че само съм се научил да го прикривам. Когато Бог оправя един проблем, Той не замазва нещата отвън, а ги оправя отвътре.”

По отношение на данъците, той заема от Писанието десятъчната система. Неговият план за данъците върху жилищата, ще опрости настоящата система за данъците, базирайки се на десятъка. Както християните са длъжни да дават една десета от своя приход, данъкоплатците биха плащали една десета от техния приход.
„Искам система, базирана на библейските принципи, защото ми се струва, че Бог е достатъчно честен”, каза той във Феникс през август.
А когато Карсън се противопоставя на политическата коректност, както направи това в изказването си за мюсюлманската вяра, той приглася на езика на църковните лидери.
В речта си през октомври 2014 г, Тед Уилсън, президент на църквата, каза на конгрегацията, че „дяволът се опитва да неутрализира Божията църква”, поради което църквата вярва, че живеем в заключителните часове на земната история.
„Стойте настрана от всичко, което ще подкопае нашата вест или ще замъгли нашите отличителни вярвания. Не оставяйте дяволът да ви изкушава да се смесите с тълпата или да бъдете „политически коректни”, каза той. „Не прокламирайте „родово християнство” или „Христос, даващ евтина благодат”, което не посочва отличителните библейски истини, които трябва да се обявяват по целия свят – това е истинската причина, поради която Църквата на адвентистите от седмия ден беше организирана.”
Все пак, в по-голямата част от църковната история, членовете са били раздвоени по въпроса за политиката и политиците. Църквите от Северно-американската дивизия публикуваха изказване на Карсън през май, в което той оповестява своя опит да стане президент, напомняйки на членовете и пасторите за официалната позиция за разделение на църква и държава.

„Адвентистите не трябва да се ангажират твърде много с политика, или да използват амвона или нашите публикации за прокламиране на политически теории,” се казва в изявлението.

В момента двама адвентисти служат в Конгреса: Шейла Джаксън Лий, от Тексас и Раул Руиз, от Калифорния, който, подобно на Карсън, е лекар.

Но за адвентистите, политическата двойнственост е вградена в учението. Църковната теология проповядва, че в последните дни, федералното правителство ще постанови посещението на църквите в неделя, налагайки на всички, които се съгласят „белега на звяра”.
Църковните членове бавно разширяват своето влияние в политиката, въпреки, че остава известен скептицизъм. През това лято, шепа адвентисти, политически лидери се събраха, за да започнат работа в мрежа и група за подкрепа.

„Вие сте Естир, Йосиф, Даниил на нашия свят”, призова Уилсън стадото си по време на срещата, според Adventist News Network. „Вие играете голяма роля на арена, на която повечето от нас никога няма да излязат. И никога не забравяйте, че вие сте там с цел, вие сте там, където Бог ви е поставил. Да, вие служите на вашата страна, или на даден законодателен орган. Но по-важното е, че като адвентисти от седмия ден, вие работите чрез най-висшия авторитет: Исус Христос, нашият Спасител. Вие сте призовани да бъдете необичайни посланици на Христос.”

От своя страна, Карсън очертава влизането си в политиката като наредено от Бога.

„Господи, ако ти искаш от мен да направя това”, каза той наскоро, разказвайки за своя молитвен мисловен процес относно кандидатирането за президент, „Ти трябва да отвориш вратите. И ако Ти отвориш вратите, аз с радост ще вляза през тях.”

Запитан за ролята си като най-известен политик адвентист, Карсън отхвърли етикетите, посочвайки на Писанието: „Чета Библията и виждам Йосиф, който стана управител на Египет, виждам Даниил”, каза той в интервю за CNN. „Не виждам никакви библейски причини някой да не се кандидатира, ако има за цел подобряване ситуацията за всички.”

Дейвид Холанд, професор в Харвард, който работи върху книга за Уайт, каза, че Карсън е „едновременно симптом и причина за развитието на мисленето и културата” на адвентистите за участието им в политическия живот.

„Всеки път, когато член на група, която често е била отхвърляна, постига този вид известност и привлича този вид светлина на прожекторите, създава момент на самоанализ за това какво означава да участваш на най-високото ниво на управление и как се уравновесява това с вярата”, каза Холанд.
Професорът допълни, че има смисъл това, че първата голяма фигура сред адвентистите е лекар, „защото това е такава важна част от техния принос към света”.
Здравната система на адвентистите е една от най-големите болнични системи с нестопанска цел в страната.

Смесването на вярата с политиката се оказва трудно за Карсън – често по неочаквани начини. Карсън запали огън сред евангелистите с писанията си на своята страница във Фейсбук, че въпреки, че мюсюлманите, евреите и християните имат различия относно Исус, те „всички вярват в Бог” и „всички са Божии деца”.

Бътлър прибави това, че както мормонската вяра на Мит Ромни, така и вярата на Карсън като адвентист от седмия ден, може да създаде проблеми у някои ортодоксални евангелисти.

„Някои християни не ги считат за християни, защото те се опират не само на Библията. Четат Библията, но благоговеят пред ученията на Елън Уайт”, каза той.

Действително, през април, пасторът на конференцията на Южна Баптистка Конвенция отмени поканата към Карсън по политически и богословски проблеми. Група пастори описаха своите възражения: „Д-р Карсън е адвентист от седмия ден. Тяхната официална теология отрича доктрината за ада в полза на учението за унищожение, отричат учението за Sola Scriptura, и счита че тези, които се покланят в неделя, ще носят „белега на звяра”.
Църквата казва, че привържениците й „приемат Библията като единствен източник на нашите вярвания” и потвърждават християнското учение за Sola Scriptura, т.е. идеята, че Библията е единственият източник на авторитет относно вярванията и практиките.
Карсън отряза критиките и каза, че също толкова много евангелски пастори го подкрепят. „Когато навлезете в особеностите на всяка деноминация, можете до края на света да си прехвърляте един на друг неща, за които не би трябвало да се безпокоите”, каза той.
От десетилетия, Карсън, чиято житейска история и медицинска кариера олицетвориха принципите относно личната отговорност и здравето, е бил известна личност сред адвентистите. Неговите мемоари неизменно присъстват в адвентните училища и той често е говорител в болници, филиали на църквата. Измествайки вниманието към електоралната политика, Карсън печели нова и различна аудитория, но карайки някои членове да се питат какъв е неговият път.
Карсън каза, че намерил голяма подкрепа сред членовете на неговата църква и че критиките изобщо не го притесняват.

„Аз не се идентифицирам като адвентист”, каза той. „Идентифицирам се повече като американец, който по стечение на обстоятелствата вярва в Христос”.

  Коментар на Последните дни

По отношение кандидатурата на Карсън за президент бяха написани доста неща и още повече коментари.  Затова накратко ще обърна внимание само на някои детайли в горния материал, тъй като в него може да се видят някои стряскащи петънца.

Първо, Бен Карсън заявява, че всички са Божии деца, макар Библията ясно да казва, че само тези, които приемат Исус получават това право.

Второ, той заявява: „Не виждам никакви библейски причини някой да не се кандидатира, ако има за цел подобряване ситуацията за всички.” Нима целта е важна, а не това, което ни казва Божието слово? Нима Божията воля е за пренебрегване и е по-важно какво ние желаем? Ако целта е преди всичко, то това напомня една доста позната фраза, на доста известен орден, която гласи: "Целта оправдава средствата".

Трето,  от изказването му става ясно, че вярата му е повлияла на подхода му към политиката. Нима в Божието слово има подобна вяра? Точно обратното. Исус каза, че трябва да има разделение на църква и държава.

Четвърто, което е доста интересно: „Аз не се идентифицирам като адвентист”, каза той. „Идентифицирам се повече като американец, който по стечение на обстоятелствата вярва в Христос”. Какво означава това? Представя се за адвентист, но не се идентифицира като такъв... Дали наистина тази точка не подкрепя втората?

Ако такъв вярващ се кандидатира за президент на САЩ, представяйки се за адвентист, какво ще последва, ако бъде избран на мечтания пост?

Накрая един сериозен въпрос, който е встрани от Карсън. Защо се изтъква броят на кръщенията, а се пропуска това, което се случва след тях? Защо се крие, че толкова много адвентисти, след като са познали истината, са обърнали гръб на църквата? Да се замитат проблемите под килима не прави обстановката чиста. Но ако за част от напусналите може да се изтъкнат различни причини, една от които е нежеланието за промяна и връщането отново в света, то другата е, че виждат в църквата света и предпочитат да са напълно светски, отколкото да бъдат разкрачени. Към тези, които се разделят с църковната скамейка, може да се причислят и несъгласните с нередностите. Но те не напускат. На тях им се посочва вратата, за да не пречат на комфорта, защото когато някои спят, а друг се опитва да ги събуди, има опасност на спящите да им бъде развален рахатлъка.

Николай Георгиев
    DMCA.com

    Автор

    Преводни материали. Статии от "Последните дни"

    Архив

    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    February 2018
    November 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    April 2015
    March 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    July 2014
    April 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    September 2013
    July 2013
    May 2013

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.