
Християнинът трябва да бъде лоялен, прозрачен, да не лъже себе си и другите, а да бъде като децата, които казват винаги истината“. Това каза папа Франциск в проповедта си в петък сутринта на литургията в параклиса на религиозния дом Санта Марта във Ватикана.
„Има добър и лош квас“, посочи папата, позовавайки се на Евангелието за деня в което Христос призовава „да се пазим от фарисейския квас, лицемерието“ (Лук. 12, 1-7). Добрата закваска се развива и помага за втасването, а тогава хлябът е добър, но когато е лош не помага за развитието, каза папата. "Добрият квас помага за развитието на Царството Божие, а лошият прави привидно Царството Божие".
За да обясни своята мисъл, папа Бергольо разказа анекдот от своето детство. "За Карнавала, баба ни приготвяше бисквити. Когато сложеше тестото в олио то се надуваше, но когато започвахме да ядем, то беше празно. Тези мехурчета са като лъжите, казваше баба ни: изглеждат големи, но в тях няма нищо, те са празни. Исус казва: пазете се от фарисейския квас, който е лицемерие".
За да разбрем дали израстваме с добрия квас или с лошия, папата прикани към "изпит на съзнанието": "Нека се запитаме "С какъв дух правя нещата? Как се моля? Как се отнасям към другите? С какъв дух изграждаме или разрушаваме?". Важното е да не се самозалъгваме, а винаги да казваме истината. "В изповедта децата никога не лъжат, никога не говорят абстрактно, а са конкретни. Пред Бог и пред другите, децата винаги казват конкретни неща. Защо? Защото имат добра закваска, която им помага да се развиват, както расте Царството Божие. Нека Господ ни дари Светия Дух благодатта и озарението – завърши папата – за да разберем с какъв квас израстваме и действаме; дали сме лоялни, прозрачни или сме лицемери".
Коментар на Последните дни
От всичките изказвания и послания на Франциск това е най-невероятното. Дали понтифексът в миг на отрезвяване или на проговорила съвест прави публична изповед за своите действия или точно обратното: иска да се представи като светъл ангел и да внуши на околните, че той прониква в съзнанието им и може да каже кой какъв е? При всички случаи каквато и да е причината, казаното от Берголио го изобличава толкова явно, че не е нужно човек да се задълбочава, за да прозре какъв е авторът на горното изказване. За доказателство е достатъчно поведението на самия понтифекс при посещението му в Мексико през миналата година. Предлагам един кратък материал от това време, публикуван в novini.london :
Папата показа невиждана досега страна на своя характер,
след като беше бутнат от настоятелна тълпа
По време на посещението си в западния мексикански град Морела във вторник, папа Франциск показа невиждана досега страна на характера си. Той не скри гнева си от настоятелната тълпа, която го спъна и избута върху човек в инвалидна количка, предаде „Дейли мейл“.
Инцидентът е станал на стадион, докато папата приветствал струпалите се хора. На видео, заснето от свидетел в тълпата, се вижда как ръката на папата е издърпана от някого, след което той пада напред върху друг човек в инвалидна количка, който е застанал най-отпред. След като успява да се изправи, той целува мъжа по челото, но не скрива раздразнението си и казва с висок и гневен тон: „Не бъдете егоисти, не бъдете егоисти!“
Малко преди да си тръгне, папа Франциск продължил да приветства хората. Неговото посещение в Мексико се дължи на идеята да вдъхне надежда и да призове гражданите да не се поддават на желанията си за печелене на лесни пари чрез контрабанда.
Прав е Франциск: "Лицемерът симулира: изглежда добър и вежлив, но зад гърба си държи нож, както Ирод".
Затова всеки, забравил девиза на йезуитите "Целта оправдава средствата" е готов да стане плячка на първия звяр от Откровение 13 гл.
Николай Георгиев