
Отношенията между Япония и Русия винаги са били лоши заради Курилските острови, но в последно време се наблюдава сближаване, пише Le Journal de Montréal, цитиран от Поглед.инфо. Преди всичко двете страни виждат в това своята изгода, а също така самите САЩ губят своето влияние в региона заради политиката на изолационизъм.
Военните и икономическите връзки между Япония и САЩ са крайно силни, смята журналистът. Периодично японците се изказват против присъствието на американски бази на своя територия, но като цяло отношенията между тях остават здрави. САЩ търсеха за себе си съюзник в региона по време на Корейската война и Япония бе подходяща за целта, предвид нейната близост до Корея и установяването на властта на комунистите в съседен Китай.
Що се отнася до отношенията между Япония и Русия, то те винаги са били лоши заради присъединяването на Курилите към Русия, което Япония никога не е признавала. Заради конфликта около островите Япония инвестирала много малко в Русия, макар обективно японските компании да могат да извлекат изгода от огромните природни ресурси, които Сибир притежава.
Сега ситуацията се е променила, още повече, че Путин предложи на Япония да подпише мирен договор без каквито и да е предварителни условия, а също така заяви, че е готов да разгледа различни варианти за разрешаването на проблема около Курилите. Министър-председателят на Япония на свой ред заяви, че до края на годината може би ще има повод за нови заявления по този въпрос.
Както предполага авторът на статията, Курилите могат да станат зона, свободна за търговия. Може да бъде установено съвместно управление на двете страни. Освен това според журналиста те се вписват прекрасно в китайската концепция на Новия път на коприната.
Разрешението на конфликта между двете Кореи все повече излиза изпод контрола на САЩ, пише изданието. С това се занимават Москва и Пекин. И следващата крачка за тях е да отделят Япония от САЩ. И Япония има интерес от сближаването с Русия: например Москва може да помогне на Токио да снижи влиянието на Пекин.
„Колкото повече САЩ ще следват пътя на изолационизма, толкова повече техните съюзници по целия свят ще търсят нови съюзи“, прави извода журналистът от Le Journal de Montréal.
Коментар на Последните дни
Прав е в предположенията си журналистът Лоик Тасе, когато коментира възможното положително развитие в отношенията между Япония, Русия и Китай за сметка на САЩ. Доналд Тръмп все повече изолира страната си от света и сякаш иска да я обгради с бодлива тел за другите народи. Оттук нататък обаче положението сякаш е малко по-различно от това, което изглежда правилно за автора на статията. Причината е в това, че като всеки журналист, коментиращ светски събития без допитване до Божието слово, вероятността да се допусне грешка е голяма. На пръв поглед Съединените щати ще катастрофират, като се ограничават все повече и си създават проблеми дори със своите съюзници - Турция, Япония, ЕС. Но трябва да помним, че историята често ни дава информация за това, какво можем отново да очакваме, а Библията е категорична: "Няма нищо ново под слънцето и това, което се е случило, пак ще се случи".
Преди 2000 години Римската империя воюваше с целия свят. Тя нямаше съюзници, а се биеше на всички фронтове. Това не й попречи да владее територии на три континента и ако Бог не беше сложил край на благодатното време за затъналата в грехове Римска империя, тя щеше да продължи да съществува доста време след историческия си край. Сега положението наподобява света преди 2000 години: всички са против Вашингтон, но няма да е изненадващо, ако точно чрез противопоставянето си дадат възможност на САЩ да докажат, че са звяра с рога като на агне. Поне до този момент Тръмп по всякакъв начин успява да го стори, като налага санкции на всяка страна, която не иска да го слуша.
Николай Георгиев