
Бон. Конференцията на ООН за климата, която бе официално открита миналия понеделник в германския град Бон, навлиза в решителната втора седмица на заседания, припомня националният ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung. До петък делегациите на 195-те държави, участващи във форума, ще трябва да постигнат съгласие върху това какъв напредък може да договорят за изпълнението на подписаното през декември 2015 г. Парижко споразумение за климата.
Делегациите ще разработят проекти на текстове за набор от правила, като например за това как в бъдеще ще бъдат измервани и отчитани емисиите на въглероден диоксид. Тази седмица в конференцията ще се включат държавните глави на ФРГ и Франция – Франк-Валтер Щайнмайер и Еманюел Макрон, а също и германският канцлер Ангела Меркел.
В понеделник, 6 ноември, в германския град Бон бе открито XXIII-то издание на Конференцията на ООН по изменение на климата (COP23). Във форума, който ще продължи до 17 ноември, ще участват около 25 хил. делегати от повече от 190 държави, които ще обсъдят конкретен план за изпълнение на подписаното през декември 2015 г. в Париж историческо споразумение за климата. То има за цел да ограничи глобалното затопляне на нива до 1,5-2 градуса по Целзий. Обсъжданията обаче ще бъдат помрачени от решението на Белия дом за оттегляне на САЩ от споразумението.
Конференцията се провежда в Бон в съответствие с Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Това е 13-та по ред подобна среща в рамките на съвещанията по т.нар. Киотски протокол. Председател на двуседмичния форум е Фиджи. Тъй като островната държава не е в състояние да организира на своя територия събитие от подобен мащаб, конференцията бе пренесена в Бон, където е базиран Секретариатът на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата.
Коментар на Последните дни
През миналата седмица Световният съвет на църквите, Акт Алианс и Световната лутеранска федерация, които заедно представляват половин милиард християни по целия свят, отправиха Икуменически апел към конференцията на ООН в Бон за климатичните промени.
Дори този призив е достатъчен за да стане ясно кой стои зад тези промени и има интерес от тях. Няма нито едно място в Библията, където Бог да нарежда на вярващите да се занимават с нещо подобно. Напротив. Христос упрекна фарисеите и садукеите, че са специалисти по климатология, но това, което е по-важно, за тях е без значение:
Матей 16: 1. Тогава фарисеите и садукеите дойдоха при Исуса, и, за да Го изпитат, поискаха Му да им покаже знамение от небето.
2. А Той в отговор им рече: Когато се свечери, думате - Времето ще бъде хубаво, защото небето се червенее;
3. а сутрин: Днес времето ще бъде лошо, защото небето се червенее намръщено. Вие знаете да разтълкувате лицето на небето, а знаменията на времената не можете!
4. Зъл и прелюбодеен род иска знамение, но друго знамение няма да му се даде, освен знамението на (пророка) Иона. И остави ги и си отиде.
Сега положението е подобно. Целият свят се занимава с климатология, вместо с Божието слово и пророчествата, които показват, че времето на благодатта е почти приключило, без да разбира, че с това потвърждава думите на Соломон:
Еклесиаст 1:9 Каквото е станало, това е, което ще стане;
И каквото е било извършено, това е, което ще се извърши;
И няма нищо ново под слънцето.
Така е и с много вярващи. Те говорят за Исус, за спасението, за Божията любов, за евангелизиране, за събуждане и реформация (най-вече!), без да разбират, че последното означава връщане към вярата на пионерите! Вместо това, се допускат Католически учения в църквата и чрез светски практики се правят опити да се увеличи членският състав.
Но Бог иска спасени по качество, а не по количество.
Конференцията в Бон всъщност е на обратната позиция. Нейната цел не е приближаване към Бога, а сближаване срещу Неговите наредби. Дори това, че такава религиозна организация, като Световния съвет на църквите, която иска да обедини всички, без значение в какво вярват, е заинтересувана от климатичните промени и конференцията в Бон е достатъчен показател кой стои зад този форум! А борбата със случващото се с климата се "засили" след енцикликата Лаудато Си и нейн основен "играч" е именно Франциск. На практика "целият свят" отиде след него.
Николай Георгиев