
Умножаването на хлябовете и рибите в Евангелието, ни призовава да бъдем „действени и благоразположени“ пред вопъла на гладните по света и да не разхищаваме ресурсите за въоръжаване, а за програми за развитие, посочи папата на молитвата Ангел Господен, която произнесе на 29 юли. Това е проверката за качеството на нашата вяра.
Позовавайки се на Евангелието за 17-та обикновена неделя през, което разказва за чудото на Исус с умножаването на хлябовете и рибите пред Тивериадското езеро годината (Йоан 6,1-15), папата посочи състраданието и вниманието на Исус към основните нужди на хората -„всички да имат хляб и се заситят“.
„Епизодът разказа конкретен факт: хората са гладни, а Исус въвлича своите ученици този глад да бъде заситен. Но Исус не се ограничава да им даде храна – предлага им своето Слово, утеха и спасение, а накрая и своя живот. Разбира се, първо се грижи за храната за тялото“.
„Божията любов към човечеството, огладняло за хляб, свобода, справедливост, мир и особено за Неговата божествена благодат, продължава да присъства“, каза папата. „И днес Исус продължава да засища и утешава, чрез нас. Затова Евангелието ни призовава да бъдем готови и действени:
„Пред вопъла на многобройните гладни братя и сестри по света – и всички форми на глад - не можем да останем безразлични зрители – подчерта Франциск. Известието на Христос, хляб за вечен живот, изисква нашата щедра солидарност към бедните, слабите, последните и беззащитните. Тази близост и милосърдие е най-добрата проверка за качеството на нашата вяра, както на лично така и на общностно ниво“.
Но не е достатъчно само да се засити множеството, каза накрая папа Бергольо като прикани верните да се замислят над последните думи на Исус към учениците: „Съберете останалите къшеи, за да не се изгуби нищо“.
„Никога не изхвърляйте останалата храна – призова Франциск. Може отново да се използва или да се даде на имащия нужда. Това е съвет, но също може да бъде и изпит на съвестта“.
„Нека просим от Дева Мария в света да надделеят програмите за развитие, прехрана и солидарност, а не за въоръжаване и война“, завърши папа Франциск.
Коментар на Последните дни
Поредният призив за социално евангелие от страна на Франциск. На него не му е за първи път да се занимава с храната, бедните, слабите, болните, с мира и с въоръжаването и това кара хората да мислят, че е истински християнин. Но дори едно бегло сравнение с живота и извършеното от Господ Исус Христос е достатъчно да изяви несъстоятелността на поведението на понтифекса. Да, Берголио спомена между другото евангелието и Спасителя, но те присъстваха като панделка, която превързва лъскав пакет с програми, водещи в посока, обратна на спасението. Това лесно се разбира, защото Исус не нареди на никого да се занимава програми за развитие или възложи на Своите да се занимават с разоръжаване на света. Но още по-шокиращ е обектът, към когото Франциск насочи молитвата си:
„Нека просим от Дева Мария в света да надделеят програмите за развитие, прехрана и солидарност, а не за въоръжаване и война“.
Един истински християнин никога не би се обърнал за помощ към човек, още по-малко ако той е в гроба! За съжаление човечеството, с малки изключения, не е наясно с истината за състоянието на починалите и се хваща на измамите на сатанинските служители, какъвто се явява и самият Франциск!
Исая 8:19. И когато ви рекат:
Допитвайте се до запитвачите на зли духове,
И до врачовете, които шепнат и мърморят, отговорете:
Не трябва ли един народ да се допита до своя Бог?
Ще прибегне ли при мъртвите заради живите?
20. Нека прибягнат при закона и при свидетелството!
Ако не говорят според това слово,
Наистина няма зазоряване за тях.
Николай Георгиев