„Аз не съм тук, за да защитавам онова, което не може да се защити" бяха думите на кардинал Джордж Пел, префект на Секретариата на икономиката на Ватикана, според информационните агенции. Кардиналът отговаря във видеоконференция от Рим пред Австралийската кралска комисия, разследваща злоупотребите, извършени от членове на Църквата през 70-те и 80-те години.
Кардиналът от Австралия, бивш архиепископ на Мелбърн и след това на Сидни, говори от зала Верди на хотел Куиринале, пред 150 души: на предните редове бяха някои от жертвите, дошли специално от Австралия с придружители.
Предвидени са още изслушвания и изявления през следващите няколко дни от страна на кард. Пел, във връзка със заседанието на Комисията в Баларат, близо до Мелбърн. „По време на злоупотребите Църквата е била много склонна да приеме отричането за извършените злоупотреби от страна на обвинените, защото инстинктът да се защити институцията от позора в онези времена бе по-силен“ завърши кардинал Пел.
Коментар на Последните дни
Признанието на кардинала е нещо ново за Католическата църква. Чак през последните години тя започна да признава това, което са извършили нейните членове и най-вече духовни лица от тази деноминация. На практика обаче промяна трудно може да има, тъй като Католическата църква проповядва небиблейска доктрина, изисквайки целибат от свещениците, монасите и монахините, насилвайки ги по този начин да се откажат не само от естеството, което Бог даде на хората, но и от самия Него, тъй като заповедта Му беше:
Битие 1:28 И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.
Тази заповед не беше само към Адам и Ева, иначе трябва да смятаме, че Адам и Ева трябва да са създали цялото земно население. Заставайки срещу Божията наредба, Католическата църква предизвиква своите служители "да търсят" това, което им липсва по начин, който Бог не одобрява и резултатът е налице.
Същевременно има нещо съществено, на което трябва да се обърне внимение, тъй като касае всяка деноминация. Кардиналът казва, че Католическата църква в миналото е правила всичко възможно да отрича обвиненията, защото се е срамувала от позора. Същото се получава с всяка деноминация, която върши нередни неща, но прикрива деянията си, за да не се изложи пред обществото... сякаш Бог не вижда и няма да държи сметка за стореното.
Притчи 28:13 Който крие престъпленията си няма да успее,
А който ги изповяда и оставя ще намери милост.
Николай Георгиев