
Изграждане на общение
По време на работните сесии, делегатите обсъдиха прилагането на тази стратегия в глобалното общение. На срещата в Моравске Топлице взеха участие около петдесетина делегати, които подчертаха важността от изграждането на общението и идентичността, като обсъдиха актуалните въпроси свързани с климатичната справедливост, бежанците и мигрантите, секуларизацията и национализма. „Нашето присъствие тук, като представители на нашите Църкви е знак на отвореност, на това че бъдещето на Църквата, на лютеранската общност и на света са важни за нас. Искаме да продължим заедно по нашия път, свидетелствайки винаги заедно и показвайки отрито и пламенно любовта на Бог, която е толкова необходима на настоящия свят“, посочи преподобен Иринеуш Лукаш, регионален секретар за Европа и временно изпълняващ длъжността директор на Отдела за мисията и развитието на Световната лютеранска федерация.
Среща, знак на надежда
Новата стратегия на Федерацията се позовава на решенията взети по време на дванадесетото заседание на Световната лютеранска федерация, през май 2017 г. и одобрени от лютеранския Съвет през юни т.г. На Срещата на Европейските региони участват представителите на Църквите членки на Федерацията в трите Европейски региони (Централно-Източна Европа, Западно-централна Европа и Скандинавските държави), членовете на Съвета, църковните ръководители, икуменическите отдели, младите глобални реформатори и жените координаторки на Църквата и обществото. В своята проповед за откриването на срещата, словашкият епископ Геза Фило от Evangelical Church of the Augsburg Confession определи срещата като „знак на надежда“. „Лютераните по цял свят – каза той – са призовани да осъзнаят безграничната вяра на Лутер в Бог и неговия промисъл за нас, като знак на голяма общност, към която принадлежим и, в която живеем днес. Това е знак на надежда и ще го занесем на света: надеждата в безграничното слово на Бог, в любовта, която е дарена и остава пламенна, в служба, почтителна и ни предизвиква“.
Ситуацията на Църквите в Европа
По време на асамблеята участниците изслушаха доклада на Скандинавските църкви за „ситуацията на Църквите в Европа“, които предложиха един модел и методология за измерване и справяне със секуларизацията в континента. Накрая участниците обсъдиха лютеранската идентичност в светлината на документа на Световната лютеранска федерация „Църквата в публичното пространство“ и призоваха Федерацията да продължи своите икуменически и междурелигиозни диалози.
Коментар на Последните дни
Никъде в Божието слово не може да се намери нещо подобно на това, което влиза в плана на Световната лютеранска федерация. Исус създаде църквата Си за да свидетелства за истината, а не да се бори за икуменизъм, за мир, за борба с климатичните промени и мигрантите! Всички тези точки в плана на лютераните са нищо по-различно от изкривено евангелие и водят само към единение с другите религии, но не и с Бога. А включването на климатичните промени в дейността на тази деноминация ясно показва кой движи в нея нещата и кого тя следва. Но това си е "в реда на нещата", тъй като Божието слово ни казва, че "Целият свят учуден отиде след звяра". Със своята енциклика "Laudato Si" Франциск успя да привлече вниманието на целия свят и политици и духовници се хванаха на неговата "загриженост", подготвяйки се да приемат белега на звяра. А и няма как да е иначе, защото вече не останаха църкви, които да не се покланят на фалшивия триединен бог. А когато Сатана е обектът, който движи нещата, е естествено това, което изисква, да привлича вниманието на измамените.
Николай Георгиев