
Всички сме подложени на изкушения. Те са дело на дявола, както посочва Библията. За да им отстоим, се нуждаем от помощта на Господ. Това посочи папа Франциск в размишлението си на утринната литургия в религиозния дом „Санта Марта“ във Ватикана, който се спря на образа на „дявола-изкусител“, който първо се представя на Адам и Ева в райската градина, а след това на Исус в пустинята.
Епизодът с Адам и Ева – коментира папата, позовавайки се на откъса, предложен в първото литургично четиво (Бит. 3,1-8) – свидетелства, че не може да се диалогира с дявола, защото накрая, въпреки всичко, ще бъдем погълнати от греха и корупцията. Дяволът, който се представя „под формата на змия“ изглежда „привлекателен“. Именно това е неговата хитрост, защото е „специалист“ в това, той е „баща на лъжата“, той е лъжец, и винаги успява да „измами“ хората.
„Дяволът – прибави епископът на Рим – е лош платец, не заплаща добре! Неговата лукавост изкушава всички нас и всички знаем какво са изкушенията, защото всички ги притежаваме. Изкушения от суета, високомерие и алчност“.
Оттук папата още веднъж се спря на корупцията, позовавайки се на „многобройните корумпирани хора в света, на които познаваме живота от вестниците“. Корупцията – каза папата – „започва от малкото и малко по-малко се попада в клопките на греха, попада се в клопките на корупцията“.
Онова на което ни учи Църквата „не е да бъдем наивни или глупави, а винаги да държим отворени очите си и да искаме помощ от Господ, защото сами не можем да се справим с това“.
След извършения грях, Адам и Ева се „скриват от Господ. Затова е нужна благодатта на Исус, за да се завърнем и поискаме прошка“, каза папата.
„В случай на изкушение не трябва да диалогираме, а да се молим: „Помогни ми, Господи, защото съм слаб. Не искам да се крия от Теб“. Ето това е смелост, това означа да победим“, коментира папа Бергольо. „Когато започнеш да диалогираш с дявола, накрая ще бъдеш победен, сломен“, предупреди още веднъж папата.
Накрая папа Франциск отправи молитва към Господ „да ни даде благодатта и да ни придружава, и ако бъдем измамени поради нашата слабост в изкушението, да ни даде смелостта да се изправим и да вървим напред“.
Изумително е точно Франциск да предупреждава да не се диалогира с дявола. Но думите му са толкова красноречиви, че всеки, който не вникне в тях, рискува да отхвърли предупреждението, дадено от самия служител на Сатана. В Божието слово има един подобен случай - това е моментът, в който Саул отиде да се допита до Ендорската врачка. Тогава един демон се яви и попита:
1 Царе 28:16 Тогава Самуил рече: А защо се допитваш до мене, като Господ се е отдалечил от тебе и ти е станал неприятел?
Сега главният инструмент на дявола предупреждава: "Не водете диалог с дявола". Но както Саул не послуша нито Бог и отиде при Сатана и отхвърли и предупрежданието на самия архибунтовник, така сега историята се повтаря. Бог предупреди адвентистите от седмия ден да стоят далече от Вавилон. Техните лидери не Го послушаха. Сега човекът на греха каза, че със Сатана не трябва да се диалогира. Но резултатът е същият:
Бог чрез Елън Уайт е категоричен:
"Когато служителите и професорите жертват религиозни принципи, за да удовлетворят класа, който обича светското и увеселителното, те трябва да се считат като неверни на доверието, което им е поверено, и трябва да бъдат освободени".(Свидетелства към църквата, т. 5)
Църквата многократно беше предупреждавана за делата си. Вместо членовете й да се замислят и прогледнат за своето поведение и за това на своите лидери, те си затвориха очите и се съюзяват с отстъпилите пастори.
Какъв ще бъде отговорът, когато Господ попита:
Лука 6:46 И защо Ме зовете, Господи, Господи! и не вършите това, което казвам?
Николай Георгиев