
Заради неговите усилия в полза на междурелигиозния диалог между християни, евреи и мюсюлмани, лютеранския епископ за Йордания и Светата Земя и бивш президент на Световната лютеранска федерация, Муниб Юнан, получи 34.та награда „Нивано“ за мир.
Церемонията по връчването на наградата се състоя на 27 юли в столицата на Япония, Токио. Юнан е познат в католическите среди преди всичко след срещата му на 31 октомври м.г. в Лунд, Швеция, с папа Франциск, по време на визитата му за 500 години от Протестантската реформация. По време на срещата епископ Юнан и папа Франциск подписаха Съвместна декларация в лютеранската катедрала на Лунд.
Епископ Юнан, роден през септември 1950 в Ерусалим, е основател на Съвета на религиозните институции в Светата Земя, както и на Центъра за религиозни науки „Ал-Лика“. Той е идеатор на две междурелигиозни инициативи: Interfaith Coexistence Research Center” и “Jordanian World Interfaith Harmony Week”.
Наградата „Нивано за мир“ носи името на нейния основател и първи председател на будистката организация „Ришо Косей-Ка“, Никио Нивано (1906-1999). Нейната цел е да поощрява хората и организмите, допринесли по-особен начин за междурелигиозното сътрудничество и мира по света.
Сред носителите на предишните издания на наградата изпъкват кард. Пауло Арнс (1994), Общността на Свети Егидий, (1999), Израелската организация Rabbis for Human Rights (2006) и основателите на Центъра за изграждането на мира и помирението в Шри Ланка (2016). Първият носител на наградата през 1983 е бразилският архиепископ Хелдер Камара.
Коментар на Последните дни
Не за първи път излиза информация, която показва бързия напредък в сближаването на религии и деноминаци. Но това, което прави впечатление в горната новина е от особена важност. Обикновено лидерите на различните групи вярващи в стремежа си да постигнат така мечтаното от тях единение с всички останали говорят най-вече за любов или като Франциск твърдят, че няма значение какво разделя църкватия, а е важно какво е общото между тях. Епископ Юнан обаче отиде крачка по-нататък и "подчерта значението на борбата срещу екстремизма в лоното на собствената религиозна общност." Само по себе си това изказване не е новост, тъй като Франциск наскоро заяви, че всички трябва да се справят с екстремистите в редиците си. Но когато духовен лидер на друга деноминация го заявява, говори, че поне лютераните са последвали призива на понтифекса и (вероятно!) сред тях е започнал лов на вещици. Всъщност, лютераните не са единствени в това отношение. От различни деноминации излиза информация, че всеки, който се разграничава от икуменизма и от сближаването между църквите бива взет на прицел. По един или друг начин му се дава да разбере, че или трябва да си промени разбиранията, или може да се счита свободен да си отиде. Това се отнася за всички деноминации и никоя не е извън списъка. Странното обаче е съвпадението на изразите на Франциск и Юнан. Но подобни изказвания се носят и сред църквата на остатъка и миряните биват назидавани да не говорят много-много за звяра, за белега му, за числото му, колко по-малко за понтифекса, инквизицията и йезуитите. "Разрешени" са темите за здравето, за Христос, за природата и най-вече за Божията любов. Всеки, който не желае да следва инструкциите и да върви по очертания път, бива зачислен към неблагонадеждните и бързо бива издигнат в ранг "екстремист". Често краят на всяка подобна история завършва със справедлива присъда - "екстремистите" биват принудени да затворят вратата на молитвения дом отвън.
Защо се случва всичко това и как трябва да се разбират думите на Юнан? Нелогично еда вярваме, че епископът да страда от амнезия и да не си спомня искането на Франциск всички деноминации да се освободят от екстремистите. Фактът, че Юнан повтаря искането на Берголио, подчертавайки "значението на борбата срещу екстремизма в лоното на собствената религиозна общност", а в различните деноминации се работи усилено по този въпрос показва, че гонението на нежелаещите да влязат във Вавилон е на прага. Няма да бъде изненадващо, ако на 31 октомври се вземе решение не само всички да си подадат ръка, но и колективно да приключат с "екстремистите".
Явно последните дни за свободно проповядване на евангелието текат...
Средновековието се завръща!
2 Тимотей 3:12 Но и всички, които искат да живеят благочестиво в Христа Исуса, ще бъдат гонени.
Николай Георгиев