
Папа Франциск се срещна във Ватикана с лидерите на световните петролни компании, които през тези дни участват в среща, организирана от Ведомството за цялостното човешко развитие.
(Според предоставен от Ватикана списък и представен blitz.bg в срещата са участвали изпълнителните директори на "Роял Дъч Шел", "Бритиш Петролиъм", "Репсол", "Ени", "КонокоФилипс", "Тотал", "ЕксонМобил" и "Шеврон".)
„Бъдещите поколения ще наследят един много разрушен свят. Нашите деца и внуци не трябва да заплащат цената на безотговорността на нашето поколение“. С тези силни думи папа Франциск се обърна към участниците в срещата на тема „Енергийният преход и закрилата на общия дом“, организирана от Ведомството за цялостното човешко развитие. Обръщайки се към лидерите на световните петролни компании папа Бергольо изрази своето задоволство за тази втора среща в Рим: положителен знак за „постоянните усилия да работим заедно в дух на солидарност, с цел насърчаването на конкретни стъпки за закрилата на нашата планета“, каза папата.
Човечеството е в опасност
„Днешната екологическа криза и, по-специално климатичните промени, заплашват самото бъдеще на човешкото семейство: и не става въпрос за преувеличаване на нещата“, каза папата. Твърде дълго – каза той – бяха пренебрегнати научните анализи, гледайки с презрение и ирония на катастрофалните прогнози. Светият отец се позова също на Специален доклад за въздействието на глобалното затопляне от 1.5ºC на прединдустриалните нива на Междуправителствената група по изменение на климата, която "ясно предупреждава" за последствията от невъзможността за постигане на Парижките споразумения.
„Освен това, Докладът предупреждава, че остава по-малко от десетилетие за постигането на тази граница на глобалното затопляне. Пред тази климатична ситуация трябва да предприемем подходящи мерки, за да избегнем извършването на сериозна несправедливост към бедните и бъдещите поколения. Трябва да действаме отговорно, взимайки добре под внимание въздействието на нашите действия в краткосрочен и дългосрочен план.
Да спрем да бъдем безотговорни
Безотговорността на миналите и настоящите поколения не може до бъде причина за ощетяването на бъдещето на човешкото семейство, особено на неговите най-уязвими членове. Бедните са тези – предупреди папата – които страдат най-много от тежките последици на климатичната криза: те са най-уязвими при ураганите, от сушата, от наводненията и от останалите екстремни климатични събития“.
„Ето защо, несъмнено се иска смелост, за да отговорим на все по-отчаяния вик на земята и нейните бедни. Заедно с това – каза още папата – бъдещите поколения са на ръба да наследят един твърде много разрушен свят. Нашите деца и внуци не трябва да заплащат цената на безотговорността на нашето поколение. Извинявам се, но искам да подчертая това: те, нашите деца, нашите внуци, не трябва да заплащат, не е справедливо да заплащат цената на нашата безотговорност. Вече стана все по-очевидно, че младежите настояват за промени. „Бъдещето е наше“, издигат високо глас днешните младежи, и имат право!“.
Преход, цена и прозрачност
Папа Франциск анализира също и някой от централните теми на срещата: правилният преход; цената на въглищата; прозрачност при отчитане на климатичните рискове. „Необходимо да се управлява добре социалното въздействие и въздействието върху заетостта на прехода на едно общество към ниските въглеродни емисии; но същевременно е необходимо да се приложи една подходяща политика на цената на въглищата, което е от съществено значение за разумната употреба на ресурсите на творението“.
„Неуспехът в управлението на въглеродните емисии доведе до огромен дълг, който сега ще трябва да бъде изплатен с лихви от тези, които идват след нас. Нашата употреба на общите природни ресурси може да бъде смятана за етична единствено когато, социалните и икономически разходи за тяхната употреба са признати по прозрачен начин и са изцяло за сметка на тези, които ги използват, а не от други народи или бъдещите поколения.
Накрая, „прозрачността в отчитането на климатичните рискове“. „Откритата, прозрачната и научно обоснованата и регулирана комуникация е в интерес на всички, защото прави възможно преместването на финансовите капитали в онези зони, които предлагат по-широки възможности на човешкия интелект за създаване и иновации, докато защитава околната среда и създава повече възможности за работа “.
Времето изтича!
Папа Бергольо припомни, че „цивилизацията изисква енергия, но употребата на енергия не трябва да унищожава цивилизацията, и че „е необходим радикален енергиен преход, за да се спаси нашия общ дом“.
„Скъпи приятели, времето изтича! Нашите размишления трябва да преминат отвъд обикновените проучвания на това какво може да се направи, и да се концентрират над това, което трябва да се направи. Не можем да си позволим лукса да чакаме другите да направят първата стъпка или да дадем приоритет на краткосрочните икономически ползи. Климатичната криза изисква от нас решителни действия, тук и сега, и Църквата е твърдо решена да даде своя принос в тази насока“.
Коментар на Последните дни
На проведената среща между Франциск и лидерите на петролните компании понтифексът каза това, което адвентистите чакат повече от сто и петдесет години. Думите му, макар и неясни за непознаващите библейските пророчества, бяха съсредоточени върху поклонението, което Католическата църква винаги е изисквала. Но нека преди да стигнем до този момент да видим поредността на цитатите от речта на Берголио.
И така, първото, което направи впечатление беше, че Франциск се срещна не с други религиозни дейци като духовен глава и дори не с президенти, премиери или царе на държави, като държавен глава (Ватикана е църква-държава!), а с лидери на петролни компании. Всеки би се запитал това ли трябва да прави един духовен човек, още повече такъв, който се представя за наместник на Божия Син? Как би изглеждал на същото място Христос, ако вместо да проповядва Божието слово, започне да говори за климатичните промени и какви мерки е необходимо да бъдат предприети за да се спаси земята? На петролните лидери обаче това не направи впечатление, а отидоха при понтифекса като послушни ученици. Много по-естествено би било да се срещнат с екологични организации, с президента на ООН или с правозащитници, вместо с един религиозен водач! Но да оставим съображенията на петролните величия и да видим какво им каза понтифексът и какво се криеше зад изказването му.
И така, още с първите думи Франциск показа, че светът е пред пълна разруха и никой не трябва да заплаща вината на стореното от сегашното поколение, насаждайки чувството за вина сред присъстващите. (Дали те наистина се чувстваха виновни е друг въпрос, особено ако са участници в театралната постановка). След това обаче Франциск продължи, изразявайки задоволство от "„постоянните усилия да работим заедно в дух на солидарност, с цел насърчаването на конкретни стъпки за закрилата на нашата планета“". С тези си думи като дресьор той погали своите кутрета по главите и явно те се почувстваха като почерпени с бучка захар, очаквайки следващото упражнение с повишен интерес. И подготвяйки прехода към него Франциск заяви, че климатичните промени вече заплашват самото бъдеще на човешкото семейство. До този момент са били пренебрегнати всички доказателства и резултатът е налице, включително и Специалният доклад за въздействието на глобалното затопляне от 1.5ºC и последствията от невъзможността от постигане на Парижките споразумения. Понтифексът продължи, като наблегна на твърдението, че според доклада има по-малко от десет години за постигане границата на глобалното затопляне, поради което трябва да "действаме отговорно", като включи и себе си, съответно Католическата църква, което звучеше доста странно, имайки предвид, че е глава на духовна организация, а не президент на металургично предприятие или представител на борда на директорите на петролодобивна компания! След това Франциск продължи в същия дух, повтаряйки почти едно към едно това, което Грета Тунберг говори на протестите, организирани от нея всеки петък, изброявайки различните бедствия по света, а в думите му се прокрадна явен пантеизъм, когато заяви: "„Ето защо, несъмнено се иска смелост, за да отговорим на все по-отчаяния вик на земята и нейните бедни."
И тогава той каза нещо, което разкри окончателно връзката между него (Франциск) и екологичните протести начело с Грета Тунберг и че двамата си прехвърлят топката, като тя протестира, а след това той посочва протестите като доказателство, че вече положението е неудържимо и младежите имат право да изискват промени: "Вече стана все по-очевидно, че младежите настояват за промени. „Бъдещето е наше“, издигат високо глас днешните младежи, и имат право!“."
Следващите "общи приказки" не се нуждаят от коментар, понеже са като повече като димна завеса зад която се крие истинската цел на Франциск. В тях той наблегна на необходимостта от намаляване въглеродните емисии, разумно използване на природните ресурси и т.н. И след като хвърли няколко димки, понтифексът каза това, което десетки години адвентистите чакат да чуят с ушите си:
"...„е необходим радикален енергиен преход, за да се спаси нашия общ дом“."„Скъпи приятели, времето изтича!" (Същото каза и Грета Тунберг: Нашият дом гори! Искам да се паникьосате!)
И тогава понтифексът заби последните два пирона:
" Климатичната криза изисква от нас решителни действия, тук и сега,...(Кога? Сега! Веднага, на момента! Без забавяне! Времето изтича!)
Помните ли за кого Библията казваше, че няма време?
Откровение 12:12 Затова, веселете се, небеса и вие, които живеете в тях. Но горко на вас, земьо и море, защото дяволът слезе у вас много разярен, понеже знае, че му остава малко време.
След което Франциск постави на масата "плода за познаване доброто и злото":
"...и Църквата е твърдо решена да даде своя принос в тази насока“.
Хайде сега да помислим: Събират се лидери на петролни компании, които са увещавани да се занимаят с въглеродните емисии, да се погрижат за цените, да защитят околната среда, да създадат повече възможности за работа и Франциск изисква това от тях, а след това предлага, и то не само предлага, но казва, че Църквата е твърдо решена (!) да даде своя принос в тази насока.
Църквата ще направи... какво? Ще намали въглеродните емисии? Ще регулира цените? Ще защити околната среда? Ще осигури повече възможности за работа? Не, скъпи приятели! Това не е нито компания, нито е предприятие, нито може да регулира цените на стоките. Тя е духовна организация (макар и паднала!) и може да предлага само духовни неща: молитви, проповеди, свещи, икони, статуи, причастие... и... да, още нещо, което сами можете да се досетите - изискване да се пази неделята като Господен ден! Ето това се крие зад думите на Франциск и зад цялата дандания с климатичните промени. Затова сега Грета Тунберг, едно неизвестно момиче, бива издигано на пиедестал и предлагано за Нобелова награда; затова навсякъде влиза като у дома си - в ООН, в ЕС, във Ватикана, на среща на Г 20 и къде ли не. Затова нейните протести станаха толкова популярни и затова деца, ученици, студенти и вече доста възрастни са нейни последователи, защото никой не схваща манипулацията! Затова и Франциск само чака да мине някоя по-голяма стачка, за да събере лидерите на петролните компании, икономисти, президенти и царе и да им заяви, че "младежите имат право да настояват за промени и да викат "Бъдещето е наше!", защото по този начин всички ще бъдат убедени, че за спасяването на земята наистина трябва да се направи всичко, включително и... да се почива в неделя, защото това ... ще спаси климата (както пише в енцикликата Laudato Si!)!
Сега предстои среща на Г 20 в края на юни, а за септември е обявена Генерална стачка на еколозите начело с Грета Тунберг. Ако мислите, че това ще бъдат две обикновени събития, положително ще останете изненадани. Франциск беше ясен: "Времето изтича! Младежите настояват за промени! Църквата е твърдо решена да даде своя принос в тази насока“.
Едва ли думите му са думи на човек, който просто си говори. Щом "църквата е твърдо решена да даде своя приност", явно вече всичко е подготвено и може би липсва само генералната стачка, за да бъде изискан Неделният закон. Нека не забравяме, че САЩ ще бъдат в Парижкото споразумение още една година, макар Тръмп да заяви, че напуска. Остава да видим колко бързо думите на Франциск ще бъдат приведени в дела, както той настоява!
Николай Георгиев