
Президентът Ръсел М. Нелсън от Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни се срещна в събота с папа Франциск във Ватикана – първа среща между президент на Светиите от последните дни и папа. Посещението идва ден преди президент Нелсън да посвети първия храм на църквата в Рим. Към президента Нелсън се присъедини президент М. Ръсел Балард от „Кворума на дванадесетте апостоли“.

Президент Нелсън каза: „Говорихме за взаимната си загриженост за хората, които страдат по света, и желанието си да облекчим човешкото страдание. Говорихме за значимостта на религиозната свобода, значимостта на семейството, нашата взаимна загриженост за младежта на църквата, секуларизацията на света и необходимостта хората да дойдат при Бога и да Му се покланят, да Му се молят и да имат стабилността, която ще донесе в живота им вярата в Исус Христос.“
Според президент Балард, те говорили за близките взаимоотношения, които имат двете вероизповедания докато работят заедно по хуманитарни проекти. „Ние обяснихме на негово светейшество, че работим едни до други, че имаме съвместни проекти с Catholic Relief Services по целия свят, в над 43 страни. Били сме рамо до рамо като партньори в стремежа да облекчим страданието. Той много се интересува от това."
Старейшина Алесандро Дини-Чиачи, местен водач в Рим, също присъстваше на срещата. „Колко вдъхновяващо беше за мен да стана свидетел на това как двама от лидерите на водещите вероизповедания в света се срещат и споделят братство,“ каза той. „Красиво е да се види това и то е нещо, от което със сигурност можем да се поучим във връзката си с хора от други вероизповедания. Старейшина Масимо Де Фео от „Седемдесетте“ присъстваше и каза, че водачите незабавно осъществили връзка. „Беше чудесно усещане да се види как те изглежда след минута бяха като стари приятели. Президент Нелсън и папа Франциск споделят толкова много любов и взаимно уважение един към друг.“
Междуверският диалог е практика на водачите на Светиите на последните дни от основоположните дни на вероизповеданието насам. Откакто зае ръководна позиция в Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни през 2018 г., президент Нелсън взе съвместно участие с римокатолически прелати по време на няколко от своите служебни спирки. В Тексас през миналия ноември той се срещна с архиепископ Густаво Гарсия-Силер от католическата архиепископия на Сан Антонио. А миналия месец в Аризона той проведе разговор с Томас Дж. Олмстед, католически епископ на Финикс. Президент Нелсън е участвал в подобен досег многократно през своите тридесет и пет години служба като апостол, пътувайки до повече от сто и тридесет страни, за да служи на Светиите на последните дни и приятелите на вярата.
Президент Нелсън беше интервюиран през октомври 2018 г. от Серхио Рубин, биографа на папа Франциск, по време на служебна спирка в Уругвай. Президент Нелсън и г-н Рубин обсъдиха накратко храма в Рим, Италия. „Оценяваме вежливостта на папата и Ватикана. Те са най-любезни в привестването ни,“ каза тогава пророкът.
Миналият междуверски диалог между католици и Светии на последните дни във Ватикана включва ръкостискане на президента Хенри Б. Айринг (съветник на възрастния църковен президент Томас С. Монсън) и папа Франциск по време не ватиканска среща на върха относно брака. През 2010 г. президент Балард посети католически водачи във Ватикана. През 1995 г. тогавашният президент Гордън Б. Хинкли даде екземпляр от „Енциклопедия на мормонството“ на ватиканската библиотека.
Лидери на католиците и Светиите от последните дни също така са се срещали на много други места. Например, през 2010 г. възрастният кардинал Франсиско Ортега (1937-2015 г.), тогава водач на Конференцията на католическите епископи на САЩ, направи изказване в университета „Бригъм Йънг“ и се срещна с апостоли на Светиите на последните дни. В по-недалечното минало апостоли са обсъждали въпроси относно обща почва с кардинал Тимъти Долан, архиепископ на Ню Йорк. А няколко католически водачи предприеха пътувания до Юта. В това число се включва архиепископ Джоузеф Курц от Луисвил (тогава президент на Конференцията на католическите епископи на САЩ), който посети комплекса „Темпъл Скуеър“ през 2016 г., и архиепископ Чарлс Дж. Чапът от Филаделфия, който няколко пъти е правил изказвания в университета „Бригъм Йънг“. През 2015 г. архиепископ Чапът покани старейшина Д. Тод Кристофърсън от „Кворума на дванадесетте апостоли“ да сподели принципи, които Светиите на последните дни употребяват за заздравяване на семействата по време на Световната среща на семействата във Филаделфия.
В Юта църквата през последните десетилетия е култивирала силно взаимоотношение с римокатолическата енория на Солт Лейк Сити. Президент Балард и старейшина Кристофърсън се присъединиха към католици в Юта за въвеждането в длъжност на епископ Оскар А. Солис, който беше назначен от папа Франциск през 2017 г. да води католциите в Юта. „Светиите на последните дни пазят грижливо дългогодишното приятелство, което сме развили с католическата общност в Юта и по света,“ каза тогава президент Балард. Президент Балард също посети месата по въвеждането в длъжност за архиепископ Джон Ч. Уестър в Санта Фе, Ню Мексико. Архиепископ Уестър – предшественикът на епископ Солис, беше католически епископ на Юта в продължение на осем години.
Още една деноминация падна в краката на понтифекса. Какво по-голямо доказателство за това, от думите на президента на мормоните:
„Какъв благ, чудесен човек е той, и колко късметливи са католиците да имат такъв любезен, загрижен, любящ и способен водач.“
Да, Франциск може да бъде любезен, загрижен, любящ и всичко останало, но когато към всичко това се прибави думата "йезуит" положението става доста по-различно. Не случайно Елън Уайт писа:
"Тогава бе създаден и орденът на йезуитите – най-жестокият, най-безскрупулният и най-мощният от всички папски борци. Откъснати от земни връзки и човешки интереси, мъртви към изискванията на естествените чувства, с напълно затъпени разсъдък и съвест, йезуитите не признаваха никаква друга власт, никаква друга връзка, освен на своя орден, и никакво друго задължение, освен даразширяват неговата мощ.
...
За тях нямаше престъпление, което да не може да се извърши, или измама, толкова ниска, че да не може да се практикува, нито пък лицемерие, така трудно, че да не може да се усвои. Дали обет за постоянна бедност и унижения, обмислената им цел бе да си осигурят богатство и сила, да се посветят на унищожаването на протестантството и на възстановяването на папското върховенство.
Когато се представяха като членове на своя орден, носеха мантия на святост. Посещаваха затвори и болници, обслужваха болните и бедните, изповядвайки, че са се отрекли от света и че носят святото име на Исус, Който обикаляше, за да прави добро. Но под тази непорочна външност често пъти се криеха най-престъпни и ужасни намерения. Основен принцип на ордена бе: целта оправдава средствата. Естествено, че при такова правило лъжата, кражбата, клетвопрестъпването, предумишленото убийство бяха не само простени, но даже се препоръчваха, когато служеха на интересите на църквата." Елън Уайт, Великата борба, гл. 12 Пробужданевъв Франция
Николай Георгиев