
Президентът Доналд Тръмп посрещна в Белия дом пастор Андрю Брънсън и приветства освобождаването му като огромна стъпка към подобряване на отношенията на САЩ с Анкара, предаде Ройтерс.
Брънсън, който се завърна в САЩ с военен самолет от Германия малко преди срещата им, изглеждаше в добра форма и настроение, отбелязва Асошиейтед прес. Той благодари за освобождаването си на Тръмп, на администрацията и на членовете на Конгреса, които се застъпиха за него.
Представители на администрацията представят освобождаването на Брънсън като резултат от непреклонната позиция на Тръмп, като изтъкват, че Турция се е опитала да постави условия за свободата на пастора, но президентът твърдо е настоявал това да стане без предварителни условия, посочва АП.
В Овалния кабинет вчера Тръмп наблегна, че не е имало сделка за свободата на Брънсън.
"Водихме дълги и сложни преговори, но ние в тази страна не плащаме откуп. Поне сега", заяви президентът.
Въпреки твърдението си, че не е имало договорености с турските власти, Тръмп намекна, че ще обмисли бъдещето на санкциите, наложени през лятото, за да окаже натиск над Анкара, отбелязва Франс прес.
"Единствената сделка беше психологическа – сега ние имаме съвсем различно отношение към Турция", каза президентът без повече уточнения.
Малко преди това той заяви в "Туитър", че освобождаването на пастора ще доведе до "добри, може би дори страхотни отношения" между двете страни и добави че администрацията "ще погледне санкциите", на което турският президент реагира доста хладно, като се задоволи само да изрази желание, че двете страни ще продължат да си сътрудничат, "както подобава на съюзници", в борбата срещу терористични групировки, но преди това наблегна на независимостта на съдебната система на страната му.
В Овалния кабинет Тръмп изрично благодари за освобождаването на пастора на президента Реджеп Таийп Ердоган, който "направи това възможно". "Това не беше лесно за него", подчерта Тръмп.
Връщането на Брънсън е важен дипломатически успех за Тръмп, който разчита на подкрепата на евангелистите за републиканските кандидати на изборите на 6 ноември, отбелязва АП.
Новината за завръщането на Брънсън на родна земя вчера по обед пръв съобщи виден евангелистки лидер – Тони Пъркинс, президент на Съвета за изследвания на семейството, който написа в Туитър, че току-що е кацнал във военна база край Вашингтон заедно с пастора и съпругата му Норийн.
"Благодарни сме, че сме в безопасност у дома в САЩ", написа той. Белия дом потвърди информацията по-късно.
Срещата в Белия дом в присъствието на журналисти бе предавана на живо от Си Ен Ен. Пред камерите Брънсън коленичи и положи ръка на рамото на президента и отправи молитва към Бог да го дари със "свръхестествена мъдрост", "за да може да осъществи своите планове и плановете на тази страна", както и "да го защити от клевети и от враговете, които се опитват да му попречат", допълва ТАСС. /bTV
Коментар на Последните дни
Турция освободила един пастор? Голяма работа...
Вероятно това ще бъде реакцията на мнозина, които не познават пророчествата или са далече от Божието слово. Но всъщност тази новина е почти толкова важна, колкото очаквания Неделен закон. Защо? Поради няколко причини.
1. Да бъде принуден един президент, изповядващ исляма, да освободи евангелистки пастор е почти равно на чудо.
2. Освобождаването на Брънсън потвърждава думите на Тръмп, че ще работи заедно с католици и евангелисти. Явно е вложил всички средства, включително и санкциите срещу Турция, за да постигне този резултат.
3. Като отговор сега едва ли ще има евангелист, който да не подкрепи Тръмп на предстоящите избори.
4. Освобождаването на Брънсън е доказателство и за това, че САЩ вече налагат волята си над всеки. Така, както изглеждаше невъзможно Северна Корея да се подчини и да се откаже от ядреното си оръжие, но го направи, така сега и Турция, въпреки упорството си преклони глава. Същото се случва с Китай или най-малкото е на път да се случи. Така е с Русия. А вече и Саудитска Арабия е заплашена от санкции. Вече ясно се вижда как Откровение 13 глава бърза към своето изпълнение:
Откровение 13:11. И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.
Като резултат от всичко това може да се очаква и един "бонус": не само Брънсън, но и всички евангелисти (а защо не и всички останали деноминации) да се молят за Тръмп и да уповават на него за каквото и да е! Впрочем, президентът на САЩ има подкрепата и на Адвентната църква в лицето на Бен Карсън. Така че скоро можем да очакваме религия и политика напълно да се съединят и да започне последното действие...
Николай Георгиев