
Москва. Папа Франциск и руският патриарх Кирил по време на своята историческа среща в Куба ще подпишат декларация за единството на двете християнски църкви, предаде Regnum.
Организацията на срещата се е водила в продължение на две години. През 2013 г. руският митрополит Иларион, отговарящ за международната дейност на Руската православна църква (РПЦ), е изпращал писма до Ватикана с предложения за среща на високо равнище. Препятствие за срещата преди това е бил конфликтът в Украйна и необходимостта от съгласие от страна на константинополския патриарх Вартоломей. Освен това московската патриаршия се е страхувала от „разкол сред православните заради сближаването с католиците“.
Куба е избрана за място на срещата като „неутрална територия“. Срещата между двамата висши свещеници ще се проведе на 12 февруари.
Какво ще обхваща тази декларация все още не е напълно известно. Но първите сведения са свързани със сближаването на двете църкви по въпроса за защита на християните във всички страни. Векове наред народите и религиите воюваха помежду си, но от скоро положението рязко се промени. Сега, заплашени от религиозния тероризъм, правителствата търсят близост помежду си за да се справят с тази заплаха, а духовните лидери си подават ръце, за да оцелеят при надвисналата опасност от ударите на екстремистките апели. Така и едните, и другите вървят към единство, за да постигнат така мечтаното от лидерите на Новия световен ред глобално управление. Срещата между Франциск и Кирил ще бъде една от най-важните стъпки в тази насока, тъй като Руската православна църква на практика държи ключа за сближаване между Православието и Католицизма. Двете деноминации са най-близки в доктринално отношение, но същевременно са най-далече една от друга по отношение единството помежду им. Това се вижда и от събитията напоследък: Докато протестанти (лютерани, методисти, англикани, валденси) вече протегнаха ръка на Ватикана, Православието (с изключение на Вартоломей) официално не иска и дума да чува по този въпрос. Но ако патриарх Кирил се съгласи на единство по какъвто и да било въпрос - особено ако става дума за спасяването на християните - всички православни църква ще го последват. Другите религии (евреи, мюсюлмани, будисти) вече показаха, че са готови да приемат Католическата църква (и най-вече Франциск) за водеща и дори беше направено предложение Берголио да оглави религиозно ООН.
Ето защо подписването на декларация по време на срещата между Кирил и Франциск може да се окаже премахване на единствената пречка, която спира окончателното сближаване между всички религии.
А след това...
Николай Георгиев