
„С Ваше Светейшество папа Франциск Римски, споделяме едни и същи безпокойства, цели и намерения да се отговори на социалната и хуманитарна криза в съвременния свят. Двамата подчертаваме социалната стойност на свободата, любовта и солидарността; двамата призоваваме към взаимната връзка, а не изолацията, да бъдем, а не да притежаваме, към приятелство, а не алчност. Съпротивляваме се на всякаква форма на идеализация на индивидуализма и консуматорството. Полагаме усилия за един по-добър свят, за зачитане на човешките права, особено правото на религиозна свобода“. Това подчерта Вселенския и Константинополски патриарх Вартоломей I в посланието си към делегацията на Светия престол, която на 30 ноември участва в честванията на празника Св. Андрей в рамките на традиционната размяна на делегации за празниците на двете църкви: 29 юни в Рим за честването на св. св. Петър и Павел и на 30 ноември в Истанбул за празника на св. Андрей.
„Вашето присъствие – каза патрирах Вартоломей обръщайки се към ватиканската делегация – е принос към диалога между нашите Църкви, който остава да бъде диалог в любовта в истината и диалог на истината в любовта“. В своя поздрав патриарха засегна и въпроса за бежанците: „Трябва да положим усилия, за да разрешим и изцелим човешката болка. С вълнение си спомням нашата среща на о.Лесбос миналия април, в присъстивето на Негово Блаженство архиепископа на Атина Йероним, с цел да подкрепим бежанците и мигрантите, подчертавайки по този начин същността на проблема, за да насърчим по-широка мобилизация за неговото разрешаване“.
„Нашата последна среща в Асизи и нашата обща молитва за мир – отбеляза патриах Вартоломей - още веднъж потвърдиха, че нашите Църкви трябва да засилят усилията си за борбата срещу фанатизма, несправедливостта и насилието, но също и да насърчават културата на солидарността“.
Патриарх Вартоломей използва присъствието на ватиканската делегация, за да придаде своите благопожелания на папа Франциск за неговата 80 годишнина, която се навършва на 17 декември.
Коментар на Последните дни
За пореден път Вартоломей стана говорител на Франциск и изяви това, което иска Ватикана. Думите на патриарха не са нещо ново, но съдържат стряскащи намерения, ако двете страни успеят да постигнат планираното единение. Вартоломей ясно каза, че всички трябва да се обединят и да бъдат солидарни за справяне с фанатизма. Дали има предвид ислямските терористи? Ни най-малко, макар на пръв поглед да изглежда точно така. Само че нито Православната, нито Католическата църква са притесняват от някакви самоубийци, още повече, че високопоставените служители са далече от такива заплахи. Истинската опасност за двете паднали деноминации са пазещите Божиите заповеди, защото могат да разобличат измамите на езическите им богослужения и миряните да се откажат от членството си. Не случайно Франциск многократно заяви, че прозелитизмът трябва да бъде забранен, а който не иска да следва общите стъпки и единение на християнството, ще трябва да посрещне юмрука на обединените религии. Сега Вартоломей категорично издигна глас, казвайки, че Католическата и Православната църква трябва да засилят борбата срещу фанатизма, ще схванем ли, че затишието, което преценяваме като спокойствие, всъщност предвещава буря?
Матей 16:2. А Той в отговор им рече: Когато се свечери, думате - Времето ще бъде хубаво, защото небето се червенее;
3. а сутрин: Днес времето ще бъде лошо, защото небето се червенее намръщено. Вие знаете да разтълкувате лицето на небето, а знаменията на времената не можете!
Николай Георгиев