
Инвеститорите са изправени пред изпълнена с катаклизми година, през която пазарът на акции може да се срине с 20 на сто, а цената на петрола - до 16 долара за барел. За това предупреждават икономистите на Роял банк ъф Скотланд (RBS), цитирани от "Гардиън".
В съобщение до клиентите си от банката посочват: "Разпродавайте всичко с изключение на висококачествени книжа... В претъпканите зали изходите са тесни."
Според икономистите на институцията сегашната ситуация много напомня тази от 2008 г., когато колабира "Лемън брадърс", което доведе до глобална финансова криза. Този път Китай може да се окаже в ролята на "задействащ механизъм".
Цените на петрола също рязко спаднаха на фона на страховете за свиващо се търсене и увеличаващо се предлагане. Това се случва на фона на подготвяното вдигане на санкциите над Иран. Напрежението между Иран и Саудитска Арабия прави все по-малко вероятно решение на ОПЕК да намали производството, за да подкрепи цените. Брентът вече се търгува за малко над 31 долара за барел, което е най-ниското равнище на цената от април 2004 г. насам.
Инвеститорите са притеснени от опасенията за значителен спад в китайската икономика и обезценяване на юана въпреки усилията на правителството да ограничи загубите.
Ендрю Робъртс, шеф на кредитните операции на RBS, коментира пред изданието, че според него проблемът в Китай ще се превърне в снежна топка.
Пазарите бяха подкрепени за кратко от ниските лихви, мерките за стимулиране на икономиката, провеждани от централните банки (основно чрез така наречените количествени улеснения), и надеждите за възстановяване на икономиките. Но с решението на Федералния резерв да започне повишаване на лихвите и очаквано подобно поведение от страна на Банк ъф Ингланд тази подкрепа на практика е изличена.
Според Робъртс пазарите на акции в Европа и САЩ може да се сринат с 10 до 20 на сто. FTSE пък е в още по-рискова ситуация заради това, че в него са включени много компании, които предлагат стоки. "Всички тези инвеститори, които обикновено купуват книжа на петролни и минни компании, смятат, че това е сигурна позиция, но ще открият, че това изобщо не е така", посочва Робъртс.
"Подозираме, че 2016 г. ще се характеризира с повече фокусиране върху това как ще излязат от ситуацията инвеститорите в три групи активи, които бяха облагодетелствани от количествените улеснения: развиващите се пазари, кредитирането, акции и облигации. Рисковете са високи", предупреждава той.
"Гардиън" посочва, че тази банка не е единствената с подобна прогноза. Анализатори на JP Morgan също предупредили клиентите си да продават акциите си при първа възможност.
Междувременно от Morgan Stanley прогнозираха, че е възможно цената на петрола да се срине до 20 долара за барел, а пък очакванията на Standard Chartered са дори по-зловещи и прогнозират дори 10 долара за барел.
Коментар на Последните дни
Целият свят е поставен под ужасно напрежение. Едва ли и кризите от 1929 г. и 2008 г са били толкова сериозни, като се има предвид глобализирането на икономиката. Сега дори "малък повей на вятъра" оказва влияние върху целия свят. В случая обаче проблемът е още по-сериозен, тъй като са засегнати водещи държави, като Китай и Русия. На практика може да се случи така, че големите противници на САЩ да капитулират още преди да се е стигнало да сериозно конфронтиране, каквото се очаква от мнозина в края на времето. Днес имаше дори иформация от президента на една руска банка, че бюджетът на руската страна може по някакъв крайно тежък начин да се справи при цена на петрола от $35, но по-надолу дори не са правени разчети. Едва ли Китай и Русия биха останали сериозни съперници на САЩ, въпреки че в Съединените щати положението е още по-трагично... Но Вашингтон поне засега се справя, като... печата тонове с долари. Това обаче едва ли ще продължи безкрайно и в целия свят се очаква да настъпи такава криза, че единствено само извънредно положение и закони ще могат да спрат надигащият се гняв на гладните хора. Новият световен ред е на прага и "светият отец" е готов да изпълни на практика плана по "спасяването" на човечеството. Остава само политиците, виждайки неспособността си да се справят положението, да му предадат властта си.
Николай Георгиев