
Почти всички правителства са начертали планове за борба с глобалното затопляне до 2020 г., което е положителен знак за решаване на редица проблеми по време на срещата на върха на ООН за климатичните промени, която започва в понеделник в Париж, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс,
До момента през тази година 183 от 195 държави са оповестили дългосрони планове за справяне с изменението на климата, а повече от дузина го направиха през изминалата седмица, включително Южен Судан, Кувейт, Йемен и Куба, предаде агенция Ройтерс.
Правителствата се надяват, че срещата на върха ще приключи със споразумение, което да маркира повратна точка далеч от нарастващата зависимост от изкопаеми горива от Индуастриалната революция насам и насочване към по-чисти енергийни източници като вятъра и слънчевата енергия.
Десетки хиляди се включиха в протести по цял свят срещу бездействието на световните лидери срещу глобалното затопляне, информира агенция Франс прес.
Демонстрации се състояха вчера в Австралия, Филипините, Бангладеш, Южна Африка, Великобритания и други държави. Нови масови прояви са планирани за днес в Сидни, Сеул, Рио де Жанейро, Ню Йорк, Киев, Мексико.
Протестите са в навечерието на Парижката конференция, а организаторите ѝ получиха петиция с милион и 800 хиляди подписа с призив за решителни действия.
2015 г. вече беше определена от авторитетни организации като най-гореща в историята на човечеството. Затоплянето и негативният му ефект върху производството на храни се сочат като основна причина за миграционния натиск над богатите държави в Европа и Северна Америка.
Все пак, въпроси като финансирането на развиващите се държави и механизма за прилагане на евентуално споразумение могат да възпрепятстват постигането на компромис между лидерите в Париж, отбелязва агенцията.
В навечерието на срещата, както и след кървавите атентати във френската столица от 13 ноември, мерките за сигурност във Франция са изключително високи. Затегнат е контролът по границите, като мерките ще бъдат в сила до 13 декември. На срещата, която започва в понеделник се очаква да присъстват президентът на САЩ Барак Обама и президентът на Китай Си Цзинпин.
Коментар на Последните дни
Последните години са белязани освен с всичко друго и с опитите на лидери на водещи държави да се стигне до някакво споразумение относно намаляване парниковите газове. Резултатът от тези намерения така или иначе беше почти нулев. Когато Франциск се зае с тази идея, изведнъж тя стана водеща за целия свят и всички заговориха за климатичните изменения. Странно е как дори президентът на САЩ постави на първо място промените в климата, загърбвайки далеч по-важната борба с тероризма. Премиерът на Индия - страна, която е конкурентно способна на мощните водещи държави повече с броя на населението си, отколкото с развитието си, също изведнъж видя сериозни проблеми в климата. Това направиха и редица други държави, които се съпротивляваха на глобално споразумение. Нима до този момент за целия свят не съществуваха промени в климата или бяха маловажни? Как така се случи, че близо сто процента от 195 държави вече имат план за борба с климатичните промени, а до превръщане случващото се с климата в идея-фикс от Франциск почти никой не забелязваше нещо особено или пък се съпротивляваше? Ако зад всичко това не се забелязва дългата ръка на Ватикана, какво ли трябва още да се случи, за да стане ясно, че именно там се намира центърът за управление на света? Забележителна също така е помощта на различни организации и събирането на подписи срещу бездействието на световните лидери в борбата срещу затоплянето. Нима хората са толкова притеснени, че в целия свят изведнъж започнаха масови протести? Едва ли. Но както преди пет години намерението на Католическата църква за "Свободна от работа неделя" беше вкарано в ЕС и подкрепено от много църкви, синдикати и дори лекари, доказващи колко добре се отразява неделната почивка върху здравето на хората, така сега Ватикана е подготвила свои инструменти, които да внушат, че целият свят мисли само върху климатичните промени. Върви се бързо към налагане неделята, макар на пръв поглед това да е незабележимо. Целта на т. нар. борба с климатичните промени е да се внуши, че майката - природа е засегната и поради това всички трябва да обединят усилията си, издигайки отношението си към нея като основен приоритет в живота. А това е свързано с поклонението пред нея, чрез спазване деня на слънцето - неделята. Колкото повече се тръби, че климатът се променя, толкова повече наближава времето, когато ще се казва, че бедствията се дължат на нарушаване неделния ден, като ден, даден от Бога за почивка. Всичко обаче е толкова завоалирано, че малко хора ще усетят голямата измама.
Николай Георгиев