
"Ден на единството" обяви в словото си по време на архиерейска св. литургия в Ираклио на остров Крит Вселенският патриарх Вартоломей, който за празника Петдесетница, рожден ден на Църквата, служи заедно с главите на още девет автокефални православни църкви.
На богослужението според информациите в гръцките медии, цитирани от "Двери", е присъствал президентът Прокопис Павлопулос, който прочел молитвата "Отче наш".
Ден преди откриването на подготвяния от десетилетия събор, който не можа да стане Всеправославен заради отсъствието на четири църкви, сред които Българската и смятаната за най-многобройна - Руската, Вселенският патриарх засегна в словото си част от критиките, обсъждани в последната седмица.

"Днес ние все още сме Една Църква, макар че идваме от различни национални и културни пътища", продължи патриархът. "В нашето многообразие, всеки с различни таланти, ние сме обединени. Всяка православна Църква има своето богатство и него предлага на Христос. В Православието няма нито една Църква, която да няма своето значение и Едната, Свята и Апостолска Църква да няма нужда от нея".
На първата среща на предстоятелите на участващите в събора църкви в петък бе отправен призив към четиримата патриарси на отказалите участие църкви - Българската, Антиохийската, Грузинската и Руската, да се присъединят поне на Петдесетница или в следващата Неделя на всички светци, за да се даде по такъв начин израз на литургичното единство на светото Православие.

В медиите и социалните мрежи продължават въпросите и размяната на коментари за причините подготвяния с толкова усилия форум да не се състои според замисъла му и за евентуалните последствия.
"Надменността на Фенер (седалището на Вселенския патриарх - бел. ред.) и Москва ще струва скъпо на световното православие", е едно от изразените мнения в сайта pravoslavie.bg. "Два остри камъка жито не мелят. Къде остана братската любов и съгласие? Някога апостолите се препираха кой от тях ще бъде пръв в Царството Небесно. Днес други се препират кой ще бъде пръв на земята. Глупаво и безплодно. Грозно и жестоко. Дано водачите на световното православие се опомнят. Господ да ги вразуми", пише авторът Андрей Романов. Според него решението въпреки всичко съборът да се състои, сякаш нищо не се е случило, е абсурдно.
"Православната църква демонстрира колко трудно е да постигне единство в рамките на своите структури", казва в интервю за "Дойче веле" проф. Томас Бремер от Университета в Мюнстер. Това според теолога създава опасност от по-нататъшна загуба на връзка с модерността на хората в съвременното общество - не само на Запад, но и в страните, в които живеят православните християни.
Коментар на Последните дни
Андрей Романов и Томас Бремер ясно показват какво ще се случи в резултат на разделението между православните. Споровете между тях, борбата за първенство, споровете и скандалите кой е по-прав от другия, са от полза само за Католическата църква. Не че Православието изповядва нещо коренно различно от Ватикана, но с действията си Кирил и Вартоломей допълнително наливат масло в огъня на Франциск, защото ще отблъснат православните вярващи и ще ги насочат към "добрия и загрижен за бедните" Берголио. Като че Руският и Вселенският патриарси са се сговорили как да накарат миряните на своите църкви да се поклонят на Рим!
Николай Георгиев