
Експертите го приемат като най-сериозното изпитание
за единството на блока след Брекзит-а
В неделя в Унгария ще се проведе референдум, който заплашва целия Европейски съюз с непредвидимите си последствия, пише „Коммерсант“, цитиран от "Фокус". Експертите го приемат като най-сериозното изпитание за единството на блока след Брекзита. Унгарците ще трябва да отговорят на въпроса дали приемат задължителното разпределение на мигрантите по страните от ЕС.
Референдумът може да се превърне или в поражение, или в триумф за министър-председателя на страната Виктор Орбан. Според последните социологически проучвания 78% от гражданите на Унгария ще гласуват против система за квотите и само 3% биха я подкрепили. Всъщност ключовият въпрос не е в това, как ще гласуват унгарците, а колко от тях ще отидат да подадат своя вот. За да победи премиерът е необходимо избирателната активност да надвиши 50-процентния праг.
Коментар на Последните дни
Явно е, че сред европейските страни съществува напрежение от различен характер. Всяка страна дърпа към себе си и това е нормално, с оглед всеки да има някаква изгода от членството в ЕС. Но по всичко личи, че повечето проблеми се дирижират отнякъде, за да не остане Европейският съюз цял и от него да се отделят несъгласните. А то е ясно кои са пречка за единна Европа. Преди да падне Берлинската стена, западняците си живееха спокойно и единственият враг за тях беше комунизмът. Или по-точно комунистите смятаха Запада за техен враг. Сега нещата се повтарят, но сценарият е друг. За да може да се заздравят отношенията между страните в Западна Европа, е необходимо бившите социалистически страни да не пречат със своята изостаналост, капризи и претенции. За тази цел бяха допуснати емигрантите в Европа, които да предизвикат не само хаос и напрежение, но и страх в източните държави, които в миналото са били често обект на агресия от Запада: било чрез кръстоносците, било чрез Наполеон, било чрез Хитлер. Сега "бежанците", са новото оръжие, което може да бъде използвано за тази цел. Страхът от скрити терористи и повторение на миналото кара източните страни да се ужасяват от възможните атентати и от разрушаване спокойствието сред населението. Отказът от приемане на допълнителни квоти в Унгария е напълно възможно да предизвика ефектът на доминото и сред останалите бивши социалистически страни и до разпадането на ЕС на две части - Западна Европа и Източна част, която да намери отново своя стар покровител - Русия, образувайки планираната Евразия.
Николай Георгиев