
Конституционният съд на Еквадор одобри, с 5 гласа „за“и 4 „против“, браковете между хора от един и същи пол, по време на съвещание при закрити врати, провело се на 12 юни.
Рана във върховенството на Конституцията
Според нота, подписана от Съвета на председателството на Епископската конференция и прочетена по време на пресконференцията, решението на Съда поражда сериозна слабост в правната система на страната и във върховенството на неговата Конституция. Монс. Арелано прибави, че институционалния организъм не е имал никаква „мотивация за реформирането на съдържанието на Конституцията, която определя брата в чл. 67, като „съюз между един мъж и една жена“. За епископите, единствените възможности за реформа са или референдум или квалифициран вот на Националната асамблея.
Зачитане правата на хората
Епископската конференция подчертава, че Църквата от една страна се ангажира да „зачита правата на всички пора, независимо от тяхната възраст, раса, пол, религия, сексуална ориентация или култура“, а от друга „да насърчават брака между един мъж и една жена, като основа на семейството и обществото, да защитават правата на малолетните в различните етапи от техния живот, да учат децата и младежите, че бракът, според християнската вяра, е неразривен съюз между мъжа и жената и, че като плод на тази любов се раждат техните деца за благото на обществото и за Царството Божие“.
Няма да коментирам резултата от решението на Конституционния съд на Еквадор, защото узаконяването на еднополовия брак както и да се погледне е отхвърляне на Божията наредба за семейство, но интересното в случая е как реагира Католическата църква. Това, което тя излага в основанията си за несъгласие е правилно, но има нещо, което точно зад "правилността" на аргументите ѝ си проличава за всеки, който знае пророчествата или поне си има представа от върховността на Конституционния съд. Този орган е върховната сила в една нормална държава и всичко, което приеме, е задължително за всеки гражданин на съответната страна. Независимо дали става дума за частни или за юридически лица - всички трябва да се съобразят без да възразяват. Оказва се, че когато се отнася за Католическата църква, тя има право да заема позицията на последна инстанция! Т.е. да се постави над върховния орган на страната! Дори само това е достатъчно за да стане ясно, че Католическата църква има последната дума на много места и скоро това ще стане навсякъде. Ако не беше така, едва ли тя би имала смелост да изразява несъгласие с решението на Конституционния съд! Още по-лошо е, че точно блудницата изявява библейското становище и по този начин много вярващи ще решат, че тя е истинската църква!
Николай Георгиев