
Да се вслушаме във вопъла на Земята, да се вслушаме във вопъла на бедния. Това пише папа Франциск в посланието си за Молитвения ден за опазване на Творението, който учреди на 10 август миналата година и се отбелязва на 1 септември. Папата подчертава нуждата от екологично обръщане, което започва от признаването на нашите грехове срещу Творението и предлага „ново милосърдно дело“ за общия дом.
Време е „да променим посоката“ и защитаваме Земята, нашия общ дом, призовава папа Франциск в посланието, като подчертава как всички християнски общности, заедно с другите религии, споделят тревогата за бъдещето на нашата планета.
„Когато малтретираме природата – пише папата – малтретираме и човешките същества“. Франциск изтъква, че разрушителните действия срещу нашия общ дом са грехове срещу Бог и срещу самите нас. Затова папата призовава да признаем „нашите грехове срещу Творението“, тъй като само по този начин можем да извършим конкретни стъпки по пътя към „екологичното обръщане, което изисква ясно съзнание за нашата отговорност“. Папа Бергольо припомня, че за Годината на 2000 християнски юбилей св. Йоан Павел II прикани католиците „да изкупят вината си“ за многобройните грехове извършени в миналото. Призив, подчертава папа Франциск, който е подходящ и за настоящия Юбилея на милосърдието, за да се покаем за „злото, което причиняваме на Земята“.
В посланието папа Франциск предлага грижата за общия дом като „ново милосърдно дело“, което да се прибави към традиционните телесни и духовни милосърдни дела. „Като духовно милосърдно дело, грижата за общия дом изисква „признателен поглед към творението и света“, а като телесно милосърдно дело изисква „обикновени жестове в ежедневието с които да прекъснем логиката на насилието, експлоатацията и егоизма“. С поглед към международната актуалност, папата настоява за „промяна на курса“ и не вярваме, че нашите усилия са много малки, за да подобрим света.
Папа Бергольо настоява и за промяна в стила на живот с убеждението, че „икономиката и политиката, обществото и културата не могат да бъдат подвластни на едно мислене за кратък период от време в търсене на незабавна финансова или изборна печалба“. Те трябва спешно да се преориентират към общото благо, което включва „устойчивостта и грижата за творението“. Франциск конкретно подчертава „екологическия дълг между Севера и Юга в света“, което изисква реална подкрепа на най-бедните страни, като се насърчава устойчивото развитие.
Накрая папа Франциск изразява своето задоволство от одобрените в края на миналата година Цели за устойчиво развитие и споразумението за климатичните промени. Сега правителствата трябва да спазват поетите ангажименти, а икономиката да поеме отговорно своята част, пише папата, но също и гражданите трябва да участват за реализацията на този процес, като си поставят все по-високи цели.
Коментар на Последните дни
За пореден път в действията на Франциск се забелязва подход, който не всеки използва. Но явно майсторът в манипулациите така се е усъвършенствал, че не му пречи да изтъкне други лица за, за да спечели от това. Както в случая с Вартоломей I, който вместо него изяви претенция за спазване на „Божиите“ заповеди, така и по отношение Молитвения ден за опазване на творението, въведен от православните, Франциск не претендира за авторство. Напротив. Обикновено се представя за скромен и едва ли не ученик на другите, за да въздейства на егото им и по този начин ласкателството му да ги обезоръжи. „Надграждането“ обаче, което прилага в конкретните случаи си е лично негово. Така например призивът, отправен към всички християнски общности и другите религии има една единствена цел: под претекст, че е загрижен за природата, Франциск съзнателно води всички повярвали на думите му към обожествяване на „майката земя“! Твърдението му, че вършим „грехове срещу Творението“ и разрушителните действия срещу нашия общ дом са грехове срещу Бог“, водят до разбирането, самата природа е част от Божеството и като такава, трябва да получи поклонение!
Пантеизмът, прокарван от Франциск става все по-явен и, както се вижда, няма да е далече денят, когато Берголио ще поиска открито да се извършва поклонение пред природата, чрез спазване деня на слънцето.
Николай Георгиев