
Папа Франциск призова днес във Вашингтон за бдителност към всички видове фундаментализъм, било то религиозен или не.
Главата на Римокатолическата църква отправи своя апел от Конгреса на САЩ, където говори пред членовете на двете камари от същата трибуна, от която обичайно американските президенти произнасят всяка година своята годишна реч "За състоянието на Съюза", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Необходимо е постигането на деликатен баланс, за да се преборим с насилието, извършвано в името на една религия или на една идеология, като същевременно запазим индивидуалните свободи", заяви папата.
Зад Франциск в пленарната зала седяха вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър, и двамата католици, отбелязва Асошиейтед прес.
Кризата с мигрантите
В речта си папата засегна кризата с мигрантите, като подчерта, че тя е най-голямата по рода си от Втората световна война и изисква взимането на много трудни решения.
"Нашият свят е изправен пред бежанска криза, която е невиждана по мащаби от Втората световна война насам. Тази криза ни изправя пред големи предизвикателства и пред множество трудни решения", каза Франциск.
Папата каза, че на мигрантите не трябва да се гледа не като на числа, а като на хора. "Ние трябва да се вгледаме в лицата на тези хора и и да изслушаме историите им, да се опитаме да реагираме по най-добрия начин на тяхната ситуация. Да реагираме по начин, който винаги да е хуманен, справедлив и братски", каза папата, цитиран от Ройтерс.
Пред конгресмените той се описа като син на имигранти от Италия, установили се в Аржентина миналия век. "Ние, хората на този континент, не се страхуваме от чужденци, защото много от нас, от хората тук, сме чужденци", припомни Франциск и предизвика аплодисменти от аудиторията, предаде ДПА.
Климатичните промени
Франциск засегна и темата за климатичните промени, като призова за смели действия по въпроса, предаде Франс прес. Той подчерта, че САЩ са призвани да изиграят важна роля в тази насока.
В Конгреса обаче има голяма група народни избранници, които оспорват действителността на климатичните промени, отбелязва АФП.
Търговията с оръжие
Говорейки пред законодатели от страната, която е най-големият износител на оръжия в света, папата призова да бъде сложен край на оръжейната търговия, предаде Асошиейтед прес.
Той попита конгресмените защо оръжията се продават на хора, които и мат намерение само да причиняват страдания на невинни.
Тъжният отговор на този въпрос ни е известен много добре и той е, че тези оръжия се продават просто за пари. Това са пари, които са пропити с кръв, често пъти кръвта на невинни хора, каза папата.
Използването на военна сила
В същото време Франциск заяви, че е законно използването на военна сила срещу несправедлива агресия, като например атаките на ислямистките срещу християни и други религиозни малцинства в Ирак и Сирия, посочва АП.
Светият отец произнесе своята историческа реч при засилени мерки за сигурност. Улиците около Конгреса бяха блокирани, а полицейското присъствие беше голямо.
Коментар на Последните дни
Много детайли правят впечатление в тази реч, но най-вече трябва да се обърне внимание на твърдението, че трябва да има "бдителност към всички видове фундаментализъм, било то религиозен или не. Как да се разбира това изказване? Явно всеки, който не е съгласен с масовото разбиране, е фундаменталист. Такъв може да е човек, който не се съобразява с никого и се води от някаква идея, различна от общоприетите възгледи. През вековете са се появявали хора със странни идеи, които са намирали последователи и се е стигало до сериозни проблеми за обществото. Но не винаги е било така. Ако беше, като такъв трябва да бъде възприет и Господ Исус Христос и думите, с които доказваше кое е правилно : "Писано е!". Сега, като поставя всички идеологии, възгледи и разбирания, различаващи се от общоприетите под общ знаменател, Франциск на практика твърди, че щом нещо не се харесва на целия свят, изповядващите подобно схващане са фундаменталисти. Дори само това е достатъчно да събуди тревога сред хората. Колко повече при положение, че Берголио заявява, че "че е законно използванет о на военна сила срещу несправедлива агресия." Да, той добавя, че такава е законна за отблъскване атаките на терористи, като тези на ислямистите срещу християните. Но само преди няколко дни се изказа, че злословието е вид тероризъм. А като злословие може да се окачестви и всяко изказване, което не се харесва на някого, например, че Католическата църква е звярът. В такъв случай как трябва да се преговаря с "терористи", твърдящи, че Ватикана е блудницата Вавилон? Чрез военна сила!
Става ли ясно как в тази "омагьосваща реч" (както е описана от Гардиън) Берголио дава карт бланш на всички, които го следват, да не се опасяват сега или в бъдеще и да употребят каквито и да е средства, за да защитят "майката-църква"?