
През настоящата седмица в главното седалище на ООН в Ню Йорк ще бъде открита 70-та генерална асамблея на която ще бъде определена програмата на световната организация за следващите 15 години и ще бъде приет документ със 17 цели за устойчиво развитие. Папа Франциск ще бъде първият папа, който ще произнесе слово пред държавни глави, министри и официални делегации на 193 страни членки на организацията и постоянните наблюдатели. Сред тях ще бъде и ватиканския представител архиепископ Бернардито Ауза, който в интервю говори за подготовката на това важно събитие и темите, които ще бъдат засегнати в папското слово:
Визитата се провежда и между двата Синода за семейството, което ще бъде един от основните акценти в папското слово, посочи монс. Ауза: „Папа Франциск многократно заяви централното място на семейството, като основна клетка на обществото. Тази позиция се споделя не само от Католическата църква, а и от много други религии. Освен това, ние винаги настояваме, че семейството е главно действащо лице и основа за цялостно развитие, не само материално, но също човешко, и за израстване на личността. Тази позиция отстояваме през последните три години в дебатите за устойчивото развитие, след 2015, и искаме тя да бъде споделена и от ООН. За съжаление, световната организация не е единна по този въпрос. Това разделение се видя при гласуването на резолюцията представена на съвета за човешките права. Една голяма група от ЕС, която има водеща роля, отхвърля термина „семейство“, който се отнася само до традиционното семейство от един мъж, жена и деца, и иска да бъде заменен с термина „всички видове семейства“ или „всички форми на семейство“, който включва и джендър съюзите. Ето защо, страните, които споделят нашата позиция очакват папа Франциск да утвърди централната роля на семейството и неговия дълбок смисъл“.
„Една от водещите теми в работата по документа за устойчивото развитие през последните месеци е бедността - продължава монс. Ауза. Налице е всеобщ консенсус за борбата срещу бедността. Бяха изслушани представители на бедните страни и това бе важно, не само защото бе представена една реалност, а за да се настоява, предложи и търси премахването на бедността. През тази година има още две големи международни конференции: за финансиране на развитието в Етиопия и срещата на върха във Франция за климатичните промени. Те също касаят бедността и помощите, които биха предоставили развитите и индустриализираните страни“.
Архиепископ Ауза говори и за отзвука в ООН от папската енциклика за опазване на Творението Laudato si: „Ехото от тази енциклика бе много силно. Всички, от генералния секретар до отделните делегации, анализираха в дълбочина този документ, който касае не само климатичните промени, а по-скоро социалната справедливост. Например в последните изказвания на асамблеята на ООН бе отправен призив към католици и нехристияни за дълбок прочит на енцикликата, защото тя съдържа всичко необходимо за преговорите по основните теми“.
„Със сигурност, папа Франциск ще засегне темата за международния тероризъм и войните, които обезобразяват света, за националната сигурност и мира, особено в Близкия Изток, посочва ватиканският представител в ООН. Мнозина смятат, че папата ще вземе отношение и по въпроса за миграциите. Очакванията, че папата ще помогне на Обединените нации да видят ясно въпроса за отговорността за защита на населенията от насилията, военните престъпления и геноциди са много големи. Мисля, че папското слово ще остави дълбоки следи за връзката между бедността, социалната справедливост и околната среда, която е сърцевината на енцикликата Laudato si’“.
Коментар на Последните дни
Удивително е това, което казва архиепископ Бернардито Ауза. Всеки детайл от думите му потвърждава очакването, че само след няколко дни ще бъдем свидетели на нещо колосално: на света ще бъде представена една невероятна измама и "ще остави дълбоки следи", както се изразява архиепископът. Наистина е потресаващо да се разбере, че всички лидери на държавите, както и самият президент на ООН, са изследвали в дълбочина написаното от един религиозен глава, пък бил той и римокатолическият понтифекс! Сякаш няма учени, занимаващи се с климата или специалисти в областта на семейното възпитание, та е било необходимо Франциск, който едва ли е поглеждал някога към небето, като запознат с климата човек, да дава напътствия как да се справи човечеството с промените. Но ако това може по някакъв начин да заблуди хората по отношение на климатичните промени, то още по-силно въздействие върху тях е изтъкнатата от него грижа за семейството. Но и двете средства водят до една цел: поклонение пред природата, с налагане на неделния ден за поклонение. Защото малцина разбират, че не семейството е причината да се иска общ ден за почивка в неделя и справяне с климатичните промени за общо добро, а поклонение пред слънцето, като израз на поклонение пред Природата и семейният ден е прекрасна, увита в целофан, измама.
Може да ви се струва доста пресилено подобно твърдение, но самото изказване на архиепископа говори за това, както и за справянето с тероризма: "папата ще помогне на Обединените нации". Защото и тероризмът е подготвен и се разпространява с тази цел: всички да се обединят срещу непокорните, та чрез въвеждането на извънредни закони да бъдат накарани да замълчат несъгласните с фалшивите заповеди, понеже ще бъдат обявени за терористи. А че това става вече видимо, може да се разбере оттук.