
Папа Франциск прие в понеделник на аудиенция германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, който след това се срещна с държавния ватикански секретар кардинал Пиетро Паролин, придружаван от секретаря за Отношенията с държавите монс. Пол Галахър.
Икономическата и религиозна обстановка в Европа и света, с особен акцент на миграционния феномени насърчаване културата на приемането и солидарността заеха централно място в разговорите, се чете във ватиканската нота. Също така бе изразено „задоволство от добрите отношения и плодотворното сътрудничество“ между Светия Престол и Германия и между Църквата и институциите в страната. Дадена бе висока оценка за „позитивния междурелигиозен и икуменически диалог“, особено между католици и протестанти в контекста на 500 години от лютеранската реформа.
Поредният президент, дошъл на "аудиенция" при Франциск.
Според "Речника на думите в българския език" понятието означава "Официален прием от високопоставена особа за изслушване на приетото лице. Давам аудиенция. Имам аудиенция." (rechnik.info).
Думата Аудиенция - Аудиенцията (лат. audientia - слушане, изслушване, от audire - слушам) е официален прием при държавен глава или друго високопоставено лице, заемащо важен пост в управлението на страна, църква или друга институция.
Всички приети от Франциск, всъщност са на аудиенция (изслушване). Това ни най-малко не прилича на среща между двама лидери на държави или на политически личности с определени права. Така трябва да е и в конкретния случай, което означава, че посещението на германския президент не е за размяна на мнения или за уреждане отношенията между двете страни, а за изповядване от страна на Щайнмайер на всичко, което интересува понтифекса и за възлагане нови задачи на приетия.
Прави впечатление фактът, че споделянето, ако изобщо има такова, засяга области, противоположни на функциите на двамата. Докато президентът на Германия би трябвало да се интересува от политика, а Франциск от религия, двамата дискутират икономическата (не в компетенциите на Франциск) и религиозната (не в компетенциите на Щайнмайер) обстановка в света. А оценката за „позитивния междурелигиозен и икуменически диалог“, особено между католици и протестанти в контекста на 500 години от лютеранската реформа", е определена като "висока", без да се уточнява кой я е дал. Вероятно тя е дадена от Франциск, тъй като очаква след 23 дни протестантите да сложат подписа си под своята смъртна присъда.
Откровение 13:8. И ще му се поклонят всички, които живеят на земята, всеки, чието име не е било записано от създанието на света в книгата на живота на закланото Агне.
Николай Георгиев