
„Отделните градове ще са онези, които ще вдъхновят света към нов екологичен подход. Това са думите на Папа Франциск на срещата във Ватикана с повече от 70 кметове от цял свят, организирана от Папските академии на науките и на социалните науки, по темата за новите форми на робство и климатичните промени. В края на срещата, Папа Фра нциск и кметовете подписаха съвместна декларация, в която е включена темата като основен аргумент в новия доклад за развитие на Организацията на обединените нации, на предстоящата конференция за климата в Париж.
Налага се „да осъзнаем, че проблемът с разрушаването на планетата, който самите ние създаваме, е свързан с липсата на екологична съвест, която ни бе дадена в началото", подчерта Папата, като настоятелно призова кметовете да станат "двигатели на съвестта“:
„Светият Престол, или която и да е друга държава може да произнесе чудесно слово пред Обединените нации, но ако усилието не тръгне от периферията към центъра, не може да се постигне никакъв ефект“.
Да се грижим за околната среда, каза Папата, означава да приемем линия на поведение на „екология за човека". Както и в енциклика си „Laudato sì ", Папа Франциск, обясни, че не може да се отдели човека от околната среда, че последиците са за човека, когато околната среда е третирана зле. " Laudato sì’ не е енциклика за екологията, а е социална енциклика", подчерта Папа Бергольо. Когато не се поддържа околната среда, градовете се разрастват непропорционално, с предградия на бедността и мизерията, отчасти и поради миграцията от селските райони, които не предлагат нови възможности.
Както в енцикликата си, "Laudato si’", Папа Франциск осъди отново „идолопоклонничеството на технокрацията", чиито сериозни последствия са загубата на работни места и изрази своята загриженост за огромните размери на безработицата сред младите хора под 25 години, в някои европейски страни, достигаща 40 или дори, 50%. „Какво остава на тази младеж, освен пристрастяване към наркотици, самоубийство, или търсенето на нови хоризонти“. Папа Франциск говори за редки болести, причинени от изкуствените торове, или от въвеждане на нови технологии, осъжда превръщането в пустиня, на зелените дробове на планетата, предизвикано от изсичането на горите, обяснява връзката на явлението на миграцията с липсата на работа, както и с трафика на хора, все по-често, подложени на незаконен труд, без договор, без доход, достатъчен за оцеляване, и как всичко това подхранва престъпността, както в големите, така и в малките градове“.
Лидерството на Папа Франциск и работната група, създадена от Папската академия на науките, е наложително, според мнението на всички кметове във Ватикана, дошли от Европа, Азия и Америка, за да дадат своя принос за тревожна картина, обрисувана от двете Ватикански академии: 30 милиона са жертвите на трафика на хора, изгубили достойнство, които трябва да бъдат интегрирани отново в обществото ни. Глобалното затопляне през 2050 ще се увеличи с 4 градуса, с което броят на природните бедствия, ураганите, сушата и пожарите ще зачестят, а милиони бедни са заплашени със смърт, ако не се намали отделянето на вредни газове и използването на изкопаеми горива. „Но, не е късно“, както пише Папата в "Laudato si’".
Папата призовава за „диалог и действие“ местните администратори, както и за „солидарност между поколенията." След две прочувствени свидетелства от Мексико на млади жертви на труда и на сексуалното робство, кметовете говориха за предизвикателствата и успехите, постигнати от тях. „Наш ред е“, казва Бил де Блазио, кметът на Ню Йорк, „мъдростта трябва да бъде нашата спасителна котва."
"В Калифорния има много смог, въздухът е ужасно замърсен“, казва губернаторът Едмунд Браун, подчертавайки, че "25% от електроенергията идва от възобновяеми източници, вода или ядрени централи", че основното предизвикателство, пред което е изправен е да се "противопостави на икономическите интереси на големите компании, които унищожават възможностите пред бъдещите поколения."
"В Стокхолм", каза кметът Карин Уангард, „съм поела ангажимент да съдействам за по-голямо социално равенство в училищата и здравеопазването." По въпроса какво мисли за енциклика "Laudato si’", Уангард заяви ,че представлява наистина нещо добро. Ангажиментът на Папата за околната среда и призивът да променим начина си на живот е много важен. „Папата иска да изгради свят, еднакъв за всички."
Кметът на Париж, Ан Идалго, говори за „началото на един забележителен поход" и "обръщане към екологията" в Париж: устойчива мобилност, увеличен брой на социалните жилища и рециклиране на отпадъците, приоритетни аргументи, както и заетостта на младите. Кметът на Мадрид, Мануела Кармена, подчерта, колко голямо усилие е положено за борба с проституцията, както и за сексуалното образование.
Подготовката на Рим за Юбилея на милосърдието, е насочена предимно към градската мобилност, заяви кметът Иняцио Марино. Той се спря върху проблемите на новите форми на робство, но и как столицата се подготвя да отговори на изискванията за устойчиво развитие на околната среда. „В цифри, благодарение на новата линия на метрото С, е намален с 14 % трафикът на частни автомобили, а – с 20 % - на рейсовете. 47 млн. евро бяха инвестирани в подмяната на 190 хлд.лампи в общественото осветление в период от 12 месеца. Благодарение на новата технология „лед“, е спестена 55 % енергия. Изключително важно е, Папа Франциск да припомни на всички, че научните познания са отправната точка“.
„Започнахме серия от строителни работи, засягащи трафика, като изграждането на кръстовища с кръгово движение на Ардеатина, където се намира църквата „Бог, богат на милосърдие“, със сигурност място за поклонение за много вярващи, които идват в Рим; решихме да отворим отново някои галерии, затворени през 1990 г. и да подновим железопътната връзка от Св. Петър за Виня Клара ... С една дума, искахме да се подобри движението в рамките на града. Рим е и ще бъде винаги гостоприемен град, но имиграцията, предизвикателството на ХХІ век, не засяга само нашия град“, завърши кметът на Рим.
Коментар на Последните дни
След политиците и религиозните лидери сега и кметовете на много големи градове се събраха около папата, за да чуят мнението му и да отговорят на загрижеността му относно бедността и климата. Неговата тревога е впечатляваща. Цялата му дейност изумява изпадналите в безнадежност жители на планетата, измъчени от пренебрежението на безсърдечните компании. Думите на Франциск изглеждат не на място на фона на безскрупулните дела на корумпираните мултимилиардери и техните безотговорни грабителски дела. Затова Берголио не само среща разбиране, но и привлича хора от всички „племена, люде, народи и езици“. Трудно може да се открие в историята на света или на Католическата църква подобен лидер. Франциск увлича след себе си огромна част от жителите на земята и броят на почитателите му се увеличава не с години или месеци, а с часове! За неговата популярност голяма роля играе фактът, че той напълно е изоставил Божието слово, а се държи като синдикалист, социален деятел, политик, климатолог, здравен работник и агитатор. Особено впечатлява „смирението“, с което се обръща към всички бъдещи жертви на своя план. Той никога не казва, че Католическата църква е всичко или че той е над другите, но постоянно повтаря, че без събеседниците си и без тяхната помощ не може да стори нищо. Така е и в случая с кметовете: „ако усилието не тръгне от периферията към центъра, не може да се постигне никакъв ефект“.“ Едва ли мнозина биха устояли на такова ласкателство! Да знаеш, че дори папата не може да стори нещо без теб си е нещо велико! Естествено е в отговор да последват изказвания като: „Папата иска да изгради свят, еднакъв за всички." Изключително важно е, Папа Франциск да припомни на всички, че научните познания са отправната точка“. Няма значение какво мислят учените, няма значение кой какъв пост заема: дори да е начело на ООН, пак трябва да се съобрази с думите на Франциск! Затова Берголио отправи „своите препоръки, като призова Обединените нации да се ангажират сериозно относно трафика и експлоатацията на човешки същества, свързани с климатичните промени.
Нима така действаше Господ Исус Христос? Нима се занимаваше с климата, с безработицата, с престъпността и със здравеопазването? Не. Той наистина лекуваше, но Неговата цел беше най-напред да излекува хората от греховете им и да ги насочи към вечния живот, защото „царството Му не е от този свят“. За разлика от Него Франциск прави всичко възможно, за да убеди хората, че могат да установят царство на земята със собствени усилия и те, без да се замислят, са готови да го последват, без да знаят, че зад всичко това се крие огромна измама, за която Бог е предупредил още преди 2500 г.:
Даниил 8:25 И чрез коварството си ще направи да благоуспява лъстъта в ръката му; и ще се възвеличи в сърдцето си и в мир ще погуби мнозина; и ще стане против Началника на Началниците; но ще се съкруши без ръка. /Царигр. пр./