
bg.radiovaticana.va съобщава:
„Никога не преставам да се моля на Бог“, за да можем един ден да участваме „заедно в евхаристийната Трапеза“. Това посочи Папа Франциск в словото си, произнесено пред делегацията на Вселенската патриаршия на Константинопол, която по традиция идва в Рим за празника на светите апостоли Петър и Павел. Делегацията, изпратена от Негово Светейшество Вартоломей I, бе ръководена от митрополита на Пергам, Йоан Зизиулас, придружаван от митрополита на Силиврия, Максим и от преподобния отец Хеики Хутунен от Финландската православна църква.
Папа Франциск изтъкна преди всичко дълбоката връзка, която свързва църквите – сестри на Рим и Константинопол, като припомни визитата си при патриарх Вартоломей I за празника на Свети Андрей, осъществена през миналия месец ноември. Папата подчерта, че „мирната прегръдка“, разменена с Вартоломей I, бе красноречив знак за „братска любов, която ни въодушевява по пътя на помирението и която ще ни позволи един ден да участваме заедно в евхаристийната Трапеза“:
Папата насърчи и работата на Смесената международна комисия за богословски диалог между католическата и православната църква: „Проблемите, които могат да възникнат по време на богословския диалог, не трябва да обезкуражават или да водят до примирение. Внимателното проучване на значението в живота на Църквата на синодалния принцип и на примера на онзи, който служи, ще бъде значителен принос за развитието на отношенията между нашите Църкви“.
Папа Франциск увери в своята молитва за предстоящия Панортодоксален синод изпроси молитвата Синода на семейството, който ще се проведе във Ватикана и за който „очакваме участието на братски делегат от Вселенската патриаршия“.
Накрая, Папата припомни общия ангажимент с Патриарх Вартоломей I в защита на околната среда.
По случай днешната аудиенция, Вселенският патриарх Вартоломей I от своя страна изпрати послание до Папата, в което изрази радостта си от срещата на църквите на Рим и на Константинопол, обединени чрез паметта на общите светци. Патриархът насърчи за полагане на усилия в преодоляването на пречките за диалога и за общо евангелско свидетелство пред съвременния човек. Вартоломей I потвърди оценката си за папската енциклика „Laudato sì“, като акцентира върху спешната нужда от защита на п риродната среда, заплашена от човешката алчност.
Коментар на Последните дни
Всяка дума на който и да е папа, винаги е била дълбоко премерена и скритата й цел рядко се е разбирала на момента. Прословутото "Вън от Католическата църква няма спасение" сега се заменя със "смиреното", че всяка религия спасява. По същия начин категоричното твърдение, че Католическата църква е майка, а останалите деноминации са нейни блудни дъщери, вече е останало в миналото и всички са "църкви - сестри". Връзката между Ватикана и Вартоломей I не е от вчера. Патриархът на Константинопол има "солиден стаж" като икуменически деец и от години прави всичко възможно да спомогне за единението между католици и православни. Не случайно Франциск изтъкна "дълбоката връзка, която свързва църквите – сестри на Рим и Константинопол," . Това обаче не е толкова съществено, макар да не е маловажно. По-интересното е, че главата на Римокатолическата църква ясно каза каква е основната цел на Ватикана: "ще ни позволи един ден да у частваме заедно в евхаристийната Трапеза“". Същото изискване има католицизмът към всички християнски деноминации и прави дори невъзможното да ги убеди, че само този е начинът да "бъдем едно", защото тялото и кръвта на Исус ни обединяват. Наистина това ще бъде обединение, но не на базата на Божието слово, а на основата на една мерзост, защото за Католическата църква хлябът и виното са буквалните тяло и кръв Христови!