
"Този диалог е по-важен от всякога. Нашите общества са изправени пред фундаментални предизвикателства, а Църквата и религиите могат да имат важна роля за социалното сцепление и запълване на различията". Това заяви първия зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс на среща с 15 религозни лидери, която се проведе на 16 юни в главното седалище на Европейската комисия в Брюксел.
В дебата на тема "Да живеем заедно и приемем различията" участваха представители на християнската, еврейската, мюсюлманската, индуистката, будистката общности. Представителите на Католическата църква бяха кардинал Райнхард Маркс, архиепископ на Мюнхен и председател на Комисията на епископатите на Европейската общности и италианката Мария Воче, председател на на Движението на Фоколарите.
"Опитът ни учи, че проблемите не могат да бъдат разрешавани по глобален начин, тъй като нуждите са много различни в големия град или малкото селище", заяви Мария Воче. Затова е необходимо "изкуството на любовта", според израза на Киара Любик, основателка на Движението. "Различията съществуват и трябва да съществуват. Всяка общност трябва да умее да приема различията като обогатяване и дар, вместо страха от другия и издигането на стени". Според Мария Воче "пътищата за взаимното опознаване и разбирателство в Европа започва от възпитанието и от посланията на религиозните лидери срещу омразата, насилието и за отваряне към другите общности". Така, членовете на всяка една общност се превръщат в "мостове за среща и съжителство на различни нива: в семейството, училищата, социалната и културната области".
На срещата участва и Антонио Тяани, вицепрезидент на Европейския парламент, който подчерта, че социалните злини могат да бъдат победени единствено чрез единението: "Диалогът между религиите е фундаментален за защитата на нашите общества. Европейските институции трябва да го насърчават, както сред религиозните лидери и експерти, така и сред младежите. Трябва да се инвестира не само в икономиката, но и в бъдещето на нашите младежи".
Коментар на Последните дни
След като политиците не могат да оправят кризисното положение в света, се налага религиозните лидери да вземат нещата в своите ръце. Това казва между редовете този материал. И няма как да е иначе. Ако религията не застане начело, няма как Сатана да получи поклонение от целия свят. Ето защо неговите инструменти издигат тезата, че "Църквата и религиите могат да имат важна роля за социалното сцепление и запълване на различията". Доскоро това би звучало като недоразумение на фона на разрастващият се секуларизъм. Но сега, при все по-нарастващите заплахи от всякакъв характер, хората не виждат спасение от своите политически лидери и единственото, което им остава е да се върнат към така нежеланата вяра. Всъщност, светските хора са готови да станат вярващи, ако всичко им е наред, понеже масовият религиозен човек няма нищо общо с истинското християнство. Да запалиш една свещ, да се поклониш пред някой идоли или да се напиеш за еди-кой си празник, в чест на някого си, не е много трудно. А Католическата църква умее да привлича хората, като изобщо не повдига въпрос за освещението. Именно на базата на единството и срещу всяка омраза, като всеки си пази своите традиции и вярвания е лесно да се изпълни поставената цел - "всички заедно срещу злините". А за тези, които не искат да се включат в този "проект"? Тях не ги очаква нищо добро. Именно това се крие в думите "укрепване на умерените религии". Останалите ...да му мислят!