
Приключи работата на двустранната комисия между Светия Престол и Палестинската държава по редакцията на текста за Общия договор, изработен по базисния договор подписан на 15 февруари 2000г. „Предстои текстът да бъде одобрен от съответните държавни институции, а след това ще бъде определена датата за подписването на договора между двете страни”, обясни ватиканския говорител отец Федерико Ломбарди.
В интервю за ватиканския Осерваторе Романо, монс. Антоан Камилиери, подсекретар за Отношенията с държавите и ръководител на ватиканската делегация, който участва на срещата, обяснява, че „както всички договори подписвани от Светия Престол с други държави, настоящият има за цел да подпомогне живота и дейността на Католическата църква, както и юридическото и признаване за по-ефективно служение към обществото”. По-конкретно, „свободата на действие за Католическата църква, юридическите въпроси, личния статус, култовите места, социалната и хуманитарната дейности, средствата за социални комуникации и въпросите от финансов и имуществен характер”.
Накрая ватиканския дипломат изразява надеждата, че „постигнатия договор може да помогне на палестинци за установяването и признаването на независима палестинска държава, суверенна и демократична, която живее в мир и сигурност с Израел и съседните държави”. От друга страна, договорът „може да насърчи международната общност, по-конкретно заинтересованите страни, за предприемането на по-решителни действия за постигане на трайния мир и решението за две държави”.
Палестинската делегация бе водена от посланик Раван Сулайман, заместник-министър на външните работи на палестинското правителство.
Постигнатото споразумение е плод на Базисния договор подписан на 15 февруари 2000 г. между Светия Престол и Организацията за Освобождение на Палестина (ООП). Официалните отношения между Светия Престол и ООП бяха установени на 26 октомври 1994, а впоследствие бе учредена и двустранна постоянна работна комисия, която продължи работата по договора от 2000 г.
В отговор на журналистически въпроси, отец Ломбарди уточни, че идната събота Папа Франциск ще приеме на аудиенция палестинския президент Махмуд Абас (Абу Мазен) по повод церемонията по канонизацията на първите две палестински светици на 17 май, но „двете събития не са свързани”.
Коментар на Последните дни
Горепосоченият договор съдържа интересни детайли. Според него Католическата църква ще има голяма свобода на действие в съответните мест; ще може да ползва "култовите" места така, както смята за добре (а това означава нови поклонници и допълнителни доходи); ще увеличи и възможностите си за финансови операции и печалби. Но освен това ще може да изтъкне ролята си на умиротворител, като по този начин внуши на света, че само когато папата управлява, може да съществува мир. Така човечеството, без да се усети, ще поиска понтифексът да го управлява, предавайки свободата си в ръцете на този, от когото трябва да не приема дори най-дребните му подаръци.