
Вашингтон (RNS). Всеки иска конгресът да спре да се боричка и да се хване на работа и това включва папа Франциск, каза главният съветник в сряда (29-ти април) в представянето на предстоящото пътуване на папата до Съединените щати.
Роденият в Аржентина понтифекс никога не е бил в Съединените щати, но той ще сътвори история през септември като първия папа, направил обръщение на обща среща на Белия дом и сената в Капитол Хил.
„Папата ще дойде смирено и ще говори ясно,” каза пред публика в университета на Джорджтаун върховен съветник на Франциск, кардинал Оскар Родригес Марадиага от Хондурас.
72-годишният кардинал, който ръководи деветчленния съвет на кардиналите, прекарва няколко дни във Вашингтон и предложи поглед от вътрешността на мисленето на папата, докато столицата на нацията приготвя приветствения килим за папата.
Франциск не е срамежлив относно боравенето с противоречиви теми или подчертаването на традиционно ортодоксалните възгледи за католиците и политиката – изглед, който прави американските консерватори особено нервни, имайки предвид настояването на Франциск за повдигане на тревога относно въпроси като икономическата справедливост, промените в климата и имиграцията.
И няма вероятност Франциск да промени тона си, каза Марадиага при предварителен преглед на вероятните теми на папата. Сред точките, които Марадиага очаква Франциск да засегне през септември са:
Приветстване на имигрантите:
Марадиага повтори, че Франциск би желал да влезе в Съединените щати чрез прекосяване на границата с Мексико, за да изрази становището си относно посрещането на имигрантите, а не изграждане на стени, които да ги държат отвън. Той каза, че докато времето не позволява спирка на границата, е сигурно, че понтифексът ще повдигне въпроса в Капитол Хил.
Дори тук пустинята не може да бъде гроб или гробище,” каза той, отнасяйки се до мигрантите, които често умират в опита си да пресекат в Аризона или Тексас.
Борба с икономическата неравнопоставеност:
„Капитализмът не е бог. Той не е божество. Не е система, която е съвършена не се нуждае от някакво изменение,” каза той по време на официален обяд. „Тази система подхранва огромните неравенства.”
Справедливата икономика означава силни семейства:
Марадиага посочи, че насърчаването на икономика, която подпомага борещата се средна класа и бедните в частност, ще бъде също ключова за папското послание на подкрепа към семейството:
„[Свободната] пазарна икономика не е завършена. Нуждаем се от социална пазарна икономика. Това е големият принос на католическата вяра към системата – да се опитаме да имаме този социален компонент, който ще донесе повече справедливост на системата,” каза той. „Не е честно система, която произвежда толкова много богатство, да върви ръка за ръка с толкова много бедност.”
Защита на околната среда:
Франциск ще публикува главен учебен документ за околната среда преди визитата си в Съединените щати и наблюдателите очакват енцикликата да приеме реалността на промените в климата и ролята на човечеството в нея и да призове за действие, адресиращо опасностите:
„Не очаквайте статистики, числа или теории” в енцикликата, каза Марадиага. „Той ще отиде пряко до отговорността на всички кръстени, особено към творението. Защото всички ние носим отговорност.”
„Говоря ясно. Не можем да продължаваме да си играем с творението и да замърсяваме Земята", каза Марадиага. Папата изглежда е съгласен с него и ще повдигне въпроса през септември – до голяма степен за ужас на много консерватори, които се опитват да притъпят въздействието на документа дори още преди да е публикуван.
Борба с партийството:
„За много католици първа е политическата партия и тогава е църквата,” каза Марадиага. „Виждам това в някои отношения на гражданите които са първо републиканци или демократи. Тогава идва католицизмът. Това е голям проблем. -Защото ние трябва да поставим всичко в ред. Бог е пръв, следват всички останали човешки институции.”
Насърчаване на диалог, а не на идеология:
„Едно от условията за истински диалог е да имате мир в душата си, мир в личността си, да бъдете хора на мира. Но когато сте в окопите, опитвайки се да защитавате идеологии, не сте способни на истински диалог,” каза Марадиага.
„Дори членовете на конгреса могат да изслушват други гласове, съвети, съветници. Това е човешко отношение, което трябва да развием. Този, който приема съвет, извършва по-малко грешки и не е сбъркал. Този, който не обича да се вслушва в съвети, ще има много неприятности. Затова мисля, че конгресът ще приеме много добре съвета (на папата) – дори ако има някои неудобни неща.”
Наистина, каза Марадиага, както той, така и папата, са запознати с опозицията, която той посреща от много активисти и учени в Съединените щати, дори и докато проучвания показват, че той е извънредно популярен сред католици и по-широката публика и сред политическия спектър.
На обедна меса в университетския параклис Марадиага добави импровизирана молба за молитвите по време на литургията:
„Нека се молим за посещението на папа Франциск в Съединените щати,” произнесе напевно той. „Няма да е лесно, но ще бъде голямо благословение.”
Коментар на Последните дни
Посоченият план говори за една изключителна подготовка, която Франциск ще има, в навечерието на своето пътуване. Всяка от точките на бъдещото изказване ще изглежда невероятно силна и привлекателна за тези, които ще чуят речта на Берголио и дори за критиците ще бъде неудобно да възразят на казаното от него. Но в дълбочина се мержелеят контурите на един план, подготвящ американците да влязат в капана на Ватикана. Например искането за премахване стената към Мексико съвсем не е толкова безобидно, колкото изглежда. Повърхностните зрители ще приемат думите на Франциск като безкрайна загриженост за имигрантите, но всъщност целта му е да бъде премахнато всяко ограничение в преминаването на южноамериканци към САЩ. Така окончателно може да се промени съотношението между католици и протестанти и плановете на Ватикана да могат да се изпълнят било на изборите, било чрез натиск от страна на прииждащите маси, искащи католическите учения да бъдат приети от страната.
Не по-малко привлекателно изглежда искането за премахването на икономическата неравнопоставеност. Да, за бедните това ще изглежда прекрасно. Но всъщност живеем в свят на неравенство и всяко друго положение в този грешен свят е невъзможно. Сам Господ каза, че винаги ще има бедни хора до края. Явно папата иска да бъде възприет за по-добър и справедлив от Исус, щом настоява да има друго съотношение.
Изобщо папата нито веднъж до този момент, а явно така ще бъде и при посещението му в САЩ, не е издигал Исус като Месия, но за сметка на това проповядва едно социално евангелие, което впечатлява и ще впечатли още повече тези, които ще изслушат думите му в Конгреса. Съмнително е дали след неговата реч ще останат достатъчно гласове, които да се възпротивят на Франциск и да отрезвят американците, при положение, че самите Съединени щати навлизат в състояние да не могат да са сигурни доколко утре ще съществуват като държава, която не е обявила фалит. Нека не забравяме, че само по официални данни те имат над 17 трилиона долара дълг.
Но може би най-изумяващото в думите на Франциск ще бъде, че той ще твърди, че Бог трябва да е на първо място, а след това всичко останало. Разбира се, този принцип е чудесен, но в случая едва ли Берголио ще иска да изтъкне Божията воля. По-вероятно е да изтъкне, че каквото каже църквата, това трябва да бъде възприето като глас Божи! И нищо чудно думите на Франциск да бъдат основополагащият камък на окончателното предаване на американците и САЩ в ръцете на папата:
"Затова мисля, че конгресът ще приеме много добре съвета (на папата) – дори ако има някои неудобни неща.” - както казва Марадиага!