
Изчезването на християните от Изтока е човешка трагедия, това е въпрос от историческо и културно значение. Глобална е заплахата за тяхното изчезване и затова са необходими духовни корени, които да вдъхновят времето, белязано с дълбоки промени“. Това се чете в писмото, изпратено от Вселенския па триарх Вартоломей I до участниците в международната среща под надслов „Християните от Близкия Изток: какво е тяхното бъдеще?“, проведена в италианския град Бари и организирана от икуменическата общност „Свети Егидий“. По информация на католическата агенция Sir, в текста, прочетен по време на мирното бдение, чествано в базиликата „Свети Никола“, Константинополският патриарх припомни, че „християните от Изтока са преди всичко наследници на ранното християнство, установено в източното Средиземноморие. Със своите духовни, езикови и културни традиции, те успяха да създадат световното и съвременно християнство“.
Политическото решение за бъдещето на християните от Изтока, може положително да се позове на „икуменизма на кръвта“ и на „изкупителните страдания, които съставляват нова реалност в нашето търсене на християнско единство“, изтъкна патриарх Вартоломей I. Той посочи също, че кризата в Близкия Изток може да бъде подходящият момент, т.нар. кайрос за икуменизма, тъй като в кръвта и в сълзите се изгражда съзнанието за една обща съдба, способна да облекчи страданията на разделението“.
В заключение Патриархът насърчи международната общност „да действа в съответствие с международното право, с цел християните от Изтока да не останат само глава от учебниците по история, в която се разказва за тяхното непредотвратимо изчезване. Християните от Изтока са „живите камъни на един регион, изковал своята история чрез плурализма на обмена и търговските връзки, но също и на интелектуалните и духовни отношения“. Днес фундаментализмът се изправя срещу този многовековен прочит на историята. Една глобална борба срещу фундаментализма ще осигури постоянното присъствие на християните в онази част на света, в която възникна понятието „християнин“, заключи Патриархът.
Коментар на Последните дни
Възпитаникът на Икуменическия институт в Босе (Швейцария) с дейността си успешно върши черната работа на Ватикана. Да, гонението на християните наистина е голямо зло. Но всъщност точно чрез отклоняване вниманието на вярващите към група терористи създава предпоставка християните да припознаят в лицето на ислямските терористи очаквания в края на времето антихрист! Сатана никога не е действал чрез истината. Сега постъпва така, както е правил от момента на своето отделяне от Бога - чрез коварство и изопачаване истината. Той успешно използва насаденото сред християните мнение, че мюсюлманите са заплахата за християнството и зверските убийства, извършени от ИД и други ислямистки групировки все повече затвърждават подобна вяра. Така Сатана чрез хора като Вартоломей успява да измами мнозина и да ги тласне в ръцете на истинския антихрист, който "докато се моли" за страдащите, чака деня, в който ще бъде признат от всички за световен лидер. А иначе истинската битка не е срещу фундаменталистите. Поне не срещу тези, за които говори Вартоломей. Проблемът са истинските верни, които дори с цената на живота си ще бъдат готови да заплатят послушанието си към Бога. Затова сега в ума на човечеството се втълпява, че всеки, който се отделя от другите (защото искат да са покорни на Божията воля), всъщност е срещу мира и спокойствието в света.