
Група евангелски лидери се срещнаха с президента Тръмп в понеделник и положиха ръце върху него, докато той беше коленичил в молитва по време на среща в Овалния офис.
Водачите се срещнаха с Дженифър Корн, заместник-директор и връзка от Белия дом, за еднодневна среща с цел обсъждане на редица въпроси, включително Закона за достъпно здравеопазване, религиозната свобода, нерешените номинации за съдийски позиции, реформата в криминалното правосъдие и подкрепата към Израел. По време на посещението си, лидерите отдадоха посещение на Овалния офис, към което се присъединиха непланирано вицепрезидентът Пенс и зетят на Тръмп, Джаред Къшнър.
Около тридесетима лидери получиха покани за Белия дом преди около седмица и половина, и те включваха мнозина от верския съветнически екип на Тръмп от кампанията му, включително пастора на мегацърква във Флорида, Пола Уайт, пасторът на мегацърква в Южна Каролина, Марк Бърнс, бившата републиканска представителка Мишел Бачман и южно-баптистките пастори Джак Греъм, Рони Флойд и Робърт Джефрес.
Снимки от сбирката бяха публикувани от Джони Мур, който борави с медийните отношения за редица пастори и служения.
Понеделничната среща, каза той, била неформална сбирка, на която се молели за мъдрост, за това Бог да опази него [президента] и семейството му и за това Бог да го води. “Беше нормално, онова, за което мнозина от нас се молят, когато се молим за избрани длъжностни лица,” каза той. “Беше като среща на приятели.”
Мур каза, че мнозина от тези лидери поддържат редовна комуникация с Белия дом, включително с Къшнър. Той каза, че религиозни водачи, включително католически, евангелски и юдейски лидери, били поканени в Белия дом преди номинацията на Нийл М. Горсъч за Върховния съд.
Мур описа Тръмп като “силен и съсредоточен, както съм го виждал винаги”. Понеделничната среща дойде след като Тръмп беше въвлечен в съобщения за връзките на семейството му с Русия.
“Той беше много приветлив, какъвто беше и вицепрезидентът,” каза той. “Беше много, много в контрол над положението. Чувствах, че всичко беше наред. Той беше щастлив и се шегуваше.”
Каза, че много от лидерите там се надяват, че Белият дом ще назначи някого, който да стане посланик в глобален мащаб за международната религиозна свобода – пост, който беше заеман от равина Дейвид Саперщайн докато Тръмп пое длъжността си.
През май, Тръмп даде на евангелските лидери обиколка на частното си жилище в Белия дом преди лидерите да наблюдават как Тръмп обявява изпълнителна заповед относно религиозната свобода. Неговият евангелски съветнически екип вече не е формално тяло, но много от лидерите все още говорят редовно един с друг и с Белия дом, каза Мур.
Това не е първият път, в който за Тръмп се отправят молитви с полагане на ръце върху него. По време на кампанията му, някои от същите пастори, които бяха там в понеделник, се молиха над него в Кулата Тръмп през 2015 г., и верски водачи се молеха с протегнати ръце по време на кампанията му през 2016 г.
Още снимки от срещата бяха публикувани от пастор Родни Хауърд-Браун, който написа във Facebook, че бил помолен от Пола Уайт да се моли над Тръмп, и пасторът помолил Бога за “свръхестествена мъдрост, напътствие и закрила”. “Уау – предстои да видим още едно велико духовно пробуждане,” написа той.
“Връхна точка след всички тези години борба за Америка – да стоиш в Овалния офис с @realdonaldtrump [таг: истинския Доналд Тръмп], @vp [вицепрзидента] and @paulamichellewhite [Пола Мишел Уайт] и други лидери, - слушайки как нашия прекрасен президент говори за Америка – Добра работа, г-н Президент; добра работа,” написа той в Instagram. Той не отговори незабавно на искания за интервю в сряда.
Президентът Барак Обама се срещаше и молеше с религиозни водачи редовно, но видимият религиозен обсег на Тръмп се простря главно до евангелски пастори.
Тръмп сам описва себе си като презвитерианин, но не посещава църква редовно, въпреки че е приеман от мнозина евангелисти. В началото на президентството на Тръмп, лидери на Презвитеритериански църкви във вашингтонската област казаха, че Той не се е присъединил към която и да е от техните църкви. Тръмп посети църква по Великден в Bethesda-by-the-Sea, Епископална църква в Палм Бийч, където беше бракосъчетан с Мелания Тръмп. На сутринта на въвеждането си в длъжност, той посети Епископалната църква “Св. Йоан” във Вашингтон за частна служба, и посети молитвена служба в деня след въвеждането си в длъжност в Националната катедрала.
Белокожите евангелисти варират във възгледите си за Тръмп, като проучване от Pew Research Center през първите няколко месеца от длъжността на Тръмп откри, че белокожите католици и белокожите евангелисти, които посещават религиозни служби редовно, имат по-голям процент одобрение за Тръмп, отколкото онези, които не посещават служби редовно.
https://img.washingtonpost.com/wp-apps/imrs.php?src=https://img.washingtonpost.com/news/acts-of-faith/wp-content/uploads/sites/45/2017/05/churchgoers.jpg&w=1484
Снимка: Sarah Pulliam Bailey / Washington Post
Коментар на Последните дни
Връзките между Тръмп и петдесятните лидери не са прецедент за американски лидер. В Съединените щати религията е от голямо значение при избора на президент и често религиозната принадлежност е давала предимство на един или друг кандидат. При настоящия държавен глава на САЩ обаче положението е малко по-различно, тъй като в негово лице много църкви могат да го припознаят като свой член. Той се представя за презвитерианин, жени се в Епископална църква, многократно чака благословия от евангелистите, приятел с южните баптисти, посещава Ватикана, благословен през 2015 г. от гръцкия православен свещеник Лемсън, учил в йезуитско учебно заведение, потомък на лютерани по линия на баща му. А в екипа му присъства и адвентистът Бен Карсън. Съпругата му е католичка, а дъщеря му Иванка пък прие юдаизма. Както и да се погледне - човек на всички религии! Едва ли има по-подходящ от него за сътрудник на... лесно е да се познае: на главата на Римокатолическата църква. И единият, и другият правят всичко възможно да се сприятелят с всички религии и деноминации и макар Франциск на думи да изказва недоволство от действията на Тръмп и най-вече от отказа му от договора за климатичните промени, действията на американския президент напълно удовлетворяват понтифекса.
Преди повече от сто години е направен план за Нов световен ред с три световни войни, като последната трябва да бъде между араби и евреи. Фактът, че Тръмп чрез дъщеря си е свързан поне на думи (както сам твърди) с Израел, а пък Франциск от своя страна живо се интересува да убеди света, че се бори за мир по целия свят и най-вече в Близкия изток е показателно колко много са необходими един за друг.
Тръмп има сериозна подкрепа от страна на евангелистите, а голямата идея на техните лидери и на миряните е да бъде установена задължителна неделна почивка.
Преди няколко години в материал, озаглавен "Евангелистите превземат САЩ" авторът му Максим Проданов показа колко твърдо вярващите от тези църкви се борят за политическа власт.
Освен по ключови въпроси като хомосексуализма, абортите, личните оръжия и глобалното затопляне, те трябва без колебание да подкрепят политиката на Америка и Израел в Близкия изток
"След 11 септември и нападането на Ирак в Америка все по-силно се заговори за християнските ценности, които да противостоят на външната заплаха. Радикализирането на мюсюлмани по цял свят задвижи и ответна реакция под формата на християнски фундаментализъм. Днес в американските медии редовно се обръща внимание на евангелистите и техните странни ритуали. Те общуват с Исус Христос на свой собствен извънземен език и танцуват със затворени очи и протегнати ръце, вдъхновени от Божия дух. Наричат себе си "родени отново" и спасени лично от Бог, а своите деца - новата Божия армия, която ще направи от Америка единна християнска държава, или с други думи - теокрация. Те са много и са политически амбицирани. Но кои са евангелистите и каква почва имат те в Америка? За разлика от Европа, където евангелист и протестант означава едно и също нещо, в САЩ евангелистите представляват радикално консервативно крило на протестантското християнство. Евангелистите се различават от умерените (либерални) протестанти в това, че считат Библията за фундаментален закон, който трябва задължително да се прилага от всички в реалния живот и оттам идва яростната им ненавист към хомосексуализма, абортите, алкохола и всички "извращения на съвременното общество". В течение на векове към "радикалното крило" са се присъединявали квакери, англикани, методисти и други, а днес евангелистите в САЩ наброяват 30 милиона души
Наскоро около американските евангелисти се завъртяха доста скандали и наяве в медиите излязоха шокиращи кадри и факти за лидерите на евангелистката църква, тяхната философия и техните амбиции. На първо място вълнения предизвика създаването на елитния християнски колеж "Патрик Хенри" във Вирджиния. Неговата цел според основателите му е "превземането" на горните етажи на властта и превръщането на САЩ в християнска държава. Колежаните са внимателно подбирани по успех и убеждения, като още със своето влизане трябва да се закълнат в спазването на християнските ценности. По думите на основателя на колежа Майкъл Фарис, ако във Вашингтон се поставят подходящите хора, може да се промени начинът, по който страната работи. Той заяви: "На нас не ни трябва науката и знанието на човечеството. Библията е изворът на всичката истина". Всъщност в колежа се преподава дори биология, но без теорията на еволюцията. Деленето на клетките се обяснява с Божията воля, а особено голямо внимание се обръща на опровергаването на еволюцията и глобалното затопляне. Пол Боничели, декан в колежа "Патрик Хенри" сподели: "Само след 5 години работа вече имаме хора, които работят в кабинета на Карл Роув (съветникът на Джордж Буш), а други вече работят в Капитолия при конгресмени и сенатори. Това е вълнуващо". Управляваният от републиканците Бял дом вече изпитва неутолима жажда за възпитаници на колежа "Патрик Хенри", които редовно са канени на стаж във Вашингтон. Студентите са обучавани да следват партийната и религиозна линия, дори и да не вярват напълно в нея. Освен по ключови въпроси като хомосексуализма, абортите, личните оръжия и глобалното затопляне, те трябва без колебание да подкрепят политиката на САЩ и Израел в Близкия изток. Вярващите във второто пришествие на Месията евангелисти са силни поддръжници на политиката на Израел, тъй като според тях връщането на Исус на Земята ще стане едва когато в Йерусалим бъде построен третият и последен еврейски храм. На мястото на този храм обаче днес стои джамията Ал Акса, а достъпът до нея е забранен."
Тръмп преди спечелването на мандата заяви, че ще управлява рамо до рамо с католиците, които също изпитват огромно неудовлетворение, че църква и държава са разделени, а неделята не е ден за поклонение. Харизматици, евангелисти, католици, англикани, баптисти, йезуити - всички искат неделята да стане задължителен ден за освещение, а американският президент (при съветниците, които има и ангажиментите към католици и евангелисти) едва ли ще пропусне да стане герой на деня, като удовлетвори исканията им. Още повече, че полагането на ръце от хора, които само си мислят, че служат на Христос, но са проводници на тъмните сили, просто дават право на Сатана и падналите ангели да поемат контрол над този, за когото е молитвата.
Николай Георгиев