
В едно общество, „все по-белязано от секуларизма и атеизма“, евреи и християни имат отговорността да дадат своя принос „да се запази живо религиозното чувство у съвременните хора и общество, свидетелствайки светостта на Бог и на човешкия живот“. Това подчерта Папата на аудиенцията за членовете на делегация на Конференцията на европейските равини, водени от Великия равин на Москва Пинкас Голдшмит и Моше Левин, съответно председател и изпълнителен директор на Конференцията.
В словото си към членовете на Конференцията на еврейските равини, която днес включва около 600 равини, Папата посочи друго важно предизвикателство за съвременна Европа – „да се изтъкне духовното и религиозно измерение на човешката личност“. „В едно общество, все повече белязано от секуларизма и заплахата на атеизма, се крие опасността да се живее сякаш Бог не съществува – каза Папата. Много често човекът е изкушаван да заеме мястото на Бог, да се смята за критерий на всичко, да мисли и контролира всяко нещо, да се чувства упълномощен да използва всичко онова, което го заобикаля, според неговата воля“. Затова, подчерта Папа Франциск, „евреи и християни имат дара, но и отговорността да дадат своя принос, за да се запази живо религиозното чувство у съвременните хора и общество, свидетелствайки светостта на Бог и сакралността на човешкия живот: Бог е свят, ненарушим е и дадения от Него живот“.
Накрая Папата отбеляза с радост, че „диалогът между Католическата църква и еврейските общности продължава вече половин век“, припомняйки в този контекст петдесетата годишнина от Съборната декларация Nostra Aetate, която ще бъде тържествено отбелязана на 28 октомври т.г. „Нека преосмислим с благодарност към Бога тези години, радвайки се на извършения напредък и нарастващото приятелство между нас“.
Папа Франциск изрази и съболезнованията си почетния равин на Рим Елио Тоаф, починал на 19 април през нощта: „Изразявам своята близост до Върховния равин Рикардо Сени и еврейската общност в Рим, с признателен спомен за този човек на мира и диалога, който прие Папа Йоан Павел II при историческата му визита в Римската Синагога“.
Коментар на Последните дни
Каква работа имат равините, които уж следват Божието слово, при папата? Те много добре знаят, че Католическата църква е променила Божиите заповеди. Не по-малко странно е, че са водени от Великия равин на Москва! Всъщност, не е толкова изненадващо тяхното действие, след като са отхвърлили Месия - те не се различават кой знае колко от Католическата църква, тъй като последната пък прави същото по друг начин - позволява си да променя Божиите заповеди. В това посещение има още интересни детайли, като например твърдението, че приятелството между Католическата църква и евреите продължава да нараства. Явно вървим към повторение на случилото се преди 2000 години, когато юдеите казаха, че нямат друг цар, освен кесаря. Но има и още нещо. Франциск категорично заявява "Затова, проявите на омраза и насилие срещу християни и срещу вярващите от другите религии, трябва да бъдат осъждани навсякъде“."
Да, насилие не трябва да се допуска, но какво има предвид, когато казва, че "проявите на омраза ... трябва да бъдат осъждани навсякъде"? Това е много общо изказване и може да се разбира според случая и гледната точка. Омраза може да бъде да желаеш злото на другия, но също така за такова чувство може да говори този, който е бил изобличен за греховете си! Не случайно вече се въвеждат закони против речта на омраза. А под такава може да се разбира дори твърдението, че Католическата църква е звярът от Откровение, или че еднополовите бракове са мерзост пред Бога!
Разбира се, от тези закони ще се възползват всички, които са в бунт против Бога, защото няма да им хареса да слушат изобличенията на Божието слово! Срещата между Франциск и равините е доказателство за това.