
В този град е незаконно да дискриминирате атеистите
Във вторник градът Медисън в щата Уисконсин обяви, че сега е противозаконно да се дис криминира т атеистите, което прави Медисън първия град в държавата, който да даде явна законова защита на хората, които не вярват в Бог.
„Това е важно, защото вярвам, че е честно единствено ако защитаваме религията в цялото й многообразие, да защитаваме също и нерелигията от дискриминация,” каза Анита Уайър, член на градския съвет в Медисън и поръчител на постановлението, пред местния новинарски канал Channel 3000.
Постановлението също обявява извън закона дискриминацията, основана на множество други фактори като пол, раса, граждански статус, досие за арестуване, сексуална ориентация, полова идентичност или всеки, който отказва да разкрие социално-осигурителния си номер, сред много други. Според съобщението никой на срещата на съвета не е изразил несъгласие с предложението за включване на атеистите.
Новият закон е част от нарастващо движение за изискване на формална защита на атеистите, които често се изправят пред явна или прикрита дискриминация поради липсата на вяра. Въпреки че американската конституция изразено забранява подлагането на кандидатите за длъжност на религиозен тест, хората, които не вярват в Бог засега за законово възпирани от заемане на длъжност в седем щата: Северна Каролина, Арканзас, Мериленд, Мисисипи, Южна Каролина, Тенеси и Тексас. Тези законодателни актове, разбира се, малко вероятно ще устоят пред съд, но атеистите също понасят значителни пречки при избирателната урна, като проучване на „Галъп” от 2012 г. откри, че американците са по-склонни да гласуват за мормони, мюсюлмани или гейове, отколкото за кандидати – атеисти.
Атеистите са получили едва няколко законови победи през последните няколко години, като например федералния окръжен съд в Орегън, обявил през 2014 г., че светският хуманизъм е „религия” поради цели на законова защита. В допълнение миналата година адвокати из страната успешно оказаха натиск върху град в Аляска да гарантира на атеистите правото да представят обръщения към срещите на градския съвет, като няколко невярващи групи продължават да подтикват към включване на хуманистичен капелан в американската армия.
Публикацията беше обновена с цел отразяване на факта, че докато първоначалното предложение за законодателен акт желаеше да включи фразата „религия или атеизъм”, окончателният закон, прокаран вчера, гласи „религия или нерелигия” – по-широк термин, който включва атеистите, но също и други, които могат да бъдат изключени от атеистичната категория.
Коментар на Последните дни:
На пръв поглед този закон дава права на всеки да вярва в каквото иска и да се чувства свободен да изповядва възгледите си. Но всъщност е изключително коварен. Ако се погледне повърхностно на него едва ли може да се намери причина за критика. Но пък от друга страна неговото прилагане ще създаде предпоставки за невъзможност да се проповядва истината. Вярно, че свободата, която се дава на всеки човек е дадена от Бога, но също така е вярно, че чрез този закон се цели Божието слово да бъде "арестувано"! Ако някой се опита да каже на вярващи, които се покланят на идоли, че това е недопустимо, ще попадне под ударите на тази наредба. Същото е по отношение на четвъртата заповед. Както и на ред други вярвания, нямащи нищо общо с Библията.
Този и други подобни закони показват, че времето на благодатта е на приключване и скоро Бог ще оттегли закрилата си от нашия бунтовен свят.