Последните дни
  • Начало
  • Библия
  • Новини
  • Мнението ми
  • Статии
  • Теологични измами
  • Истински Адвентизъм

Папската визита в Румъния под знака на икуменизма и Богородица

30/5/2019

Comments

 
PictureСн. vaticannews.va
 vaticannews.va пише:

„Да вървим заедно”: това е мотото на 30-то апостолическо международно пътуване на папа Франциск, което ще се проведе от 31 май до 2 юни в Румъния, точно 20 години след посещението на св. Йоан Павел II през май 1999. Папа Бергольо ще посети градовете Букурещ, Яш и Блаж и богородичното светилище Шумулеу Чук. Предвидени са да произнесе три слова, три проповеди и два официални поздрава, всичките на италиански, и молитвата Отче Наш на латински.

Димитър Ганчев-Ватикана


"Искам да посетя всички области, които могат да посетят, и които представляват етническото, културното и религиозно богатство на Румъния". Това каза временният директор на Ватиканския пресцентър, предавайки думите на папата, които са в основата на 30-тото международно апостолическо пътуване на папа Франциск в Румъния, от 31 май до 2 юни. Папа Франциск отива в Румъния 20 години след "историческото пътуване на Йоан Павел II, първо на един папа в страна с предимно православно население", но което бе фокусирано само в Букурещ.

Посещение с подчертан икуменически характер

Това ще бъде посещение "със силно изразен икуменически характер" и много динамично - със самолет и с хеликоптер - именно защото папата иска да посети всички основни области на страната: Полакия, Молдова и Трансилвания", обясни ватиканския говорител по време на брифинга. "Много силно ще присъства темата за икуменизма на кръвта, по-специално на беатификацията на седемте мъченици, планирана за последния ден", каза Джизоти. Разбира се, заедно с посещението на католическата общност в страна с около 20 милиона жители, с голямо православно мнозинство (80% православни и 7% католици) и характеризираща се с етнически плурализъм, по-специално на унгарците, както и на ромите, "два много важни елемента“ в предстоящото пътуване на папата.

Темата за Европа

 „Очакването на папата е голямо, особено в Букурещ, и можем да очакваме много голямо участие, не само на католици", каза Джизоти. Запитан от журналисти за присъствието на темата за Европа в папската визита, ватиканския говорител посочи, че "папата отива в страна, която предстои да приключи шестмесечното си председателство на ЕС. Мисля, че някои от папските слова  ще могат да бъдат прочетени в тази светлина. Със сигурност, Светият отец има предвид многоетническото измерение и многото румънци, които емигрират в много европейски страни”.

Реституцията на църковните имоти

Относно реституцията на църковните имоти, Джизоти го нарече „един от най-деликатните въпроси, който не е нов. Доколкото знам, не са предвидени официални изказвания по тази тема. Очевидно това е актуална тема: има около 2600 църковни имота и само една малка част от тях са върнати. Това е тема, която представлява раната от миналото, но която все още е налице: засега официално няма да бъде разглеждана. Беатификацията със сигурност ще бъде много важна за укрепването на диалога между католиците и православните".

Диалог с Православната църква

Два са едни от най-важните моменти от тридневното посещение на папата: на първо място, срещата между папа Франциск и православния румънски патриарх Даниел, а след това и срещата със Светия синод, последвана от посещение в новата православна катедрала в Букурещ, където ще бъде произнесена молитвата молитвата Отче Наш. Новата православна катедрала е финансирана със значително дарение от около 200 000 долара от папа Войтила през 1999 г. и открита миналата година от Вселенския патриарх Вартоломей, чието строителство ще бъде завършено през 2024 година. На фона на църковна музика и песни, в присъствието на постоянния Синод, папа Бергольо ще се моли близо, но не заедно с патриарх Даниел: всеки ще произнесе молитвата на своя език – папата на латински, а патриарх Даниел на румънски, след това и двамата ще произнесат слова.

Божествена литургия за беатификацията на седем епископи мъченици

Другият важен момент е Божествената литургия, която ще бъде отслужена на 2 юни в Блаж, в западната част на Румъния, по време на която папа Франциск ще обяви за блажени седем гръкокатолически епископи мъченици по времето на комунистическия режим. Литургичното честване ще се превърне в послание за "икуменизма на кръвта", тоест, връзката между християните, която се утвърждава в мъченичеството и скъсява доктриналните и богословски дистанции. "Това ще бъде вълнуващ етап от посещението - каза Джизот- в който ще бъде изразена благодарност за християните по целия свят, които и до днес - може би повече от първите векове, както често повтаря от папата - не се отказват от вярата си въпреки преследванията”.

За пръв път Франциск ще предстоятелства византийската литургия, на която  ще произнесе проповед, но литургията ще отслужи кардинал Лусиан Мурешан, настоящ върховен архиепископ на гръкокатолическата църква в Румъния. „Блаж е много важно място за католиците в Румъния“, подчерта Алесандро Джизоти. Наричан е „сърцето на гръкокатолическата църква в Румъния", където в средата на XVIII век е извършен първият католически превод на румънски език на Светото Писание. Символично е и мястото на литугията - така нареченото "Поле на свободата", на което през 1848 около 40 хиляди души поискаха признаването на румънския народ като нация, свобода и граждански права, и което в тъмните години на диктатурата става свидетел на мъчениците от гръкокатолическата църква., които не се поддават на натиск от режима и отказват да се присъединят към Православната църква.

Среща с ромската общност

Следобед, преди да замине за Рим, Франциск ще се срещне в Блаж и с ромската общност, важна част от мултиетническата и мултирелигиозна мозайка, съставляваща Румъния. Срещата ще се проведе в енория, построена през 2017 и открита преди две седмици в квартал Барбу Лаутару. Малка структура, която ще побере около стотина души, сред които гръкокатолически свещеник от ромски произход, който ще поздрави папата от името на общността.

Богородичният аспект на посещението

Папската визита преминава и под знака на Дева Мария, който се вижда и в логото на тази 30-та папска визита, изобразяващо Дева Мария на път с румънския народ. В този смисъл, кулминационният момент ще бъде посещението на папата на 1 юни в богородичното светилище Шумулеу Чук, в Трансилвания. Това е богородична църква разположена във францискански манастир, която е начирана „сърцето на унгарците", които ще бъдат мнозинството от 110 хиляди вярващи, които се очаква да присъстват на папската литургия. "Очакваме много по-голям брой, двойно, ако не и тройно", каза ватиканския говорител. В продължение на векове светилището е дестинация за поклонници от цял свят. В него се съхранява голяма дървена статуя на Мария, датираща между 1515 и 1520, оцеляла след пожара през 1661, в подножието на която папа Франциск ще постави златна роза в знак на преданост“.

Среща с младежите в Яш

Богородичната нишка ще продължи и в Яш с частната визита в катедралата Санта Мария Реджина, в чиято крипта се съхраняват мощите на блажения епископ Антон Дурковичи, мъченически убит през 1951 г. В този град сред най-старите в Румъния, важен политически и икономически център и културна област на Молдова, ще се проведе срещата на папата с младежите и със семействата на площада пред Двореца на културата. "Вече има 60 хиляди записани, но се очаква техния брай да надхвърли 100 хиляди, много от тях са млади хора", допълни Джизоти. Той припомни също, че при посещението си през 1999 "Йоан Павел II е искал да отиде в Яш, за да се срещне с младите хора, но само е отправил поздрав към тях. Сега Франциск осъществява една мечта на своя предшественик”.

Папа Франциск ще бъде придружаван от кардиналите Леонардо Сандри, префект на Конгрегацията на Източните църкви и Курт Кох, председател на Папския съвет за християнското единение. Заедно с тях и кардинал Анджело Бечу, префект на Конгрегацията за каноничните процеси на светците.
Коментар на Последните дни

Три седмици след посещението си в България и Македония Франциск отново се доближи до нашата страна. Този път с дестинация - Румъния. При идването си у нас малцина видяха детайли от сближаването между Католическата църква и православните, но сега положението е доста по-различно. Румънската православна църква освен всичко друго е задължена на Ватикана за дарението, направено за катедралата, финансирана от Йоан Павел II с 200 000 долара. Сега, макар на пръв поглед да спазва известна дистанция при посещението на Франциск, тя ще бъде доста по-близо до него, за разлика от православните в България. Берголио навсякъде, където отиде, използва едно клише: "икуменизъм на кръвта", което за непознаващите Божието слово е достатъчен повод за единение, макар никъде Библията да не говори за нещо подобно. Нещо повече. Обединение на основата на загиналите за вярата води до разбирането, че независимо кой поради каквато и да е причина е изгубил живота си, може да послужи за сближаване на вярващите. Така дори убийци, загинали при нападение срещу друговерци, могат да послужат за основа на икуменизма! Господ Исус Христос обаче каза, че иска Неговите ученици да са едно не на човешки идеи, а на базата на Божието слово. Нещо, което се разминава с думите на Франциск, обявил, че мъченичеството скъсява дистанцията между вярващите и така доктрините стават ненужни: всеки може да вярва в каквото си иска, важното е всички да си протегнат ръце!

Има още два детайла, заслужаващи внимание. Първият е, че Франциск ще се поклони пред статуя на Дева Мария в знак на преданост, което за познаващите Библията е достатъчно доказателство кой е господарят на понтифекса - самият Сатана.

Вторият, който сега все още е спорен и ще се разбере в бъдеще дали казва това е, че Франциск до голяма степен повтаря действията на Йоан Павел II  и постъпва в неговия дух. Може би ще кажете, че повдигам една измислена теория, подета преди години от някои хора. Но е редно да се внимава, понеже може да се окаже, че това е сериозен знак за времето, в което живеем. До момента на избирането на Франциск някои тълкуваха записаното в Откровение 17 гл:

Откровение 17:10. те са и седмина царе, от които петимата паднаха, и единият сега е, а другият още не е дошъл, и когато дойде, трябва само малко да постои;
11. и звярът, който беше и го няма, той е осмият цар, който е от седемте, и отива в погибел;

като обяснение, че от възстановяването на Ватикана като държава при Пий XI ще последват още шестима, като последният ще бъде Бенедикт XVI. След когото Йоан Павел II ще бъде възкресен и ще бъде осмият. Тази теория беше доста интересна, но и нелогична. Защо? Защото Библията на много места говори за нещо подобно, но не в смисъл на възкресение. Например, когато ставаше дума за Йоан Кръстител Господ каза:

Лука 1:17 Той ще предиде пред лицето Му в духа и силата на Илия, за да обърне сърцата на бащите към чадата, и непокорните към мъдростта на праведните, да приготви за Господа благоразположен народ.

Но Христос не каза, че Илия ще слезе да приготви пътя пред Него, а че това ще бъде Йоан в духа на Илия. Сатана никога не прави нещо по-различно от това, което Бог прави, само дето изопачава нещата. И така, ако обърнем внимание на това кой е Берголио, ще видим нещо много интересно. Йоан Павел II издигна този човек до възможността да бъде евентуален негов наследник. Поведението на Берголио е същото, каквото беше на Войтила. По подобен начин печели хората. Дори по подобен начин, може да се каже, е протекъл животът им: Войтила - като работник при хитлеристите, Франциск - като помощник на хунтата в Аржентина. Сега Франциск по същия начин обединява всички, среща се с всички, говори за това, че няма никаква разлика между религиите, точно както Войтила целуваше корана и присъстваше на събирането на хиляди деноминации.

Дали няма да се окаже, че Франциск всъщност е точно този, за когото пише в стиховете в Откровение 17 гл., но пророчеството е било тълкувано неправилно, а не в смисъл, че осмият ще бъде йезуит, който е от същата църква, но друг и който ще има подобен живот и поведение (а и успех), като шестият? Скоро ще разберем дали той не е "възкръсналият" Йоан Павел II, всъщност, човекът, дошъл "в духа на Войтила"?

Николай Георгиев
Comments


    Автор

    Последните дни

    DMCA.com

    Архив

    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.