
Варшава развали отношенията си с най-важния си съсед - Берлин
Недемократичната политика на Полша застрашава целостта на Европейския съюз много повече, отколкото излизането на Великобритания от общността, пише в „Нешънъл Интерест” (The National Interest) Адам Твардовски – научен сътрудник към американския Център за нови подходи към охраната на сигурността.
Полша, Унгария, Чешката република и Словакия призоваха от Варшава за създаване на обща европейска армия и реформи в ЕС.
Но е много по-малко вероятно да може да издържи на нарушенията на своите закони и пренебрежението спрямо собствените му ценности от страните-членки, които се присъединиха преди около 10 години, като предизвикаха огромни рискове и разходи за общността.
Преди само година Полша за пръв път в историята си имаше огромно влияние в ЕС. След присъединяването Варшава проведе реформи, разви икономиката и зае място сред водещите държави в европейския проект. Нещо повече, през 2014 година лидерите на ЕС „символично” назначиха полския премиер Доналд Туск за ръководител на Европейския съвет.
Полша стана остров на политическа и икономическа стабилност, а в гласа ѝ започнаха да се вслушват както никога досега.
Нещата се промениха коренно през 2015 година, когато на власт се върна председателят на управляващата партия „Право и справедливост” Ярослав Качински, който стана и фактическият лидер на държавата.
Варшава развали отношенията си с най-важния си съсед - Берлин, а репутацията на Полша като надежден европейски партньор беше опетнена след отказа да сътрудничи с ЕС при решаването на проблемите с имиграцията и промяната на климата.
Направените промени в законите за медиите и за Конституционния съд поставиха под въпрос жизнеспособността на полската демокрация и предизвикаха наказателна процедура от Европейската комисия.
Царящите в Полша политически настроения са много привлекателни за евроскептиците. Хора с такива възгледи могат да подкопаят европейските норми на живот, като при това се възползват от всички предимства на членството в ЕС. В този случай проектът за обединена Европа ще пострада много по-тежко, отколкото от Брекзит.
Коментар на Последните дни
Миграцията, противоречията, желанието всеки да налага волята си в Европейския съюз все-повече нагнетяват напрежението между страните-членки и колкото повече се говори за единство, толкова повече центробежните сили нарастват. Страните от Вишеградската четворка искат да бъдат считани за пълноправни членове на ЕС, но държавите - основателки предпочитат да налагат волята си, ползвайки страните от Източна Европа за пазари и за щит срещу предполагаемата заплаха от страна на Русия и мигрантите. При такова отношение е естествено да има ответна реакция. Но вместо да се вземе предвид причината за недоволството, натискът продължава, а недоволните биват обвинявани в недемократичност! Сега обаче положението може да ескалира, не само поради недоволството, но и поради искането за създаване на обща европейска армия и за реформи в ЕС. На западните страни никак не им се иска да се променя статуквото и наглетяването на напрежението по този и други въпроси накрая може да доведе до реално разделение на съюза на две части, които да "изпълнят" представената от Йоан Павел II карта на света.
Николай Георгиев