
Деветима от десетима католици гледат на папа Франциск благосклонно, наравно с оценките за Йоан Павел II
Почти две години след като стана лидер на Католическата църква, папа Франциск продължава да става все по-популярен сред американците.
Деветима от десетима американски католици сега казват, че имат благосклонен възглед за Франциск, включително почти шестима от десетима, които имат „много благосклонен” възглед. Степента на благосклонност към Франциск сред американските католици е сравнима с тази към папа Йоан Павел II през 1980-те и 1990-те години и е надвишила всяка степен на благосклонност за папа Бенедикт XVI в проучванията на Pew Research Center.
Последното проучване на Pew Research Center, проведено от 18-ти до 22-ри февруари 2015 год. на стационарни и мобилни телефони при извадка на национално ниво от 1504-ма пълнолетни, открива, че популярността на папата е много широка. Към него най-разпространено е възхищението при католците, но шестима от десетима протестанти и две трети от религиозно неопределящите се също гледат на него с благосклонност. Той е виждан по-благосклонно от американците на възраст над 65 години, отколкото от хората под 50, но дори и тези във втората категория изразяват най-вече положителни мнения за папа Франциск. Както мъже, така и жени, дават на Франциск положителна оценка и републиканците и демократите са обединени в оценката си за него.
Възгледите на католиците за папа Франциск
Сред католиците онези, които посещават редовно литургия, дават на Франциск много положителна оценка. В действителност почти всички католици, които посещават литургия всяка седмица, дават на папата благосклонна оценка (95%), включително две трети, които изразяват „много благосклонно” мнение за Франциск.
Това почти единодушно одобрение към понтифекса поразява дори силно наблюдателните католици. В пет отделни изследвания по време на понтификата на папа Бенедикт XVI – от 2005 до 2013 год. – най-високата оценка на благосклонност за предшественика на папа Франциск сред редовно присъстващите на литургия католици беше 88% и се снижи до 77%.
Настоящото проучване открива, че 86% от католиците, които посещават литургия по-рядко, също дават на Франциск положителна оценка, включително половината от тях, които го оценяват много благосклонно.
Има минимални различия сред католиците в пол, етнос, политическа ориентация или възраст, когато става дума за чувствата им към папата. От Франциск се възхищават в голям мащаб мъже и жени католици, както белокожи, така и испански католици, републиканци и демократи, пълнолетни католици под 50-годишна възраст, както и по-възрастни католици.
Възгледи за папа Франциск сред други религиозни групи
Въпреки че най-топлите оценки за папа Франциск идват от католическите му събратя, мнозинства от други големи религиозни групи в Съединените щати също гледат на него с благосклонност. Франциск е високо оценяван дори сред неопредящите се религиозно (хора, които нямат конкретна религия или описват себе си като атеисти или агностици). Две трети от религиозно неопределящите се (68%) сега поддържат благосклонен възглед за папата, което е повишение от онези 39%, които казаха същото непосредствено след избора на Франциск. И дялът от неопределящите се религиозно, които имат неблагосклонен възглед за Франциск е паднал от 27% до 16% през последните две години.
Три четвърти от белокожите протестанти в основните деноминации (74%) казват, че имат благосклонно виждане за папа Франциск, в сравнение с 65% през март 2013 год. Повечето белокожи евангелски протестанти (60%) също изразяват позитивни виждания, въпреки че траекторията на мненията на евангелистите за Франциск е била някак различна от моделите, наблюдавани сред други групи с течение на времето.
Сред повечето религиозни групи в Съединените щати степента на благосклонност към Франциск се е по вишила, като повече хора са се запознали с папата и са станали способни да изразят мнение за него, докато дeлът, изразяващ неблагосклонен възглед, е останал относително стабилен (сред католиците и белокожите протестанти в основните деноминации) или е намалял (сред религиозно неопределящите се). Противоположно на това, дялът на белокожите евангелисти, даващи на Франциск неблагосклонна оценка, се е увеличил с 13% (от 9% до 22%) от дните точно след избора му. Все още повечето белокожи евангелисти изразяват положителни възгледи за Франциск днес (60%), отколкото към папа Бенедикт XVI, който беше виждан като цяло благосклонно от около половината евангелисти в проучванията на Pew Research Center, провеждани по време на понтификата му.
Коментар на Последните дни:
Това проучване категорично сачи: все повече хора в САЩ се впечатляват от Франциск и се възхищават от неговите действия. При положение, че той едва навършва две години от началото на понтифика си, високите проценти на одобрение са изумителни. С всяко свое действие той предизвиква одобрението на огромен брой хора и едва ли възходящата посока на отношение към неговата личност ще спре през септември, когато ще говори пред Конгреса. Напротив. Може би тогава одобрението към него ще достигне такива стойности, с каквито не може да се похвали никой държавен глава или религиозен лидер и едва ли след това ще е чудно, ако Америка приеме всичките му искания.
Надявам се, че колкото повече отиваме към края, толкова по-будни ще ставаме и ще следим внимателно за събитията, които ни показват изпълнението на пророчествата. Казвам го, защото спокойствието, което е навлязло в църквата, е довело дотам доста от нас и накрая е възможно думите на апостол Петър да излязат предупреждение, което не е стигнало до ушите ни:
1 Петрово 5:8 Бъдете трезвени, будни. Противникът ви, дяволът, като рикаещ лъв обикаля, търсейки кого да погълне.
Ако не обърнем внимание на предупреждението, ще трябва да се сърдим на себе си!