
Ситуацията на Корейския полуостров сега е в омагьосан кръг, заяви заместник-министърът на външните работи на Северна Корея Хан Сон-ньол в специално интервю за Асошиейтед прес.
Северна Корея няма да стои със скръстени ръце след заплахата на САЩ с превантивен удар, каза висшият севернокорейски дипломат и добави, че президентът Тръмп всява смут с агресивни туитове и с разширяващите се по мащаби военни учения в региона.
Той предупреди Вашингтон да прекрати военните си провокации срещу Пхенян. Дипломатът се спира по-конкретно на написаното от Тръмп в "Туитър", че "Северна Корея си търси белята".
"Сега ние сравняваме политиката на Тръмп срещу КНДР с тази на предишните администрации и стигаме до извода, че тя става по-злобна и по-агресивна. Каквото и да казват американските политици, ако техните думи имат за цел свалянето на системата и правителството на КНДР, ние категорично ще ги отхвърлим", каза севернокорейският дипломат.
Коментирайки изгледите за война, Хан посочи, че ако САЩ започнат безразсъдни военни маневри, то КНДР ще контрира с превантивен удар.
"Какъвто и ход да изберат САЩ, ние ще се справим и сме напълно готови да намерим отговор", заяви той.
Северна Корея ще извърши следващия ядрен опит, когато върховното командване реши, че моментът е подходящ, каза Хан. Според АП по време на 40-минутното интервю той е бил спокоен и учтив, но решителен в изразите си.
Китай може и да не окаже съюзническа помощ на КНДР, ако американските войски решат да нанесат удар по тази страна, съобщи днес вестник South China Morning Post ("Саут Чайна морнинг пост"), като се позова на китайски експерти и анализатори.
Вестникът, цитиран от ТАСС, отбелязва, че макар между двете страни да има договор за дружба, сътрудничество и взаимна помощ от 1961 г., Пхенян се е отказал да спазва режима за неразпространение на ядреното оръжие. По този начин е нарушено едно от условията на двустранния договор, отнасящо се до създаването на условия за мир и стабилност в региона.
"Китай се опасява, че падането на режима в Пхенян може да отприщи наплив на бежанци в КНР и да ликвидира буферната зона, отделяща американските войски от китайската граница", отбелязва вестникът.
А в "Туитър" се появиха шеговити постове, че след днешното използване на бомбата МОАВ в Афганистан, следващата цел на Тръмп е Пхенян.
Има нещо любопитно в историята през годините след Втората световна война. При всеки въоръжен конфликт след "откриването на враг, засягащ националните им интереси" Съединените щати са винаги предизвиканите. Следва предупреждение от тяхна страна, на което обектът на бъдещото нападение се изпъчва като петле на ранина и почва да кукурига, сякаш с това може да предотврати каквото и да е. Крайният резултат е довеждането на "настъпилата" интересите на Вашингтон страна до състоянието на жители от Средновековието.
Сега историята се повтаря за N-ти път. Съединените щати са"предизвикани", КНДР чрез своя президент се изрепчва, заявявайки, че от нападателите няма да остане нищо, а това означава, че съвсем скоро Вашингтон за пореден път ще изреве като змей...
Откровение 13:11 И видях друг звяр, който възлизаше от земята; и имаше два рога прилични на агнешки; а говореше като змей.
Противниците на Съединените щати скоро ще станат с един по-малко. А това ще означава и един противник по-малко за Ватикана, която е основата на всичко случващо се, както и на евентуалната война между Вашингтон и Пхенян.
Николай Георгиев