
На пациентите не им пука, стига да си върнат здравето
dnevnik.bg пише:
Точно един месец мина от началото на тестовия период на новата система за регистрация в болниците. Идентификаторът с пръстови отпечатъци вече се ползва в някои от най-големите болници в страната, а от 1 октомври става задължителен за всички лечебни заведения, които работят с Националната здравноосигурителна каса. "Дневник" посети Универсистетската многопрофилна болница "Св. Анна" в София (Окръжна болница), за да провери как се работи с устройството и софтуера му.
"Св. Анна" беше от първите пет болници, в които в края на юли бяха инсталирани устройствата за идентификация. Засега там има по една такава машинка на главната регистратура, в Клиниката по хирургия и в Спешното отделение. За процеса на новата регистрация разказва старшата медицинска сестра на хирургичната клиника Светла Колева. Тя работи със системата от самото начало, когато представители нафирмата-изпълнител "Стемо – Гама консулт" дошли да я инсталират и да обучат служителите.
Регистрацията става за 1 минута
По думите на главната сестра с апаратчето се борави много лесно и не отнема много време. Регистрацията и регистрирането на здравноосигурително събитие са две различни неща, подчертава сестра Колева.
Регистрацията е еднократното първоначално записване на човека в системата, а всеки следващ път, когато я използва - това е чекирането, с което в онлайн системата на касата се записва какво и кога му е правено, дали по клинична пътека за хоспитализация или за амбулаторна процедура, пояснява тя.
При първоначалната регистрация - когато пациентът все още няма профил в системата, е необходимо да му се запишат трите имена и ЕГН, след което да му се сканират два пръста по избор. В Окръжна са приели като стандарт това да са показалците на двете ръце, но може да са и други. И занапред, при нужда от посещение в друга болница - а от догодина (може би) и при личния лекар и в аптеките - трябва да се ползват същите два пръста, използвани при регистрацията.
Когато вече фигурира в регистъра, пациентът трябва само да си каже ЕГН-то и да положи пръст върху устройството. Отчитането отнема по-малко от 20 секунди, а от падащо меню здравният работник отбелязва за какво е там пациентът. "Предупреждаваме хората, че ако от тук им се наложи да отидат в друга болница, трябва да кажат, че вече имат регистрация. Там ще влязат само с ЕГН и показалец", казва Колева.
За месеца е имало само един технически проблем - устройството не разпознало отпечатъка на пациентка, която обяснила, че е работила тежка работа. Използвали друг пръст вместо показалеца за регистрацията и се получило, разказа сестрата. Това беше едно от притесненията преди въвеждането на системата - хипотезата, че при някои хора, например работещи с тежки химикали или с ампутирани ръце, няма да има опция за регистрация, но сестра Колева все още не е попадала на такива.
Реакцията на пациентите
"Пациенти видяха и се увериха, че не е никакъв проблем. Хората разбират, че това наистина не е никакъв пръстов отпечатък и не е някаква страшна информация, както изглеждаше, а само един код и той се ползва само в системата на касата. Няма нищо страшно, не отнема време, разбира се лесно от хората, като им се обясни за какво става въпрос", отговаря сестра Колева на въпроса дали има пациенти, които отказват да се регистрират.
И служителите на главната регистратура на болницата коментираха пред "Дневник", че не е имало пациенти, които да откажат регистрация с новото устройство. "И програмата и устройството са различни, но като цяло работата е същата", казва Ива Янкова иззад гишето. За момента там и в другите тестови болници все още се приемат и лични карти като идентификация.
"Всички се регистрират. Пациентите знаят, че влизайки в болницата, те трябва да се регистрират, а ние им казваме по какъв начин – дали по този, или друг. Приемат го съвсем спокойно. Те идват тук за лечение, не ги интересува в повечето случаи как точно ще се регистрират", коментира още сестра Колева.
Ако става въпрос за спешен пациент, първо се мисли за живота и здравето му, после за административните подробности, уверява тя. "Има време при престоя му да бъде регистриран. Никой няма да тръгне да му слага пръста на идентификатора, вместо да му спасява живота. Преди всичко сме медицински работници и това е ясно за всички", категорична е Колева. В случай на смърт - както и досега, обикновено починалите се изписват само по лична карта.
Приемът в болница от малко повече от една година насам ставаше само с лична карта. За целта през март 2015 г. в лечебните заведения бяха инсталирани четци, които поемат цялата информация от картата. Целта, както и на сегашното решение с пръстовия идентификатор, беше да се спрат злоупотребите с пациенти-фантоми и регистриране на недействителни дейности в болниците.
На въпроса защо се налага нова промяна в системата и не е ли била ефективна проверката с лични карти, сестра Колева отговаря, че не може да оспорва решението на министерството и на здравната каса. "Ние работим с касата, имаме договор и тя казва, че за да отчетем дейността си, трябва да работим по този начин. Да задаваме въпроса защо не е наша работа. Но не ни затруднява и не се притесняваме каква работа и дейност отчитаме, просто е сменен начинът", коментира тя.
Количество лична информация
По думите на сестрата на практика с новия идентификатор болниците получават по-малко лични данни, отколкото преди. Освен ЕГН-то четецът на лични карти записвал иномера на картата, адреса, дата и място на издаване. В новия софтуер фигурират само ЕГН и кодът, генериран по отпечатъка на пръста, пояснява Колева. И докато личната карта е преносима, второто не е.
По желание на пациента, при първата регистрация като лична информация той може да предостави и телефонен номер. Това е свързано с услуга, която ще върви успоредно с новата система на здравната каса от 1 октомври. Всеки регистриран може да изтегли мобилно приложение, което да го известява, когато на негово име се отчита извършена дейност, или т.нар. здравноосигурително събитие.
"Ако сте регистрирани и сте решили да използвате тази опция, могат да ви известяват, какво се случва с вашия код – дали са ви изследвали, дали пък не лежите някъде в болница без да знаете... По същия начин по който банката ви казва, когато се теглят пари от вашата сметка", дава пример сестра Колева. По наблюденията й, повечето пациенти се записват за тази функция, защото си дават сметка, че така се правят злоупотребите - без тяхното знание и присъствие.
Коментар на Последните дни
Още от Едем Сатана използва измамата и убеждава хората, че всичко се прави за тяхно добро. Начините му на действие се свеждат до два: измама и насилие, като често ги разменя, за да постигне целите си. Същото вършат и неговите слуги и макар на пръв поглед това да не се вижда в необходимостта болните да дават пръстови отпечатъци, целта е власт и контрол над свободата и ума на другите. Разбира се, всичко се представя като крайно необходимо и носещо полза на всеки, например: няма да могат да злоупотребяват с парите ви, няма да изтичат пари за неизвършени дейности в болниците, няма да бъде настаняван друг болен на мястото на "оригиналния" и т.н. Но целта изобщо не е намаляване трудностите на даващите отпечатъци и повишаване сигурността на банковите им сметки и предотвратяване злоупотребите. Прикритата цел е тотален контрол на всеки човек и към това се подхожда стъпка по стъпка, като темпото се ускорява. За да се постигнат целите се използват различни средства: стимулира се престъпността, като престъпниците не получават заслужените присъди; увеличават се безконтролно цените на продуктите; пуска се в "обръщение" инфрацията; кредитополучателите биват довеждани до изнемога с постоянно повишаване на лихвите; други пък биват оставяни да вземат необезпечени кредити и така завличат другите потребители и държавата; разпространяват се порнографски материали, които карат хората да не мислят; алкохолът се издига на пиедестал; наркотиците вече се представят като лекуващи рак и други болести и т. н. Затова малко хора вникват в скритата цел на идеята за здравни услуги, подсигурени с пръстови отпечатъци. А това всъщност е стъпка към чипирането, което ще бъде използвано, за да не може хората да се измъкнат от тоталния контрол и ще бъдат принудени или да приемат белега на звяра, или ще се превърнат в престъпници на Новия световен ред.
За всичко това спомага невежеството и незаинтереността на хората. Но още по-лошо е, че ние като адвентисти не обръщаме внимание на събитията и когато се заговори за чипове, махаме с ръка и казваме: "О, това не е белегът! Спокойно!" А замисляме ли се, че белегът може да влезе в сила тогава, когато има как да се контролира кой го спазва? Вместо да се обърне внимание на приближаващото чипиране, пастори изнасят проповеди (ако изобщо се заговори по този въпрос) на тема: "Чипът не е белегът на звяра" и по този начин подготвят адвентистите за чипиране! Има достатъчно доказателства, че чиповете не само дават информация за човека, но влияят на мозъка му. Кой ще носи отговорност за тези, които са били подведени да си поставят подобни устройства?
Намираме се не във времето на края, а в края на времето! Ако не се стреснем и осъзнаем, лесно ще станем плячка на Големия измамник и няма да се усетим чак докато Господ дойде.
Николай Георгиев