
Сътрудничеството между вярващите от различните религии не само допринася за културата на хармония и мир, а са нейното „пулсиращо сърце“. Това изтъкна папа Франциск на междурелигиозната и икуменическа среща за мир с която приключи втория ден от папската визита в Бангладеш.
На срещата, провела се в градината на архиепископията в Дака, присъстваха представители на 5 религиозни общности в страната: мюсюлмани, индуисти, будисти, католици и англикани. В своите поздравителни слова, почти всички цитираха драмата на етническото малцинство рохинга и заклеймиха фундаменталисткия тероризъм.
В словото си папа Франциск заяви, че за него тази среща е „многозначителна“ и „знак за усилията на религиозните лидери и техните последователи да живеят заедно в духа на взаимното зачитане и мира“. „В Бангладеш, където правото на религиозна свобода е основен принцип, тези усилия са предупреждение за ония, които разпалват разделението, омразата и насилието в името на религията“, подчерта папата. „Песните и танците, одухотворили срещата, са красноречив знак за желанието за хармония, братството и мира на които учат световните религии“.
За постигане на културата на срещата, диалога и сътрудничеството за благото на човешкото семейство не е достатъчно само толерантността, отбеляза папа Франциск. Необходимо е „да се подаде ръка на другия, с доверие и разбиране, за изграждането на единение в което на различието се гледа не като заплаха, а като източник за обогатяване и израстване. Нужно е да отворим сърцата си, за да видим другите като път, а не като препятствие“.
Папата обясни какво означава това: „отварянето на сърцето“ е врата, а не абстрактна теория, която позволява да се започне диалог на живота, а не обикновена размяна на идеи. „Изисква добра воля и прием, а не безразличие и недомлъвки, за да се изразят най-дълбоките убеждения. Означава споделяне на нашата различна религиозна идентичност, но винаги със смирение, почтеност и уважение“.
„Отварянето на сърцето“ означава също и „стълба“ към Абсолюта – продължи папа Бергольо. Трансцедентното измерение на нашата дейност ни припомня нуждата от пречистване на сърцата, за да можем да видим всички неща в тяхната истинска перспектива. Тогава нашия поглед става по-ясен“. И накрая, допълни папата, „отварянето на сърцето“ означава „път“, в търсене на доброто, справедливостта и солидарността“:
„Сътрудничеството между вярващите от различните религии не само допринася за културата на хармония и мир, а са нейното „пулсиращо сърце“, каза накрая папата:
„Колко много се нуждае съвременния свят от това сърце, за да се противопостави на вируса на политическата корупция, разрушителните религиозни идеологии, изкушението да си затвориш очите пред нуждите на бедните, бежанците, преследваните малцинства и най-уязвимите“.
Днес присъствието на Бог се нарича рохинга
На междурелигиозната и икуменическа среща присъстваха и 16 представители на малцинствената мюсюлманска група рохинга избягали от Мианмар, към които папата се обърна със следните думи: „Вашата драма е много голяма и тежка, но тя има място в нашите сърца. От името на всички, които ви преследват и ви причиняват зло, искам прошка“.
„Тези наши братя и сестри – каза Франциск – са образ на живия Бог. Според традицията на вашата религия, Бог е взел вода и в нея е сложил сол, душата на хората. Всички ние имаме Божията сол в нас. Тези наши братя и сестри също. Обръщам се към вашето сърце да приеме прошката, която искаме. Нека продължаваме да бъдем близо до тях, за да бъдат признати техните права. нека не затваряме сърцата си и не обръщаме главата си на другата страна. Днес присъствието на Бог се нарича рохинга“.
Коментар на Последните дни
Това обръщение на папата вероятно е покъртило сърцата на присъстващите. Думите му са толкова прочувствени и изразяват такова съпреживяване страданията на представителите на групата рохинга, че вероятно сълзите са напирали по страните на само на бежанците и участниците в икуменическата среща, но и на самите журналисти. Витиеватите изказвания на Франциск, произнесени с благия и нежен глас от понтифекса, спокойното му държание и бавните му маниери внушават на всеки, който го гледа и слуша едно почти страхопочитание! За съжаление между думите му и Божието слово има цяла пропаст! Дори "на първо четене" се разбира, че целта на Франциск е да обедини всички срещу всеки различен, срещу всеки, който няма да се съгласи да бъде от "мнозинството" -
"...тези усилия са предупреждение за ония, които разпалват разделението, омразата и насилието в името на религията“, подчерта папата. „Песните и танците, одухотворили срещата, са красноречив знак за желанието за хармония, братството и мира на които учат световните религии“."
От сега става ясно какво чака всеки "различен". Гоненията вече се подготвят в пълен мащаб и в момента Франциск само поставя "границите", внушавайки на слушателите, че разделенията са дело на малцина фундаменталисти и поради техните учения съществуват омраза и насилие, които разрушават хармонията и мира! "Отървете се от тях и братството ще се възцари навсякъде"!
И за да подчертае колко е съпричастен към всички и как страда неговото "бащино" (папско) сърце, той като Христос пое върху си винага на всички:
"От името на всички, които ви преследват и ви причиняват зло, искам прошка“.
Още ли има съмняващи се, че този човек е ръководен лично от Сатана?
П.П. Отделно ще разгледам общата молитва, която е не по-малко шокираща и може директно да се свърже с пророчествата за времето на края.
Николай Георгиев!