
От 5 до 9 септември, на гръцкия остров Лерос, ще се проведе среща на Координационния съвет на Международната смесена комисия за богословски диалог между Католическата и Православната църква.
Домакин на срещата ще бъде православният митрополит Паисий от Вселенската патриаршия. Работите ще бъдат председателствани от кардинал Курт Кох, председател на Папския съвет за насърчаване на християнското единение и от архиепископа на Телмесос, Йов Геча от Вселенската патриаршия. След публикацията на съвместния документ, озаглавен „Синодалност и примат през първото хилядолетие. Към общо разбирателство, в служение на единството на Църквата“, станала през миналия месец септември в италианския град Киети, Координационният комитет има за задача да програмира бъдещите стъпки на богословския католическо-православен диалог.
Сближаването между католици и православни е най-трудната точка от плана за обединение на Католическата църква. Ватикана успя да се сближи с евреите, с будистите, с мюсюлманите, с евангелистите, с харизматиците, с валденсите, с англиканите, с лютераните, с методистите и с още редица религии и деноминации. Но разделението между католици и православни, което изглежда нищожно на фона на разминавания между католическите и протестантските учения например или между юдейските учения и тези на Католическата църква, е препятствие, приличащо на цяла пропаст. Вероятно последните, които ще предадат ученията си и ще приемат папата за свой лидер, ще бъдат именно православните. Поне някои от църквите им. Засега си личи, че следващите Вартоломей са готови да "целунат пръстена на папата". Може би именно техни представители ще участват на спомената среща, а от нея да отсъстват представители на Москва. Но дори само една част от Православните църкви да бъдат представени, това пак ще бъде успех на Франциск, и той ще увеличи "свитата" си от покорени църкви и религии, приближавайки се към изпълнението на стиха:
Откровение 13:3 И видях една от главите му като че ли смъртно ранена; но смъртоносната му рана оздравя; и цялата земя учудена отиде след звяра и поклониха се на змея по причина, че даде властта си на звяра;
Така че дали Руската православна църква или нейните послушни посестрими, като Българската ще отсъстват, това няма да намали успеха на Франциск. Нещо повече. След подобни срещи без тяхно участие положението им става все по-неблагоприятно в очите на тези, които вярват, че само обединението на цялото християнство е изпълнение на Божията воля.
Накрая и несъгласните ще се поклонят на понтифекса и ще станат част от антуража му. Още отсега се вижда накъде отиват нещата, щом ще се обсъжда "примата през първото хилядолетие" - става дума за върховенството.
Николай Георгиев