
Докато ожесточените пожари опустошават Амазония и други части на света, председателството на Латиноамериканския епископски съвет (CELAM), разпространи декларация на 22 август, за да изрази своята загриженост и да поиска бързи действия на правителствата и международна общност.
Декларацията, подписана от председателя на Селам, монс.Мигел Кабрехос Видарте, архиепископ на Трухильо (Перу), цитира работния документ на Синода за Амазония (Instrumentum Laboris): „В тропическите гори на Амазония, от жизненоважно значение за планетата, отприщи дълбока криза, причинена от продължителна човешка намеса, в която преобладава „културата на негодното“ и стремежа за трупането на печалба“.
Ако Амазония страда, светът страда"
„Призоваваме правителствата на амазонските страни, особено Бразилия и Боливия, ООН и международната общност да предприемат сериозни мерки за спасяване на белите дробове в света – пишат латиноамериканските епископи. Случващото се в Амазония, не е просто локален проблем, а глобален. Ако Амазония страда, светът страда". Припомняйки думите на папа Франциск, епископите призовават „отговорните в икономическата, политическата, социалната сфера, всички мъже и жени с добра воля“, да бъдат „пазители на творението, на Божия промисъл, вписан в природата, на човека и на околната среда. Нека не оставяме знаците на унищожението и смъртта да съпътстват нашия свят “.
Съпричастие към коренното население
„Надеждата породена от предстоящия Синода за Амазония, свикан от папа Франциск, сега е помрачена от тази екологична трагедия – посочват още епископите. На братята от коренното население, които живеят в тези ценни гори, изразяваме близостта си и присъединямаве гласа си към техния вик към света, призовавайки за солидарност и бърз отговор за спиране на това опустошение“.
Почти двойно увеличаване на броя на пожарите
Пожарите, засягащи тропическите гори на Амазония от началото на юли, са с изключителен мащаб. Пожарите се засилват през последните дни, особено в Бразилия, която има 60% от повърхността на „зеления бял дроб“ на планетата. Засега не е възможно да се оцени степента на щетите. Засегнати са няколко региона, като например Рондония, Амазонас, Рораима или Мато Гросо. На 19 август град Сао Пауло беше затъмнен, сред бяла дневна светлина, отчасти заради изпаренията.
Броят на горските пожари в Бразилия тревожно се увеличава: според данни на Националния институт за космически изследвания (INPE), от януари 2019 г. в страната са регистрирани 72 843 пожара, в сравнение с 39 759 през 2018 г., 83% увеличение. Ускореното обезлесяване и значителната суша до голяма степен обясняват това увеличение.
В Южна Америка, Бразилия е страната, която е най-засегната от горски пожари през 2019 г., следвана от Венецуела (26 453) и Боливия (16,101), сочат данни, дадени от телевизия BFM.
Тежко наследство за следващите поколения
Относно последствията от пожарите, Стефано Раймонди от Службата за защитени територии от неправителствената организация Легамбиенте заявява, че „от една страна, има непосредствен ефект от емисиите в атмосферата на големи количества въглероден диоксид, който захранва парниковия ефект; от друга страна има фактът, че в бъдеще тези гори няма да допринесат в продължение на десетилетия за усвояването на газовете, които допринасят за промяна на климата. Губим гори, равни по размер на цели европейски държави. Бъдещите поколения ще плащат за тези огромни щети".
Коментар на Последните дни
Пожарите и другите бедствия, които сполетяват земята наистина са притеснителни, но по-притеснително е, че с тях се занимават представители на различни деноминации и религии. Дори да оставим настрана коя от тях е в истината, задачата им е да водят хората към спасение, а не да се занимават с пожари, наводнения, земетресения, климатични промени, икономически кризи и други подобни проблеми. С поведението и призивите си те доказват, че това, което вършат, няма нищо общо с Божието слово и са фалшиви служители на Бога. Когато апелират за спасяване от бедствията, вместо от греховете, те насочват "обикновените" хора към обединение в името на настоящия живот и по този начин ги "връзват на снопи за изгаряне". Разбира се, няма нищо лошо светът да бъде предупреден да се отнася внимателно към всичко, което Бог е създал, но истинската цел съвсем не е опазване творението, а налагане тотален контрол и глобална диктатура под маската на загриженост за климата и за бъдещите поколения! Тези пожари сякаш идват точно навреме, предвид глобалните стачки на 20 и 27 септември, събирането на ООН за климатичните промени на 23 септември, "представленията" на Грета Тунберг в Канада, Мексико и Чили и Амазония през октомври. Случващото се навежда на мисълта, че ако не всички, то голяма част от тях да са умишлено предизвикани, за да има основание искането за въвеждане на извънредни закони!
Не случайно в Библията пише:
2 Солунци 2:7. Защото оная тайна, сиреч, беззаконието, вече действува, но само догдето се отмахне отсред оня, който сега я възпира;
8. и тогава ще се яви беззаконният, когото Господ Исус ще убие с дъха на устата Си и ще изтреби с явлението на пришествието Си,
9. тогава, чието идване се дължи на действието на сатана, съпроводено от всякаква сила, знамения, лъжливи чудеса
10. и с всичката измама на неправдата, между ония, които погиват, защото не приеха да обичат истината, за да се спасят.
Николай Георгиев