
Европейската комисия обяви, че Полша има месец, преди Брюксел да заведе срещу нея дело в Съда на Европейския съюз заради спорни реформи в правосъдната система, предаде "Ройтерс".
През юли комисията започна наказателна процедура срещу Варшава и ѝ даде месец, за да разсее съмненията за правомерността на съдебната реформа и за възможността тя да подкопае полската демокрация. Тогава Брюксел предупреди, че ако тези притеснения не бъдат адресирани до месец, може да се вземат и по-сериозни мерки, включително задействане на известния Член 7 от Лисабонския договор, който може да замрази членството на Полша.
В съобщението от вторник Член 7 не се споменава. Еврокомисията обаче отбелязва, че това е втората стъпка от наказателната процедура и при отсъствие на мерки от Варшава след още месец тя "може да отнесе случая до Съда на Европейския съюз".
Комисията отбелязва още, че законът за съдилищата "дискриминира лица на полова основа", защото съдържа различни възрасти за пенсиониране на мъжете и жените. "Комисията също изразява правни притеснения, че давайки на правосъдния министър правомощията да удължава мандата на съдии, достигнали възраст за пенсиониране, както и да назначава и уволнява председатели на съдилища, ще се подкопае независимостта на полския съд."
"Новите правила дават на министъра на правосъдието възможност да упражнява влияние на отделни съдии чрез неясния критерий за удължаване на мандатите им и липсата на времева рамка за удължаването, което следователно подкопава принципа за невъзможността съдии да бъдат остранявани," казва още Брюксел.
Коментар на Последните дни
Без значение дали искането на Европейската комисия показва само едно: Държавните закони на която и да е страна-членка на ЕС са без значение пред тези на самия съюз. На практика членувайки в него държавите се отказват от независимостта си и трябва да приемат всичко, каквото им се нарежда от Брюксел. Това показва, че този съюз съвсем не е обединение на свободни държави, а страни, които сами са приели зависимостта от някакви институции, решаващи кое е право и кое не във всяка една от членуващите. Именно поради тази причина се случват проблемите и протестите в страните от бившата Вишеградска четворка, когато им се налага от Брюксел да приемат определен брой мигранти, защото правителствата нямат друг избор: ако изберат доброто за страната си, биват санкционирани от "центъра"; ако изберат да слушат "центъра", трябва да загърбят интересите на народа. Натискът не е само спрямо "бежанците", а и във всички области - селско стопанство, икономика, пътна мрежа и т.е. Едва ли това ще продължи дълго. Сякаш целта на Европейската комисия е да принуди страните от бившия социалистически лагер сами да излязат от ЕС... може би за да изпълнят начертаната преди няколко десетилетия карта на Новия световен ред с определените зони в нея.
Николай Георгиев