
bg.radiovaticana.va пише:
По време на полета от Истанбул за Рим Папа Франциск отговори на журналистически въпроси. 45 минутната пресконференция на борда на самолета бе повод Папата да засегне и разкрие виждането си за важни актуални международни теми.
Ислямофобията
„Коранът е книг а на мира“, тероризмът и ислямът не могат да бъдат приравнени, необходимо е мюсюлманските лидери да осъдят терористичните атентати“ , каза Папата. „Би било много хубаво, ако всички ислямски лидери – политически, религиозни и научни – ясно заявят и осъдят тероризма, което ще помогне на мнозинството от ислямското население да каже „Не“. Но това наистина трябва да стане чрез гласа на неговите лидери“.
„Не искам да смекчавам, нас, християните, ни гонят от Близкия Изток. Понякога, както видяхме в Ирак, в района на Мосул, те трябва да напуснат града или да плащат специален данък. Понякога ни гонят с бели ръкавици“.
Посещение в Ирак
Папата каза, че при турската му визита е имал голямо желание да посети бежански лагер, но не е било възможно по много причини, не само персонални. Тогава е поискал да се срещне с децата на бежанци, приети от отците салезиани. Папа Франциск изрази желанието да посети Ирак, но за момента това не е възможно: „Ако отида сега, това би създало сериозни проблеми за властите и за сигурността…Но много бих искал до отида“ .
Третата световна война
Както в предишни изказвания, Папата отново каза, че човечеството преминава трета световна война, но на части. Тази ситуацията е предизвикана от „неприятелства, политически икономически проблеми и за да се спаси системата в която централно място заемат парите, а не човека“. „Миналата година, през септември, се говореше, че Сирия разполага с химически оръжия, но смятам, че тя не може сама да ги произведе. Тогава кой ги е продал на Сирия? Може би някои от онези, които я обвиняваха, че разполага с тях? Не знам, но този трафик на оръжие и забулен с много мистерия“. Колкото до ядрените оръжия, Папата каза, че „човечеството все още не си е взело поука от миналото“.
Християнското единение
Относно диалога с православните, Папа Франциск потвърди, че той продължава. „Aко трябва да чакаме богословите да се разберат този ден никога няма да дойде – каза шеговито Папа Бергольо, цитирайки фраза на Патриарх Атинагор при срещата му с Павел VI преди 50 години: „Да оставим богословите да дискутират на един остров, а ние продължаваме напред!“. Папата подчерта, че католици и православни трябва да продължават да вървят заедно: „Това е духовния икуменизъм: общата молитва, съвместното сътрудничество и милосърдните дела“. Папата уточни, че „Източните католически църкви имат право на съществувание. Но униятството е дума от друга епоха“.
Желание за среща с Патриарх Кирил
Папата изрази желанието за среща с Московския патриарх Кирил: „Казах му: Ако ме поканиш, ще дойда там, където искаш. Той също има желание да се срещнем, но в настоящия момент войната в Украйна му създава проблеми“.
Приматът на Папата
Относно въпроса за примата на Римския Папа, който е главната пречка за християнското единение, Папа Франциск потвърди разположението изразено от Йоан Павел II да се намери формула, приемлива за Православната църква: „За формата на примата може да ни вдъхнови първото хилядолетие – подчерта Папа Бергольо. Не казвам, че Църквата е сгрешила, тя е извървяла своя исторически път. Но сега този път ни бе посочен от Йоан Павел II: „Помогнете ми да намеря общо съгласие в светлината на първото хилядолетие“. Но когато Църквата гледа само себе си, а не Христос, смятайки че тя е светлината, а не носител на светлината, тогава се създават разделения. Автореференциалността превръща Църквата в богословска организация с нетърговски цели“. Папа Бергольо пожела християните заедно да честват Възкресение Христово на една и съща дата.
Арменският геноцид
На въпрос за честванията на арменския геноцид през 2015, Папата припомни жеста на турския президент Ердоган, който написа писмо по повод годишнината, оценено като „недостатъчно“. „Според мен, това е подаване на ръка, малко или голямо, но позитивен жест. Трябва да се молим за помирението между народите с надеждата, че може да се достигне до приближаването чрез малки жестове и малки стъпки“. Папата изрази надеждата да бъде открита турско-арменската граница“.
Синодът за семейството и медийните критики
На въпрос за дебатите по въпроса за хомосексуалистите по време на работата на Синода за семейството, Папата припомни: „Синодът е етап, част от един път. Не трябва да се гледа на едно изказване или един проектодокумент изолирано. Синодът не е парламент, а защитено пространство, в което може да говори Светия Дух“.
Коментар на Последните дни:
Папата намери повод да привлече погледите на мюсюлманските лидери и на мюсюлманския свят с твърдението си, че Коранът е символ на мира. Дори да е искрен в разбиранията си Франциск говори неверни неща, защото в Корана Исус го няма. В отсъствието на Княза на мира мир не може да има! Папата е добре запознат с този факт, но е движен намерението да получи поклонение от целия свят. Ако гъделичка егото на мюсюлманите като миротворци, би могъл да ги привлече на своя страна. Така освен християните и втората по брой религия в света ще падне в краката му. Това не е всичко. Като показва разлика между ислямистите и мюсюлманите Франциск внушава на хората, че религиозният тероризъм е антихристът, който ще съсипе човечеството. И по този начин Католическата църква ще измие от себе си проляната през Средновековието кръв. А истинската цел на тази игра са тези, които пазят Божиите заповеди. За справянето с религиозния тероризъм се подготвят антитерористични закони, които са в разрез Божиите заповеди и несъгласните с Новия световен ред ще бъдат обявени за бунтовници против мира и човечеството.