
Папа Франциск повери на Дева Мария своята предстояща апостолическа визита, която от 19 до 26 ноември ще го отведе в Тайланд и Япония.
Молитва пред иконата на Salus popoli romani
Всеки път, когато посещава базиликата, папа Франциск полага венец с цветя и се спира за молитва пред иконата на Дева Мария Salus populi romani (Спасение на римския народ), намираща се параклиса „Боргезе“ или познат също като Паолинския параклис. В иконата на Богородица с Младенеца в ръцете си, папата вижда вярата на Божия народ, който в продължение на векове се събира около Девицата при нужда, измолвайки Божията благодат да слезе от небесата, защото „това, което е невъзможно за хората, не е невъзможно за Бога”.
Иконата „Salus popoli romani“
Salus populi romani „спасение на римския народ”, в смисъла на „застъпница“ е името, дадено през XIX век на византийската икона, изобразяваща Богородица с Младенеца, намираща се в параклиса Боргезе на базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим (една от най-древните базилики от V век, посветени на Богородица).
Изразът “Salus populi romani” е използван в римската правна система и езическите ритуали на древната римска република, изискваща протекцията на римските магистрати пред императора, но по времето на император Константин Велики това име вече се отнасяло до Мария като Божия Майка и първа застъпница за християните пред Бога.
Счита се, че тази Богородична икона е от първото християнско хилядолетие, а преданието свидетелства дори, че е рисувана от св. евангелист Лука. Според изследванията „Либерийската базилика“, наричана „Санта Мария Маджоре“, е основана от папа Либерий (352-366) и е възстановена и разширена от папа Сикст III. Вероятно иконата е донесена в Рим през IV век от св. императрица Елена, майката на император Константин.
Според сегашния образ, който показва различни последователни репродукции, датиращи от Средновековието, други изследователски хипотези определят, че иконата е нарисувана в един дълъг период – между V век и XIII векове. В продължение на векове иконата е била поставена над вратата на баптистуриума в базиликата „Санта Мария Маджоре“, а през 1240 г., както свидетелстват документите, иконата е наречена „Небесна Царица“ (Regina Coeli). По-късно иконата е преместена в кораба на базиликата и от XII век е била съхранявана в мраморна скиния. От 1613 г. е поставена над олтара на Паолинския параклис (построен специално за нея).
Иконата на „Salus populi romani“ е скъпа на папите и на йезуитите
Богородичната икона “Salus populi romani” винаги е била скъпа на йезуитите – така например свети Игнаций Лоьола отслужил първата си маса в „Санта Мария Маджоре“ и на папите. Папа Пий XII въздигнал почитта към небесната Царица, с провъзгласяването на догмата за Успение Богородично през 1950 г. Иконата е изложена през август 2000 г. по повод Световния младежки ден и по този повод свети Йоан Павел II я поверява на младите, заедно с Кръста, така „че да остане очевидно и видимо, че Мария е най-могъщата Майка, която води към Христос”. Така Йоан Павел II, от самото начало на понтификата си, постанови ден и нощ да гори светилник пред иконата на Богородица, като свидетелство за голямата му преданост към Девицата.
Коментар на Последните дни
Случаен ли е фактът, че Франциск постъпва по този начин преди посещението си в Тайланд и Япония? Оказва се, че преди всяко отпътуване и след всяка визита Берголио се отбива в римската базилика „Санта Мария Маджоре“. Той отива там не просто да се помоли, а да повери предстоящото си посещение на Дева Мария. А когато се върне, се „отбива“ да ѝ благодари. За православните и католиците това е нормално, но за познаващите Божието слово поведението на понтифекса се нарича идолопоклонство. Нещо повече. Берголио не просто се моли на една икона, но поверява мисията си на починал човек. Но с това не приключва мерзостта, която върши. Той се обръща към Мария, като към Майка на Бога и смята, че тя го води към Христос. Добре известно е кой внуши на Ева, че непослушанието не означава смърт, а прави от хората богове. Сега Франциск с молитвите си към „Мария“ всъщност се обръща към същия голям измамник и се надява от него на помощ в предстоящото пътуване. Князът на този свят няма как да откаже такава молитва и е сигурно, че визитата на понтифекса в Тайланд и Япония ще завърши с голям успех. Вероятно милиони демони ще придружават и работят за това по време на пътуването на Франциск и ще съдействат той да бъде приет като спасител на човечеството. Още отсега може да се предположи, че Берголио ще наблегне на братството между религиите и между хората, на мира между човеците и на борбата с климатичните промени, като последните са най-“невинния“ и най-коварния начин, чрез който той сближава хората, защото им внушава, че без обединение на всички за „общото благо“ земята ще бъде унищожена.
Четири детайла в информацията правят особено впечатление. Първият е, че Мария е наречена „най-могъщата Майка, която води към Христос. Вторият говори, че пред иконата на Дева Мария ден и нощ гори светилник. Третият – че иконата е наречена „Небесната царица“. А четвъртият – че тя е била винаги скъпа на йезуитите.
Дори само тези четири детайла са достатъчни за да се види какво християнство изповядва Франциск, а като се прибавят постоянните му молитви към иконата, „отчетите“, които прави пред нея, надеждите, че Мария ще съдейства за успеха на посещенията му и т.н. трудно може да се види в поведението му нещо библейско. Но да видим какво означават тези четири нарушения според Божието слово.
1. „Мария – най-могъщата Майка, която води към Христос“
Апостол Йоан писа, че има само един Ходатай между Бога и човеците, човекът Христос Исус. А Спасителят заяви:
Матей 11:28 Дойдете при Мене всички, които се трудите и сте обременени, и Аз ще ви успокоя.
Той не каза на вярващите да се отбият при секретарката Му, при прислужника Му или при Майка Му, а да отидат директно при Него. Франциск обаче явно смята, че за да се стигне до Христос е необходимо разрешение от майка Му.
2. Пред иконата на Дева Мария ден и нощ гори светилник. Това напомня наредбата за скинията в Стария завет. Но тук, вместо в нея, трябва да гори огън пред една икона, т.е., в езическо капище.
3. Иконата е наречена „Царице небесна“. Какво ни казва Божието слово?
Еремия 7:18 Чадата събират дърва, и бащите кладат огъня,
А жените месят тестото,
За да направят пити на небесната царица,
И да направят възлияния на други богове,
Та да Ме разгневят.
Какво правят тези, които се кланят на т.нар. „Небесна царица“? Наскърбяват Бог! Защо? Защото Бог завижда? Не. Защото зад тази „Небесна царица“ се прикрива падналият херувим.
4. Иконата винаги била скъпа на йезуитите. А е известно какво пише Божията вестителка за тях: „За тях нямаше престъпление, което да не може да се извърши, или измама, толкова ниска, че да не може да се практикува, нито пък лицемерие, така трудно, че да не може да се усвои.“ (Великата борба, гл. 12)
След всичко това може ли да предположим, че нещо ще попречи на визитата на Франциск при пътуването му? Ако Бог не се намеси, понтифексът ще пожъне колосален успех и ще направи още една крачка към обединението на света по пътя към Новия световен ред и поклонението пред звяра!
Николай Георгиев