
Кардинал Кох: да препрочетем Unitatis Redintegratio
bg.radiovaticana.va съобщава:
На 21 ноември се навършват 50 години от публикуването на Съборният декрет посветен на икуменизма „Unitatis Redintegratio“. Годишнината ще бъде отбелязана на 20 ноември с вечерна молитва в папската Базилика „Свети Павел извън градските стени“, а в деня на годишнината ще се проведе пресконференция в Папския Григориански университет на която ще вземат участие представители на Католическата, Православната, Баптистката, Лютеранската и Арменската апостолска църква.
"Това е подходящ повод да препрочетем съборния декрет и преди всичко да го актуализираме. Но също и да се запитаме каква е целта на икуменическото движение, къде се намират неговите принципи, предизвикателства и положително развитие. Предвидихме три различни прочита на текста - католически, източен и западен - за да можем да разберем как се чете днес този декрет и какви могат да бъдат пътищата по които да вървим в бъдеще“.
Кард. Кох споделя и своите лични виждания за икуменическия диалог като цяло, както с източните и западните църкви:
„Още от началото на своето учредяване Папският съвет за насърчаване на християнското единение има две отделни секции. Източната секция, в която се провеждат най-важните и големи икуменически диалози. Като диалога с Източноправославните църкви (сирийската, арменската апостолска, коптската, етиопската), които са разделени от Майката Църква от V век, след Халкедонския събор. В този диалог сме на добър път. В тази Комисия царува добра атмосфера: всяка година се провежда генерална асамблея и напредваме с малки стъпки.
Другият голям диалог е с всички останали Православни църкви. През първото десетилетие (1980-1990) направихме голям напредък и успяхме да постигнем консенсус по основните въпроси за разбирането на Църквата, тайнствата, свещенослужението. След този период, започна голямата криза: промените в Европа през 1989 не бяха голямо предимство за икуменизма, защото с обрата след дълги години на укриване излязоха Източно-католическите църкви, Гръко-католическата църква, преди всичко в Украйна, Румъния, Трансилвания, които бяха забранени от Сталин. Всичко това разбуди древните обвинения за унятството и прозелитизма и така през 2000 г. този диалог бе прекратен. Но през 2006 в Белград диалогът бе отново подновен и през 2007 г. се стигна до известния Документ от Равена и оттогава работим относно въпроса за примата на Римския Епископ. Не е лесен въпрос за разрешаване и винаги има нещо, което спира този диалог. Но съм убеден, че все още можем да напредваме по този път“.
Наистина голям "празник"! Представители на майката-блудница и нейните дъщери ще проведат пресконференция в Папския Григориански университет. Целта е как да се върви в бъдеще по отношение сближаването и единението между тях, т.е. как да се създаде Великия Вавилон! Интересно е изказването на кардинал Кох относно т. нар. "втори диалог". Той твърди, че след 2007 г., когато е приет Документът от Равена, се работи по... "въпроса за примата на Римския Епископ". Т.е. става дума за ръководната роля на папата над всички останали деноминации. В дълбочина става ясно, че Католическата църква не настоява да бъдат приети нейните учения. Тя претендира папата да е "Пръв между равни", а всеки да си прави каквото иска. Никой няма да налага католицизъм на другите и това успокоява непознаващите Божието слово. Защото:
Римляни 6:16 Не знаете ли, че комуто предавате себе си като послушни слуги, слуги сте на оня, комуто се покорявате, било на греха, който докарва смърт, или на послушанието, което докарва правда?