
Важен жест на „толерантност“ и „стъпка на положителен подход“ от страна на мюсюлманските лидери към християните, което показва „откритост и интерес към диалога“. Така монс. Пол Хиндер, апостолически викарий за Обединените Арабски Емирства, Оман и Йемен, коментира решението на управляващите Емирствата да преименуват една от джамиите на Абу Даби, посвещавайки я на Дева Мария. Джамията се намира в близост до катедралата „Свети Йосиф“, „а този чест изразява волята, поне символично, да се събере свещеното семейство, с участието на двете религии“, посочва монс. Хиндер.
На 14 юни Шейх Мохамад Бин Дзайед Ал Нахиан, престолонаследник и министър на отбраната на Абу Даби, реши да преименува джамията, намираща се в квартала Ал Мушриф. Посветена в миналото на Шейх Мохамад Бин Дзайед, днес джамията носи името „Miriam, Umm Eisa“, което означава „Мария, Майка на Исус“. Зад избора се крие желанието на управляващите Емирствата да „утвърдят човешките взаимоотношения между вярващите от различни религии в период на напрежения и насилия, също на верска основа, които вече преминаха отвъд границите на близкоизточния регион“.
Коментар на Последните дни
Едва ли може да се намери (поне до този момент) по-убедително доказателство за близостта на края от решението на шейх Мохамад да преименува джамия в Абу Даби на името на "Мария, майка на Исус". Връзките между католици и мюсюлмани през последните години бързо се задълбочиха, особено след като Франциск настоя Европа да приеме възможно повече мигранти и призова целият свят да разбере, че както и да бъде наречен, бог е един, а мюсюлманството няма нищо общо с тероризма. Отговорът на мюсюлманите не закъсня и преименуването на джамията доказа сериозното сближаване между двете религии. Не че помежду им има съществени доктринални различия: и едните, и другите вярват в задгробния живот; и едните, и другите отхвърлят Исус - католиците чрез поклонение пред починали, статуи, свещеници и понтифекса, а другите - чрез непризнаването на Христос за Спасител; и едните, и другите вярват в спасение чрез дела. А "подаръкът" от страна на шейха, нарекъл джамията "Мария, майка на Исус" е само още една точка, която сближава католици и мюсюлмани, тъй като и Ватикана, и мюсюлманите поставят Мария по-високо от Месия. Името на Христос е на практика невъзможен център на обединение, но за сметка на това майката има голямо значение и за двете страни. Така чрез коварните си манипулации понтифексът ще постигне така желаното сближение и събиране на всички религии под неговото лидерство.
До скоро изпълнението на пророчествата, говорещи за един световен религиозен лидер, който ще получи поклонение от целия свят изглеждаха невъзможни. Но Библията никога не греши. Дали най-сетне информацията за "Марийната" джамия няма да накара нас, адвентистите, да повярваме, че краят е вече на хоризонта, за да се покаем за небрежността си и да оставим Бог да изпълни чрез нас това, което до този момент не сме изпълнили за подготвянето на света за последните дни?
Николай Георгиев